Ekran Başında Tırnaklarınızı Yemenize Sebep Olacak Gerilim Filmi Önerileri

İzlerken tırnaklarınızı yiyeceğiniz gerilim filmli önerileri. Bu listedeki gerilim filimlerini izlerken kanınızın damarlarınızdaki akışını hissedeceksiniz.
Ekran Başında Tırnaklarınızı Yemenize Sebep Olacak Gerilim Filmi Önerileri
12 dk
Son güncellenme: 08/10/2021
Tüm Başlıklar

Kimi insanlar için film izlemek eğlence ve iyi vakit geçirme ile neredeyse eş anlamlı oluyor. Yüzlerinde gülümsemeye neden olacak, kalplerini aşkla ısıtacak, ailenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatacak ya da benzer duygular uyandıracak filmleri izlemeyi tercih ediyorlar. Korku ya da gerilim türündeki filmleri izlemeyi ise akıllarından bile geçirmiyorlar. Düşünceleri “Korkacaksam ya da gerileceksem neden zaman ayırıp böyle bir film izleyeyim” şeklinde oluyor.  Onları da anlıyor ve kendi açılarından haklı olduklarını kabul ediyoruz. Sonra ise tam anlamıyla korku ve gerilim filmlerinin bağımlısı olan izleyiciler geliyor aklımıza. İzleyenlerine her duyguyu en keskin şekilde yaşatıp heyecanı zirveye çıkaran hatta kimi zaman nefeslerini tutmalarına neden olan gerilim filmleri kimi sinemaseverlerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Biz de tüylerinizi diken diken etmeye aday en iyi gerilim filmlerini bu listede bir araya getiriyoruz. İyi seyirler…

Diğerleri / The Others

Diğerleri / The Others Film posteri
Diğerleri / The Others Film posteri

Alejandro Amenabar’ın yönetmenliğini yaptığı Diğerleri 2.Dünya Savaşı sonrası New Jersey’de Grace ve iki çocuğunun öyküsü etrafında şekilleniyor. Nicole Kidman’ın başrolünde yer aldığı film muhteşem kurgusu ile övgüleri hak ediyor. Gerilim, huzursuzluk ve korku hislerini izleyiciye aktarma konusunda filmin başarısı tartışma kabul etmiyor. Gerilim türünün en iyi örnekleri arasında sayılan Diğerleri, Alfred Hitchcock tarzı gerilim öğelerini de barındırıyor. İzleyicisinin nefesini tutmasına neden olan film gerçek dışılığı bu kadar gerçekçi bir şekilde sunması sonucunda mutlaka izlenilmesi gereken gerilim filmleri arasındaki yerini fazlası ile hak ediyor. Diğerleri, izleyiciye ters köşe yaptıran sonu ile de dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor. Bu film gerilim filmi önerileri arasında ilk tercihimiz.

Nefesini Tut / Don’t Breathe

Nefesini Tut / Don’t Breathe Film posteri
Nefesini Tut / Don’t Breathe Film posteri

Film, Rocky ve arkadaşlarının kör bir adamın evini soymaya gittiklerinde yaşadıklarına odaklanıyor. Hikaye aslında son derece basit bir başlangıç yapıyor. Ancak ardından izleyici kendisini bir anda tamamen karanlıkta, görme engelli bir katille baş başa kalmış gibi hissediyor.

Gerilim filmi önerileri arasındaki en başarılı örneklerden biri olduğu kabul edilen Nefesini Tut, çok ilginç bir fikre dayanıyor. Filmdeki gerilimin temposu baştan sona düşmüyor. Nefesini Tut klişelerden mümkün olduğunca uzak duran bir film olarak da izleyicilerin dikkatini çekiyor. Yönetmen Fede Alverez sessiz ev içi gerilimini seyirciye son derece başarılı bir şekilde yansıtıyor ve adeta seyirciyi de nefesini tutmak zorunda bırakıyor. Senaryosu ve kurgusu ile seyircinin beğenisini kazanan bu film gerilim filmi sevenlerin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında yer alıyor.

Hush

Hush Film posteri
Hush Film posteri

2006 yapımı film, ıssız bir adadaki evinde tek başına kalan dilsiz ve sağır Maddie’nin kendisini izleyen psikopat katil ile olan mücadelesini anlatıyor. Kate Siegel’ın başrolünde olduğu film hareketli el kamerasıyla ve kum efekti ile çekildiğinden kıpır kıpır görüntüsü ile seyirciyi rahatsız ediyor. Gerilim düzeyi gayet yüksek olan Hush, başarılı senaryosunun yanı sıra sürükleyiciliği ile de beğenileri topluyor. İçinde kimi klişeler barındırsa da seyirciyi sıkmamayı başaran film tek mekanda geçmesine rağmen seyircinin ilgisini korumayı başarmasından dolayı gerilim filmi önerileri listemizde yer almayı hak ediyor.

Altıncı His / The Sixth Sense

Altıncı His / The Sixth Sense Film posteri
Altıncı His / The Sixth Sense Film posteri

Gerilim filmi denilince akla ilk gelen filmlerden biri olan Altıncı His’in başrolünde Bruce Willis yer alıyor. Çocuk psikiyatristi olan Malcolm ile hastası Cole’un hikayesini anlatan film, türünün klasikleşmiş örnekleri arasında kabul ediliyor. M.Night Shayamalan’ın  en iyi filmlerinden biri olarak değerlendirilen Altıncı His, senaryosu ve oyunculukları ile göz dolduruyor. Sürpriz sonu ile izleyiciyi şaşırtmayı başaran film sağlam kurgusu ve özgün senaryosu ile psikolojik film severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken filmlerin başında geliyor. Gerilim unsurunu baştan sona düşürmeyen film izleyicisine de incelikle bazı mesajları iletmekten vazgeçmiyor. Unutulmaz filmler arasında şimdiden yer almış bir klasik olarak Altıncı His bu listede olmayı hak ediyor.

Ziyaret / The Visit

Ziyaret / The Visit Film posteri
Ziyaret / The Visit Film posteri

M. Night Shyamalan’ın yönetmenliğini üstlendiği Ziyaret, büyükanne ve büyükbabalarını ziyarete giden iki kardeşin yaşadıklarını anlatıyor. Yönetmen bu filmde tarzını tam olarak beyazperdeye yansıtmayı başarıyor. Film cast seçimindeki başarısı ile de göz dolduruyor. Son derece özgün bir konudan yola çıkan Ziyaret, gerilim unsurlarının yanı sıra dramatik öğelerle komedi öğelerini de barındırıyor. Finale kadar sürprizini bozmayan film, burada seyircisini şaşırtmayı başarıyor. Filmde yer alan tüm oyuncular olağanüstü performansları ile takdiri hak ediyor. Özgün senaryosu ve oyunculuk performansları ile Ziyaret gerilim filmi önerileri listemizde bulunmayı kesinlikle hak ediyor.

Sessiz Bir Yer / A Quiet Place

Sessiz Bir Yer / A Quiet Place Film posteri
Sessiz Bir Yer / A Quiet Place Film posteri

2018 yapımı filmde dünya üzerinde ses çıkaran herkesi avlayan ve ne olduğu bilinmeyen güce karşı Abbott ailesinin verdiği hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. İlginç konusu ile dikkat çeken film son derece yüksek gerilim dozu ile seyircisini etkilemeyi başarıyor. Film hemen hemen diyalogsuz olarak geçiyor. Sessiz Bir Yer, oyunculukları ve özellikle duygusal sahneleri ile çok beğeniliyor. Gerilim film boyunca süren sessizlikten kaynaklanıyor. Dramı ve çaresizliği çok güzel işleyen film yalnızca klişe olmayan konusu nedeni ile bile alkışı hak ediyor. Konuyu baştan sona izleyicinin heyecanını hiç aşağı çekmeden işlemeyi başaran Sessiz Bir Yer izlenmesi gereken gerilim filmi listelerinde yer alıyor.

Makinist / The Machinist

Makinist / The Machinist Film posteri
Makinist / The Machinist Film posteri

Makinist’in başrolünde göz alıcı performansı ile beğenilerin odak noktası haline gelen Christian Bale yer alıyor. Trevor’ın hikayesini anlatan film vizyona girdiği günden beri çok büyük izleyici kitlelerinin beğenisi ile karşı karşıya kalıyor. Trevor uzun zamandır yaşamakta olduğu uyku problemi nedeni ile akıl sağlığını kaybetmeye başlıyor ve Trevor’ın hikayesi gidere bir kabus halini alıyor. Film bir sene boyunca "uyku uyuyamazsam neler olabilir"in cevabını izleyiciye son derece etkileyici ve sert bir dille veriyor. Baştan sona izleyiciyi gerilim dolu bir bekleyişe sokan Makinist seyircisine adeta bir ruhsal rahatsızlık hissettiriyor. Klişe bir sonla bitmeyen film son on dakikası ile izleyicinin şaşkınlığını üst noktaya taşıyor. Beyin yakan filmler arasında da gösterilen filmin yarattığı etkide yönetmenin başarısını da göz ardı etmemek gerekiyor. Makinist gerilim filmi önerileri yapan kişilerin ilk telaffuz ettiği filmlerin başında geliyor ve bunu fazlası ile hak ediyor.

Kayıp Otoban / Lost Highway

Kayıp Otoban / Lost Highway Film posteri
Kayıp Otoban / Lost Highway Film posteri

Kayıp Otoban, filmin yönetmeni David Lynch’in başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Sembollerle dolu olan film Los Angeles’da yaşayan Fred Madison’un yaşadıklarını anlatarak başlıyor. İzleyenler Kayıp Otoban’ın etkisinden kolay kolay kurtulamıyor.  Film seyircisine karanlık bir otobanda yalnız kalma hissini son derece etkili bir şekilde hissettiriyor. Kayıp Otoban son derece sıradan bir konuyu izleyicinin her işleyişinde üzerinde düşüneceği bir şekilde sunmayı başarıyor. Yönetmen önemsiz görünen sahnelere bile serpiştirdiği ipuçları ile sanki seyirciyi bir sınava tabi tutuyor. Ancak izleyici filmin konu bütünlüğünü en sonunda yine kendi hayal gücünün sayesinde sağlıyor. Eleştirmenler filmin aslında anlamı kişiden kişiye değişebilen nadir filmlerden olduğu konusunda görüş birliğine varıyorlar. Gerilim filmlerinin en iyi örneklerinden biri olduğu tartışmasız kabul edilen Kayıp Otoban ölmeden önce herkesin mutlaka izlemesi gereken gerilim filmi önerileri listemizde yer alıyor.

Ölüm Kitabı / Misery

Ölüm Kitabı / Misery Film posteri
Ölüm Kitabı / Misery Film posteri

Stephen King’in başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Sadist adlı kitabın beyazperde uyarlaması olan Ölüm Kitabı, kaza yapan ünlü bir yazar ile onu bulan kadın hayranı hakkındaki hikayeyi anlatıyor. Stephen King kitaplarında genelde doğaüstü öğeler yer alsa da bu eserinde bu tarz öğelere yer vermemiş olması da dikkat çekiyor. Başroldeki Kathy Bates filmdeki oyunculuğu ile adeta kendisini aşıyor. Gayet hızlı bir şekilde ilerleyen film karakterlerin ruh hallerinin izleyiciye yansıtılmasında büyük bir başarı sergiliyor. Kar atmosferinin de gerilimin artmasına neden olduğu Ölüm Kitabı gerilim – dram türünün en iyi örnekleri arasında yer alıyor. Hayranlık ile sapkınlık arasındaki ince çizgiyi incelikle gösteren filmin izleyicilerin en keyif alarak izlediği psikolojik gerilim filmlerinden olduğu biliniyor. Eğer henüz Ölüm Kitabı’nı izlemediyseniz en kısa sürede Ölüm Kitabı’nı izlemenizi öneriyoruz.

Zindan Adası / Shutter Island

Zindan Adası / Shutter Island Film posteri
Zindan Adası / Shutter Island Film

Zindan Adası Martin Scorsese’in en başarılı filmlerinden biri olarak değerlendiriliyor. 2008 yapımı film akıl hastanesinden kaçan bir hastanın işlediği cinayeti çözmeye çalışan ekibin öyküsünü anlatıyor. Leonardo Di Caprio, Ben Kingsley, Mark Ruffalo gibi başarısı kanıtlanmış oyuncuların göz dolduran performansı ile dikkat çeken film 8,5 gibi yüksek bir IMDB puanına sahip bulunuyor. Başladığı andan itibaren sürükleyici temposunu hiç azaltmayan film izleyiciye bir bulmaca içerisinde olduğu duygusunu vererek filmi çözmek zorunda hissettiriyor. Yaşanılan çok büyük acıların altından kalkılamaması durumunda beynin onları görmezden gelmeye başladığına dair muhteşem bir örnek olan Zindan Adası gerilim filmi sevenlerin öneri listelerinde ilk sıralarda yer alıyor. Ters köşe sonu ile izleyici şaşırtan Zindan Adası etkileyici müzikleri ile de göz dolduruyor. Sonunu bilerek izlenildiğinde içerdiği detaylar farklı bir anlam kazanıyor. Bu nedenle, gerilim filmi önerileri arasında Zindan Adası’nı birden fazla izlemenizi öneriyoruz.

Kayıp Kız / Gone Girl

Kayıp Kız / Gone Girl Film posteri
Kayıp Kız / Gone Girl Film posteri

Kayıp Kız’ın yönetmenliğini sinemanın başarılı isimlerinden David Fincher yapıyor. Evlilik yıldönümlerini kutlamalarına çok az bir zaman kalmışken karısı aniden ortadan kaybolan Nick’in hikayesini anlatıyor. Temelinde kadın ve erkek arasındaki ilişkiyi ele alan film bunu çok farklı bir şekilde anlatmayı tercih ediyor. Tüm gerilim filmi önerileri arasında yer alan 2014 yapımı olan Kayıp Kız kimi sinema eleştirmenlerince bir başyapıt olarak değerlendiriliyor. Son derece dikkat çekici ve sürükleyici senaryosu ile film, seyirciye iki saatin üzerindeki sürenin nasıl geçtiğini fark ettirmiyor. Uzunluğuna rağmen izleyici kesinlikle filmden kopmuyor. Psikolojik gerilim filminden hoşlananların mutlaka izlemesi gereken Kayıp Kız oyuncularının performansı ile de seyircinin övgüsünü hak ediyor. Drama, gizem ve gerilim unsurlarını barındıran Kayıp Kız seyircisine bu türde bulunması gereken her şeyi sunuyor. Filmin başarısı biraz da seyircilerine yaşadıkları hayatı ve çevrelerindeki insanları gözden geçirmeyi düşündürtebilmesinde yatıyor.

Akıl Defteri / Memento

Akıl Defteri / Memento Film posteri
Akıl Defteri / Memento Film posteri

Psikolojik gerilim filmlerinin tartışmasız en iyi örneklerinden biri olan Akıl Defteri ters kurgulu müthiş öyküsü ile izleyicinin kafasını allak bullak ediyor. Kısa süreli hafızası olmayan ve yaşadığı bir sorun dolayısı ile çevresindeki insanların kendi çıkarları doğrultusunda manipüle ettikleri bir adamın hayatını anlatıyor. Film on beşer dakikalık periyotlar ile sondan başa doğru ilerliyor. Aynı zamanda geçmiş ve bugün siyah beyaz ya da renklendirilmiş görüntüler ile izleyiciye anlatılıyor. Ancak hafıza sorunu olan bir adamı anlatan filmin izlenebilmesi için hafızanın ve konsantrasyonun bu kadar önemli olması yönetmenin izleyiciye ufak bir göndermesi olarak değerlendirilebiliyor. Pek çok sinema izleyicisi Akıl Defteri’ni ilk izleyişte anlayamadıklarını belirtiyor. Ancak Akıl Defteri seyircisinin her izleyişinde farklı noktaları keşfedebildiği filmler arasında yer alıyor. Başarılı kurgusu ile seyirciyi kendisine bağlayan Akıl Defteri yine aynı sayede huzursuzluk hissini de çok yerinde olacak şekilde yansıtabiliyor. Filmde müziklerin türün diğer örneklerine göre daha az kullanılmış olması da fark yaratıyor. Seyirciye, hepimizin kim olduğumuzu bilmemiz için anılara ihtiyaç duyduğumuz mesajını incelikle veren Akıl Defteri kesinlikle izlenilmesi gereken filmler arasında en iddialılardan biri olarak görülüyor.

Arka Pencere / Rear Window

Arka Pencere / Rear Window Film posteri
Arka Pencere / Rear Window Film posteri

Sinema eleştirmenlerince bir gerilim klasiği olarak nitelendirilen Arka Pencere’nin yönetmenliğini efsanevi yönetmen Alfred Hitchcock yapıyor. Dairesinin arka penceresinden komşularını seyreden bir fotoğrafçının yaşantısından yola çıkan film tek bir odada sınırlı kamera açısı ile çekilmiş olmasına ve uzun süresine rağmen seyirciyi kesinlikle sıkmıyor. İnsanı içine almak konusunda Arka Pencere çok başarılı bir performans gösteriyor. Film röntgencilik üzerine kurulmuş olsa da evlilik ve ilişkiler aslında en önemli konusunu oluşturuyor. Merak duygusunu son sahnelerine kadar canlı tutan Arka Pencere dönemin koşullarının çok ilerisinde bir eser olarak kabul ediliyor.  Alfred Hitchcook’un insan psikolojisini çok iyi bilmesinin de filmin başarısı üzerinde etkili olduğunu kabul etmek gerekiyor. Sinema tarihinin kült filmleri arasında yer alan Arka Pencere her sinemaseverin izlemesi gereken filmler arasında yer alıyor.

Oyun / The Game

Oyun / The Game Film posteri
Oyun / The Game Film posteri

Oyun, gerilim türünde pek çok filmi bulunan David Fincher’in ilk filmleri arasında yer alıyor. Conrad’ın kontrol delisi olan kardeşi Nicholas’a hazırladığı doğum günü hediyesinin çevresine şekillenen film Nicholas’ın engel olamayacağı şekilde bir kontrolsüzlük ile karşı karşıya kalmasını anlatıyor. Huzurlu hayatı birdenbire değişen Nicholas, kararlarının gerçekten etki ettiği bir ölüm kalım mücadelesi içerisinde kaldığını ve gizemli oyunun artık yalnızca bir oyun olmaktan çok daha öteye gittiğini görüyor. Sinema tarihinin en güzel sonlu filmlerinden biri olduğu yönünde görüşler bulunan Oyun senaryosu ile seyircinin deyim yerindeyse aklını başından alıyor. Baştan sona izleyiciyi şaşırtan film finalinde bunu zirveye taşıyor. Oyun defalarca izlense bile seyircide bıraktığı tat azalmayan filmlerden biri olarak sinema tarihinin en beğenilen filmleri arasında yer alıyor. Gerilim filmleri kategorisinin en iyi filmlerinden biri olmaya aday olan filmi herkesin en az bir kez izlemesini öneriyoruz.

Lavender

Lavender Film posteri
Lavender Film posteri

Amerika – Kanada ortak yapımı olan film 2016 yapımı olup dram gerilim filminin iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Filmde ailesi ile mutlu bir hayat süren Jane’in geçirdiği trafik kazasının ardından hafızasını kaybetmesi ile birlikte yaşanılanlar anlatılıyor. Hafızasını kazanabilmek için psikiyatrının tavsiyesi ile çocukluğunun geçtiği evi ziyaret etmeye karar veriyor. Gerilim türü filmleri sevenlerin beğenisini kazanacak olan film kullanılan müzikleri, kamera açıları ve sonu ile de beğenileri topluyor.

Kesişen Yollar/ Reservation Road

Kesişen Yollar/ Reservation Road Film posteri
Kesişen Yollar/ Reservation Road Film posteri

Joaquin  Phoenix ile Jennifer Connelly’nin başrollerini paylaştığı Kesilen Yollar, başrollerden en küçük yan rollere kadar hepsi birbirinden mükemmel oyunculukları ile göz dolduruyor. Yaşanan üzücü bir kaza ile birlikte iki ailenin yollarının kesişmesinin anlatıldığı film dikkat çekici konusu ve kurgusu ile izleyiciyi kendisine bağlamayı başarıyor. Yaşanan bu kazadan sonra hiçbirinin hayatı asla eski haline dönmediği gibi kazayı kimin yaptığını bulmak Ethan için hayatının amacı haline geliyor. Bir romandan beyazperdeye uyarlanan filmlerden biri olan Kesişen Yollar izleyiciyi adeta bir tesadüfler silsilesi ile karşı karşıya bırakıyor.

Olağan Şüpheliler / Usual Suspects

Olağan Şüpheliler / Usual Suspects Film posteri
Olağan Şüpheliler / Usual Suspects Film posteri

Dünya sinemasında şimdiye kadar yapılan en etkileyici filmlerden biri olarak kabul edilen Olağan Şüpheliler, muhteşem senaryosu ile izleyiciyi kendisine hayran bırakıyor. Gelmiş geçmiş tüm zamanların en sıra dışı gerilim suç filmlerinden olduğu sinema eleştirmenleri tarafından ifade edilen Olağan Şüpheliler sinema tarihindeki kült filmler arasında yer alıyor. En beğenilen gerilim suç filmlerinden olan Olağan Şüpheliler başladığı andan son sahnesine kadar izleyicilerine neye inanıp neye inanmamaları gerektiğini sorgulatsa da filmin sonuna kadar bir sonuca ulaşmaları mümkün olmuyor. Birbirinden yetenekli 5 soyguncunun hikayesi eksenin şekillenen Olağan Şüpheliler hayal gücünün sınırlarını zorlayan bir film olarak dikkat çekiyor. Hem kurgusu hem de oyunculukları oldukça tatmin edici olan Olağan Şüpheliler nefes kesici bir suç hikayesinin içerisinde naif bir aşk hikayesine de yer veriyor. Tekdüzelikten uzak senaryosu ile türünün en iyileri arasında yer alan Olağan Şüpheliler'i gerilim ve suç türündeki filmleri seven tüm izleyicilerin izlemesini öneriyoruz.

Mavi Kadife / Mystic River

Mavi Kadife / Mystic River Film posteri
Mavi Kadife / Mystic River Film posteri

Komşusunun arka bahçesinde kesik bir kulak bulan Jeffrey Beaumont’un hikayesini anlatan Mavi Kadife 1986 yapımı filmler arasında yer alıyor. Sinemanın en başarılı yönetmenlerinden olan David Lynch’ın en başarılı filmlerinden biri olduğu kabul edilen Mavi Kadife senaryoda da başarı ile yer verilen psikopat karakteri seyircisine çok iyi bir şekilde yansıtıyor. David Lynch filmlerinin artık karakteristik özelliği haline geldiği göz önünde bulundurulduğunda bu filmin de izleyiciler tarafından çok da kolay anlaşılamadığını tahmin edebiliyorsunuz. David Lynch bu film aracılığı ile dünyaya karşı olan bakış açısını izleyenlerine yansıtıyor. Oyunculuklarından müziklerine diyaloglarından görüntülerine kadar her ayrıntısı ile David Lynch filmi olduğu kolaylıkla anlaşılabilen Mavi Kadife gerçekle rüyayı incelikle harmanlamasının yanı sıra sembolizm unsurlarını da gayet yerinde kullanıyor.

İlk Korku / Primal Fear

İlk Korku / Primal Fear Film posteri
İlk Korku / Primal Fear Film posteri

Sinemanın başarılı aktörlerinden olan Edward Norton’ın ilk filmi olması nedeni ile de ayrı bir önem taşıyan İlk Korku sarsıcı finali ile akıllara kazınan filmler arasında yer alıyor. Bir psikoposun öldürüldüğü cinayet davasında yakalanan Aaron ile avukatı Martin arasında şekillene hikaye; hukuk sistemini sorgularken, adalet, suçlu, masum gibi kavramların da gerçekliğinin peşine düşüyor. Sinema tarihinin açık ara ile en iyi filmlerinden biri olan İlk Korku sosyolojik ve psikolojik incelemeleri ile de göz dolduruyor.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.