E-Ticaret Ürün Fikirleri Nasıl Bulunur?

E ticaret için ürün fikirleri mi arıyorsuz? Kar marjı yüksek, raf ömrü uzun, nadir iade edilen ve kargo maliyeti düşük ürünler genelde internet satışı için uygundur.
Tüm Başlıklar

Yaptığınız iş her ne olursa olsun, sizin de aklınızdan farklı bir şey yapma hayalleri geçmiyor mu? Beyaz yakalıların küçük bir cafe açma hayalinin artık çok ötesine taşınabilen bu hayaller son zamanlarda büyük ölçüde e-ticaret çerçevesinde şekilleniyor. E ticaret yapmak her kesin aklında ama kalıcılık sağlayacak, kar marjı tatminkar ürün ve üretici bulmak sorun. Peki, yapanlar nasıl yapıyor? E ticaret ürün fikirleri nasıl bulunur birlikte irdeleyelim.

Son dönemlerin yükselen değeri olan e-ticaretin popülaritesi hem ülkemizde hem de dünyada artmaya devam ediyor. 2018 yılında e-ticaret rakamlarında bir düşüş gözlenmiş olsa da, ekonomik verilerin iyileşmesi ile birlikte 2019 yılında yeniden bir yükseliş trendinin yakalanması bu alana yatırım yapmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Sermayesi olmayan girişimcilere bile faaliyet olanağı vermesi e-ticaret sektörünün tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden biri olarak kabul ediliyor.

E-Ticaret Sektörünün Yükselişi Fırsat Yaratıyor

Gelen kargoyu açan müşteri. Kutunun içinde bir masa lambası var.
Klaus Vedfelt / Getty Images

Teknolojinin artık hayatımızda ne kadar büyük bir yer kapladığını tartışmasız kabul ediyoruz. Günümüzde klasik yöntemlerle yapılan alışveriş elbette devam ediyor. Ancak insanlar yoğun yaşam tempoları içerisinde alışverişe daha az zaman ayırmak, aynı anda birden fazla ürüne ulaşıp bunların karşılaştırmasını yapmak ya da günün kendileri için uygun olan herhangi bir saatinde alışveriş yapmak istiyorlar. Bu da e-ticaret sitelerine gösterilen ilginin artmasına neden oluyor.

Tüketicilerin alışveriş deneyimlerindeki beklentilerinin değişmesi e-ticaret mağazası açıp ürünlerin tüketicilere sunulması artık en karlı iş fikirleri arasında yer alıyor. Özellikle genç girişimcilerin e-ticaret mağazalarına büyük ilgi gösterdiği biliniyor. Bu siteler girişimcilere kendi internet sitelerini oluşturup ürünlerini doğrudan müşterilerine satma konusunda büyük bir kolaylık sağlıyor. Bununla birlikte e-ticaret sitesinin başarılı olabilmesi için doğru stratejinin ve doğru bir hedef kitlenin belirlenmesinin aynı zamanda da belirlenen kitleye yönelik olarak en uygun ürünlerin satılmasının öneminin göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Doğru Ürün Seçmek E-Ticaret Sitelerinde Başarıya Giden Yolu Açıyor

Ticaret faaliyet gösteren herkes için geçerli olduğu gibi, tüketicilerin ilgisini çekecek en doğru ürünler ile pazara girmek e-ticaret sitelerinin de başarısını çok büyük ölçüde etkiliyor. Bu şekilde daha fazla satış yapma ve iyi bir gelir elde etmenin yolu açılmış oluyor. Bir e-ticaret girişimcisi olarak hem iyi hem de karlılığı yüksek ürünleri bulamamanız durumunda rakiplerinizden ayrılıp yüksek satış grafiklerini yakalamanız çok da kolay görünmüyor. Trend haline gelecek ürünleri belirleyebiliyor olmak ise sektörün zirvesine doğru yol almanın anahtarı haline gelebiliyor.

E-Ticaret Ürün Fikirleri Belirlenirken Düşünülmesi Gerekenler

Güler yüzlü kadın bilgisayar ekranına bakarak cüzdanından kredi kartını çıkarıyor.
Hero Images / Getty Images

E-ticaret sitesinde satılacak olan ürünler ile ilgili karar aşamasında önceliğin ürün gruplarının pazar hacimlerinin incelenmesine verilmesi gerekiyor. E-ticaret sitelerinde en büyük Pazar payının %26 ile yazılım, müzik, kitap ve çiçek ürünlerine ait olduğu biliniyor. Bunu %16’lık Pazar payı ile bilgisayar donanım, ofis malzemeleri ve tüketici elektroniği ürün grupları izliyor. En düşük Pazar payı ise % 3 ile küçük ev aletleri, el aletleri, bahçe ekipmanları ve mobilya ürün gruplarında gerçekleşiyor.

Sektörel Rekabet Değerlendirilmeli

Satışı yapılacak ürüne karar verilirken sektörel rekabetin göz önünde bulundurulması büyük önem taşıyor. Satılması planlanan ürünü tüketicilere sunan çok fazla rakibin olması, ürüne gösterilen talebin ve ürün satışının yüksek olduğunu gösterse de; güçlü rekabet ortamında pay sahibi olabilmek için rakipler arasında fark yaratılması gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

Ürün Satışında Özelleşilmesi Avantaj Sağlıyor

E-ticaret sitesi açarken mümkün olan her ürünü satmaya çalışmaktansa en azından başlangıç aşamasında bir kategoriye ya da bir ürüne yönelmek daha iyi sonuç verebiliyor. Bu aşamada ürünün temin edilmesinde sorun olmaması, ürünün piyasa satış fiyatının en az %50 altında olacak şekilde alınabilmesi, toptan alım durumunda indirimin sağlanması ve depolama kargolama işlemlerine uygun olup olmadığının değerlendirilmesi gibi noktalar önem taşıyor. Bu özelliklere sahip ürünün aynı zamanda insanların internetten almayı tercih edeceği bir ürün de olması gerekiyor.

E-Ticaret Devlerinde En Çok Hangi Ürünler Satılıyor?

E-ticaret ürün fikirleri bulma aşamasında geniş çaplı bir ürün araştırması yapmanızı ve dünya devi olarak nitelendirilen alışveriş sitelerindeki ürünleri de incelemenizi öneriyoruz. Bu sitelerde en çok satılan ve trend olan ürünler harika fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı olabiliyor. Trend ve uygun maliyetli bir ürün bulmak sektöre bir adım önde adım atmanızı sağlıyor. Ayrıca tüketicilerin ihtiyaçlarına önem verilmesinin ürünlerin daha iyi pazarlanması sürecinde de etkili olduğu biliniyor.

Girişimcinin Hedefleri E-Ticaret Ürün Seçimini Etkiliyor

E-ticaret sitelerinde satılacak ürünlere karar verilirken söz konusu ürünlerin tüketiciler tarafından sürekli talep edilen bir ürün mü yoksa bir trend mi olduğuna da dikkat edilmesi gerekiyor. Yalnızca trend olan bir ürünün rüzgarından yararlanıp belirli bir satış yapmayı hedeflemiyor ve uzun vadeli hedefler belirliyorsanız her dönem talep gören ürünleri tercih etmeniz daha doğru bir karar olarak görülüyor. Ayrıca tek kullanımlık ürünlerdense devamlı talep edilecek ürünlerin seçilmesi de satış oranları üzerinde etkili oluyor. Böylece mevcut müşteriler sürekli bir kazanç yaratmaya devam edebiliyorlar.

Ürün Fiyatı Belirlenirken Dikkate Almanız Gerekenler

E-ticaret sitesinde satılacak olan ürünler belirlendikten sonra bu ürünlerin fiyatının tespit edilmesi belki de e-ticaret sitesinin başarısını etkileyen en önemli noktalar arasında yer alıyor.

Sektörün uzmanları ürünlerin piyasadaki ortalama satış fiyatının ortalama % 10 altında bir satış fiyatı belirlenmesinin satışların artmasında etkili olduğunu vurguluyorlar. Bu noktada ürünleri alırken en uygun fiyatları sunan tedarikçileri bulmanın, toplu alımlardaki fiyat avantajlarından yararlanmanın ve gerekli durumlarda pazarlık yapmanın önemi ortaya çıkıyor. E-ticaret platformlarının tercih edilmesindeki faktörlerden birinin söz konusu ürünlerin piyasa fiyatlarından ucuza temin edilmesi avantajı olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu konunun önemi daha net anlaşılabiliyor. Hatta kar marjının yeterli olması durumunda ilk etapta ücretsiz kargo seçeneğinin sunulması da müşterilerin tercihlerini pozitif yönde etkileyebiliyor.

Özgün E-Ticaret Ürün Fikirleri Bulmalısınız

E-ticarete ilişkin özgün fikirlere ve orijinal ürünlere sahip olan kişilerin başarıyı yakalama konusunda daha avantajlı olduğunu biliyoruz. Bu kişiler hedef kitlelerine rahatça ulaşabiliyor ve kısa süre içerisinde kendi müşteri portföylerini oluşturabiliyorlar. Bunun yanı sıra rekabetin düşük olduğu alanlarda ya da henüz hayata geçirilmemiş e-ticaret sitesi fikirlerinde, doğru bir şekilde gerçekleştirilen SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile geniş bir okyanus olan internet dünyasındaki bulunabilirlik de artırılabiliyor. Bunun sonuncunda ise satış grafiklerinde meydana gelen hızlı yükselişler dikkat çekiyor.

Özgün fikirler sunmak için kendi hobilerinizden de yola çıkabilirsiniz. Unutmayın ki insanlar hobileri için para harcamaktan çekinmiyorlar. Hobi kategorisinde yer alacak ürünlerin satışından ya da kendi ihtiyacınız olduğu halde bulamadığınız bir ürünün tüketicilere kolayca ulaştırılması fikrinden yola çıkarak e-ticaret sitenizi farklılaştırmanız ve özgün ürünler ile kendi müşteri kitlenizi oluşturmanız da söz konusu olabiliyor.

2019 Yılında Yıldızı Parlayan E-Ticaret Ürün Fikirleri

Duruş Düzeltici

E Ticaret Ürün Fikirleri: Duruş Düzeltici

Bilgisayar başında geçirilen süre arttıkça ortaya duruş bozukluğu yaşayanların sayısı yükseliyor. Kambur oturuş ve duruş bozukluğu kaynaklı sırt ağrılarının önüne geçmeyi amaçlayan bu ürün, omurgaya destek sağlıyor. Fizyoterapistlerin de önerdiği duruş düzeltici ürünler kullanıcıyı sıkıntıya sokmadan dik durmasını sağlıyor ve tüketicilerden yoğun ilgi gören bu ürün e-ticaret için en uygun ürünlerden biri olarak kabul ediliyor.

Kablosuz Telefon Şarjları

E Ticaret Ürün Fikirleri: Kablosuz Telefon Şarjları

Kablosuz telefon şarjları son dönemlerin en trend ürünleri arasında yer alıyor. Kablolu şarjlara göre daha konforlu bir kullanım olanağı sağlayan bu şarjlar tüketicilerden giderek daha fazla talep görüyor. Iphone’un son modelinin kablosuz şarjlar ile uyumlu olarak çıkarması da bu konuda daha fazla tüketici talebi oluşacağının bir işareti olarak kabul edilebiliyor.

Sağlık Saatleri

E Ticaret Ürün Fikirleri: Sağlık Saatleri

Sağlıklı yaşama verilen önemin giderek arttığını biliyoruz. Bu durum fitness takip saatlerinin de pek çok kullanıcı tarafından alınması ve kullanılması sonucunu doğuruyor. Bu akıllı saatler ilk çıkışında büyük ilgi gören belirli bir süre sonra popülaritesi azalan trend ürünlerden tamamen farklı bir seyir çiziyor. Akıllı saat olarak da adlandırılan sağlık takip saatlerinin satışı söz konusu olduğunda tüm dünya genelinde yavaş ancak tutarlı ve sürekli bir yükseliş olduğu gözlemleniyor.

Horlama Engelleyiciler

E Ticaret Ürün Fikirleri: Horlama Engelleyiciler

Aslında pek çok insan henüz haberi olmamakla birlikte horlama engelleyicilere büyük bir ihtiyaç duyuyor. Horlamasını kendisi fark eden ya da ev halkının uyarılarına maruz kalan pek çok kişinin kullandığı horlama engelleyiciler, tüm dünyada evlilik kurtarıcı olarak da tanımlanıyorlar. İlk çıktığı zamanlara göre gördüğü ilgi bir miktar azalmış olmakla birlikte horlama engelleyicilerin doğru hedef kitleye doğru pazarda sunulması durumunda büyük gelir sağlayabilecek ürünler arasında yer aldığının göz ardı edilmemesi gerekiyor.

VR Aksesuarları

E Ticaret Ürün Fikirleri: VR Aksesuarları

VR olarak adlandırılan sanal gerçeklik son yıllarda hayatımıza giren kavramlar arasında yer alıyor. Sanal gerçeklik uygulamalarının popülerliğinin artması ve yaygınlaşması VR aksesuarlarının gördüğü ilginin nedenini açıklıyor. Oyun konsollarına ve akıllı telefonlara yönelik üretilen VR aksesuarlarının yanı sıra iş amaçlı kullanılabilen VR aksesuarları da bulunuyor. İnternette en çok satılan ürünler arasında yer alan VR aksesuarlarının popülaritesi teknolojideki gelişmeler ile birlikte giderek artacak gibi görünüyor.

Evcil Hayvan Ürünleri

E Ticaret Ürün Fikirleri: Evcil Hayvan Ürünleri

İnternet üzerinde yapılan satışlar söz konusu olduğunda popülaritesi artan ürünler arasında evcil hayvan ürünleri de yer alıyor. Evcil hayvan sahipleri ihtiyaçları olan mama, kum, bakım ürünleri ve oyuncak gibi pek çok ürünü internet üzerinden sipariş vererek temin etmeyi tercih ediyorlar. Özellikle kedi kumu ya da mama gibi ürünlerin büyük paket alımlarında ya da toplu alımlarında hem adrese teslim hem de fiyat avantajı sağlanması bu kategorideki alışverişlerin e-ticaret sitesi platformlarına kaymasında etkili oluyor.

Bebek Ürünleri

E Ticaret Ürün Fikirleri: Bebek Ürünleri

Ürün kategorileri bazında değerlendirildiğinde bebek ürünleri internet üzerinden alımı en çok yapılan ürün gruplarının başında geliyor. Bunun sürekli gelişen bir Pazar olmasının yanı sıra potansiyel müşterilerin sürekli yenileniyor ve artıyor olması da bu alandaki ürünlerin yüksek satış rakamlarına ulaşmasında etkili oluyor. Ayrıca internet üzerinde alışveriş yapan kadınların %32’sinin bebek ürünleri almayı tercih ettikleri verileri de bebek ürünleri satışının avantajlarını arttırıyor. Bu kategori içerdiği bebek koruma ürünleri, oyuncaklar, mamalar ve banyo malzemeleri gibi geniş ürün çeşitliliğine sahip olmasıyla da ön plana çıkıyor.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.