Tüm Zamanların En İyi Korku Filmleri

İzledikten sonra etkisinden çıkamayacağınız birbirinden korkunç 17 korku filmi. Korku sinemasının klasikleri arasına girmiş en iyi korku filmleri.
Tüm Zamanların En İyi Korku Filmleri
6 dk
Son güncellenme: 08/10/2021
Tüm Başlıklar

Sinema severler farklı türlerdeki filmler konusunda fanatiklik gösterebiliyor. Romantik filmler, gerilim filmleri, fantastik filmler ve dram filmleri kendilerine has seyirci kitlesiyle popülerliğini koruyor. Sinema severleri en çok zorlayan film türlerinin başında ise korku filmleri geliyor. Bu listemizde gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri var! Korku filmlerini sevenler bu filmlerden vazgeçemiyor, korku filmlerine karşı ön yargılı olanlar ise korku filmlerinin lafının geçmesine dahi tahammül edemiyor. Sonuç olarak hiçbir şey değişmese ve korku filmleri spesifik bir kitleye hitap etse de bazı kültler korku filmlerinden kaçarak uzaklaşanların dahi beğenisini kazanıyor.

İşte bu yazımızda, tam olarak böyle korku filmleri bulunuyor. Unutulmayan, izlendiğinde bet beniz arttıran, gerçekten korkutan ve korku dünyasına adım attıran tüm zamanların en iyi korku filmleri sizi bekliyor!

1. Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği)

Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği) film posteri
Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği) film posteri

Gelmiş geçmiş en çok sevilen ve tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında gösterilen Rosemary’nin Bebeği, Ira Levin'in kitabından Roman Polanski tarafından sinemaya uyarlanmıştır.  Rosemary’nin Bebeği şeytani varlıkların etkisine giren ve hamile kalan bir kadının yaşadığı ürkütücü olayları ele almaktadır. Sakin ve mütevazi bir hayat süren Guy ve Rosemary çiftinin hikayesine ortak olmak isterseniz ve korku filmleri sizi çok etkilemiyorsa bu kült filmi zaman kaybetmeden izleyebilirsiniz.

2. Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı)

Hayvan Mezarlığı film posteri
Pet Sematary (Hayvan Mezarlığı) film posteri

Korku hikayelerinin piri Stephen King’in çok satan kitabından uyarlanan Hayvan Mezarlığı kırsalda yaşayan bir ailenin başına gelen olayları konu alıyor. 1989 yapımı versiyonunu izlemenizi önerdiğimiz Hayvan Mezarlığı kült sahneleri ile ve sıra dışı konusuyla hafızanıza kazınacak.

3. Orphan – Evdeki Düşman

Evdeki Düşman film posteri
Orphan – Evdeki Düşman film posteri

4 Eylül 2009 tarihinde vizyona giren ve 123 dakika süren bu korku filmi klasiği en cesurları bile şok eden sonuyla unutulmaz korku filmleri arasına girmeye hak kazanıyor. Korku filmleri dünyasının en korkunç çocuk karakterlerinden biri ile tanışmanızı sağlayacak olan Orphan izleyiciyi etkisi altına alan sürükleyici senaryosu ile de korku filmlerine yapılan eleştirilere maruz kalmıyor. Evlat edinmek isteyen genç çiftin Esther adlı sevimli bir kız çocuğunu evlat edinmesi ile başlayan hikaye Esther’in melek yüzünü saklayan maskenin düşmesiyle bambaşka bir hal alıyor.

4. World War Z (Dünya Savaşı Z)

Dünya Savaşı Z film posteri
World War Z (Dünya Savaşı Z) film posteri

Brad Pitt’in başrolünde yer aldığı World War Z ne tam bir korku filmi ne de tam bir aksiyon filmi olarak değerlendirilse de zombi konulu olduğu için listemizde yer alıyor. Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry’nin zombi salgınından ailesini kurtarması ile başlayan gerilim ve aksiyon dolu maceraya siz de kayıtsız kalmakta zorlanacaksınız. Akıllı zombilerin dünyasına adım atıp korku filmi keyfini yaşamak isterseniz World War Z filmine göz atmanızı öneririz.

5. Psycho – Sapık

Sapık film posteri
Psycho – Sapık film posteri

Alfred Hitchcock’un kült korku filmleri arasında yer alan Psycho vizyona girdiği 1960 tarihinde sinema dünyasının temellerini sarsmayı başardı. 109 dakika boyunca izleyicide gerginlik ve korku yaratan bu başyapıt 8.6 IMDB puanı ile gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri arasında yerini aldı. Ünlü “duş sahnesi” ile bugün bile otoritelerce konuşulan Sapık filmini daha önce izlemeyenlere şiddetle bu filmi tavsiye ediyoruz.

6. Elm Sokağında Kabus

Elm Sokağında Kabus film posteri
Elm Sokağında Kabus film posteri

“En sevilen eski korku filmleri  hangileridir?” diye sorsak muhtemelen birçok kişiden “Elm Sokağında Kabus” yanıtını alırız. Çağının çok ötesinde bir korku algısını yansıtan bu korku filmi serisi Freddy Krueger karakteri ile özdeşleşiyor. Korkunç görüntüsü ve insanı en savunmasız anında yakalaması ile bir neslin en büyük korku kaynağına dönüşen Freddy Krueger ile henüz tanışmadıysanız çok şey kaybettiğinizi söyleyebiliriz.

7. Split (Parçalanmış)

Split (Parçalanmış)  film posteri
Split (Parçalanmış) film posteri

Çoklu kişilik bozukluğu sorunu yaşayan Charles Xavier’in öyküsünün konu alındığı Split, korku filmleri sevenlerin aklını başından alacak denli etkili bir film olarak değerlendiriliyor. M. Night Shyamalan’ın yönetmenliğini üstlendiği Split James McAvoy’un muhteşem performansıyla büyüleyici bir etki yaratıyor. Split filminin devamı da çok yakın zaman önce geldi! The Glass filminin de mutlaka izlenmesini öneriyoruz.

8. The Conjuring

The Conjuring  film posteri
The Conjuring film posteri

7.7 IMDB puanı ile 2013 yılının en başarılı korku filmleri arasında gösterilen The Conjuring, insanın kanını donduran filmler arasında yer alıyor. “Korku filmleri olmadan asla!” diyenlerin bile sınırlarını zorlamayı başaran The Conjuring aslında paranormal olayların çevresinde gelişiyor. Kimilerine göre saçma kimilerine göre ise sıra dışı olarak nitelendirilen The Conjuring tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri olarak gösteriliyor. İzlerken yalnız olmamanızı tavsiye ediyoruz…

9. Train To Busan

Train To Busan  film posteri
Train To Busan film posteri

Zombilerin konu alındığı diziler son yıllarda çok seviliyor, seyircilerin beğenisine zombili filmler sunuluyor ancak çok az yapım Train to Busan kadar büyük etki yaratmayı başarıyor. 7.5 IMDB puanı ile dikkat çeken korku filmleri arasında yer alan Train To Busan, hareketsiz bir trende çok hızlı hareket edebilen ve gerçekten korkunç zombilerle baş etme fikrine dayanabilen izleyicileri kendisine hayran bırakıyor. Henüz izlemediyseniz 2016 yılında vizyona giren bu korku filmini izleme listenize ekleyebilirsiniz.

10. The Shining (Cinnet)

The Shining (Cinnet) film posteri
The Shining (Cinnet) film posteri

Stephen King’in en az filmi kadar ses getiren efsane romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Stanley Kubrick’in gerçekleştirdiği The Shining tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında yer alıyor. Psikolojik gerilim türünde de değerlendirilebilen bu unutulmaz başyapıt Jack Nicholson’un muhteşem oyunculuğu ile hafızalara kazınıyor. Kış sezonu için daha önce cinayetlerin yaşandığı bir otele bakmaya giden bir ailenin yaşadıklarının çarpıcı bir biçimde ele alındığı bu filmde balta sahnesi dahi bu filmi eskimeyen korku filmleri arasına sokabiliyor. Stanley Kubrick’in oyuncuların performansının istenilen seviyeye çıktığını düşünmemesi üzerine 127 kere çekilen bu sahne, sinema tarihindeki en iyi sahnelerinden biri olarak kabul ediliyor. Çekimler sırasında erkek çocuğunu canlandıran Danny Lloyd’un psikolojik sağlığının korunması adına çekimlerinin ayrı yapılması ve küçük oyuncunun bir korku filminin çekildiğini yapılması da bu filmin ayırt edici özellikleri arasında yer alıyor.  

11. Saw (Testere Serisi)

Saw (Testere Serisi) film posteri
Saw (Testere Serisi) film posteri

Konusu, kurgusu ve müzikleri ile tüm zamanların en başarılı korku filmleri serileri arasında yerini bulan Testere, izleyiciyi korkutmakla kalmıyor izleyicilere hayata dair çok derin mesajlar da iletiyor. Suç ve vahşet öğelerine dayanabilen seyirciler için kültler arasında yer alan bu serinin her filminde izleyici film sonunda şok oluyor diyebiliriz. Siz de korku filmleri seviyorsanız ve farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız Testere serisini önceliklendirebilirsiniz.

12. 1408

1408 film posteri
1408 film posteri

Kadrosunda Samuel L. Jackson ve John Cusack gibi usta isimlerin yer aldığı 1408 çarpıcı korku filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Tüm zamanların en iyi korku yapımlarından biri olan 1408 filminin ardında da yine ve yine Stephen King imzası bulunuyor. Paranormal olayların gerçekliğine inanmayan ve yalnızca gözlerinin gördüklerine inanan ünlü bir korku romanının yaşadığı doğa üstü olaylar birkaç gece uykunuzu kaçırabilir önerisinin şart olduğunu düşünüyor, yine de bu filmi izlemenizi öneriyoruz.

13. The Ring (Halka)

The Ring (Halka) film posteri
The Ring (Halka) film posteri

Karanlık görüntülerle dolu bir video kaset düşünün, bu kaseti izleyenler 7 gün içerisinde nedeni tespit edilemeyecek şekilde ölü bulunuyor. Bu gerçeğin fark edilmesi ile birlikte de Halka filminin unutulmaz sahneleri başlıyor. Ürkütücü, korkutucu ve kesinlikle psikolojik anlamda gerginlik yaratan bu film de listemizdeki diğer korku filmleri gibi tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında gösteriliyor.

14. Annabelle

Annabelle film posteri
Annabelle film posteri

2014 yılının Ekim ayında vizyona giren ve vizyona girdiği andan itibaren tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri sınıflamasına dahil edilen Annabelle, paranormal olaylara karşı hassas olan kişiler tarafından izlenmemesi gereken bir korku filmi olarak nitelendiriliyor. Oyuncak bebek koleksiyonu yapan eşi için bembeyaz gelinlikler içerisinde antika bir oyuncak alan John’un iyi niyetli hediyesi Annabelle filminin ana karakterini oluşturuyor. Sonrası ise gerçekten korkunç…

15. Jaws

Jaws film posteri
Jaws film posteri

1975 yapımı bir kült olan Jaws 470 milyon 653 bin ABD doları hasılatı ile en iyi korku filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. 8.0’lık IMDB puanı ile de listemize girmeye hak kazanan bu başyapıt Steven Spielberg yönetmenliği ile dehşet saçan bir köpekbalığının sahil kasabası üzerindeki yarattığı korkuyu işliyor.

16. Mirrors (Aynalar)

Mirrors (Aynalar) film posteri
Mirrors (Aynalar) film posteri

Evinizdeki aynaların sizinle iletişime geçmeye çalıştığını ve hatta iradenizi kontrol edebildiklerini düşünün; ne yapardınız, ne hissedersiniz? Düşünmek bile korku vericiyken bir de bu ihtimalin görsel bir şölene dönüştüğünü hayal edebiliyor musunuz? Aynalar filmini izlediyseniz ya da izledikten sonra bize hak vereceğinize eminiz. Tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında yer alan Aynalar sizin de hayata bakış açınızı değiştirebilir.

17. The Others (The Others)

The Others (The Others) film posteri
The Others (The Others) film posteri

2001 yılında vizyona giren The Others; Nicole Kidman, Fionnula Flagan ve Keith Allen gibi usta oyunculardan oluşan muhteşem bir kadroya sahip olmasıyla ve korku filmi sevenlerin takdirini toplayan senaryosuyla tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası eşini savaşta kaybeden Grace ve gün ışığından etkilenen iki çocuğunun hayatının konu alındığı filmin sonu izleyicilerin bir süre kendilerine gelememesine neden oluyor. Gerilim türünde de değerlendirilebilecek olan bu film kültlerden biri olan Altıncı His ile benzer özellikleri ile dikkat çekiyor.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.