E Ticaret ile Satılabilecek Ürünler

Doğru zamanda doğru ürünü bulmak zorlaşırken e-ticaret ile satılabilecek ürünler ile ilgili bir liste hazırladık ve ürün seçimleri hakkında önemli tüyolar paylaştık.
Tüm Başlıklar

E-ticaret artık her insanın vazgeçilmez alışkanlıklarından birisi haline geldi. İnsanlar için zaman kavramı değer kazandıkça, zaman kazandıran çözümler her geçen gün daha popüler bir hale geliyor. Pek çok mağazayı tek bir internet sayfası üzerinde görebilmek, fiyat karşılaştırması yapabilmek ve fiziksel mağazaların masraflarının olmadığı bir platformda çok daha ekonomik bir şekilde alışveriş yapmak artık daha sık tercih ediliyor. Bu tercihle birlikte artık sebzeden temizlik ürünlerine; kozmetikten beyaz eşyaya her şey internet üzerinden satılıyor. İnternet üzerinden ticaret yapmak popülerleşirken bu alanda yeni bir girişim yapmak isteyenlerin aklında ise tek bir soru var. Hangi ürünleri satmalıyım? Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisi olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a göre internette satılamayacak çok az şey var. Pek çok ürünü ya da hizmetini satmanın mümkün olduğu dijital dünyada e-ticaret ile satılabilecek ürünler bulmak hem çok zor hem de çok kolay. 

Bu alanda hizmet vermeyi kafasına koyan bir girişimcinin izlemesi gereken bazı temel adımlar bulunuyor. Alışveriş ve ürün analizlerinin doğru yapılması e-ticaret ile satılabilecek ürünler arasından tercih yaparken nokta atışı sonuç elde etmeyi mümkün kılıyor. Başarılı bir girişimci olmanın anahtarı da bu analizlerin arasında saklı. Piyasayı doğru analiz etmek, yükselişe geçen ürün trendlerini yakından takip etmek ve nihayetinde dönemsel popülerlik elde eden ürünleri satarak pazara kazanmak her geçen gün daha da kolaylaşıyor. E-ticaret ile satılabilecek ürünler arasından nasıl seçim yapacağınızı da detaylı olarak anlatacağımız bu yazımızda öncelikle 2019 yılının en popüler e-ticaret ürünlerine bir göz atmakta fayda var. 

Sağlıklı Yaşam Ürünleri

Son yıllarda yükselen sağlıklı yaşam trendi artık ciddi bir ivme ile yükselişini sürdürürken bu alanda kullanılan ürünlere olan ilgi de her geçen artıyor. Sağlıklı yaşam ürünleri arasında en popüler olanlar giyilebilir teknolojiler, ölçü cihazları, Wellness ürünleri ve spor yapmayı ya da yemek hazırlamayı kolaylaştıran çözümler. 

Portatif Blender 

2019 yılının en popüler küçük ev aletleri arasında portatif blenderlar öne çıkıyor. Sporcular, diyet yapanlar, çiğ beslenme alışkanlığına sahip olanlar, vejetaryen ve veganlar, detoks yapmayı sevenler için portatif blenderlar oldukça pratik bir çözüm sunuyor. Bu ürünlerde taşıma kabının bulunması ve cihazın çantaya sığabilir boyda olması tercih edilme oranını etkileyici bir şekilde yükseltiyor. 

Vücut Analizi Yapan Tartı 

Son yıllarda vücut analizi yapan tartılara olan ilgi artmaya başladı. Pek çok insan evde detaylı kilo takibi yapabilmek için bu cihazları tercih ediyor. Vücut analizi yaklaşık olarak kas, kemik ve yağ oranını verirken aynı zamanda vücuttaki su miktarını da söyleyerek kişileri su içmeye teşvik edebiliyor. 

Nefes Alan Spor Ayakkabı

Spor yapmak artık sağlıklı yaşamanın olmazsa olmaz bir parçası. Bütün gün ofiste çalışan insanların meslek hastalıklarından, bel ve omurga sorunlarından ve kilo artışından korunmalarının tek yolu düzenli spor yapmaktan geçiyor. Bu nedenle de insanların daha konforlu spor malzemelerine ilgisi artıyor. Nefes alabilen, organik malzemelerden üretilen spor ayakkabılara talep son yıllarda ciddi bir oranda artıyor. Sadece spor yapanların değil gün boyu ofisten çıkmadan çalışanların da ofis içinde kullanmaya başladıkları bu ayakkabılar yaşam kalitesini olumlu bir şekilde etkiliyor. 

Akıllı Saatler 

Dünyanın en çok satan akıllı saat markası olan Apple Watch, Casio ve Seiko gibi saat sektörünün duayenlerinin satış rakamlarının üzerine çıkmayı başardı. Bu istatistik insanların hem sağlıklı yaşama hem de teknolojik ürünlere ilgisinin artmasının sonucunu etkileyici bir şekilde ortaya koyuyor. Farklı markaların sunduğu akıllı saatler son yıllarda rağbet görüyor.

Dik Duruş Korsesi / Postür Düzeltici 

Teknolojinin insan hayatına sağladığı faydaların yanı sıra zararlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. İnsanların bilgisayar başında geçirdiği zaman arttıkça duruş bozukluğu yaşamaları kaçınılmaz oluyor. Son yıllarda popülerleşmeye başlayan korse kullanımı e-ticaret ile uğraşanlar için de önemli bir fırsat sunuyor. Piyasadaki korselerle ilgili genel şikâyetin işlevsellik değil de kalite olduğunu görebilirsiniz. Bu da pazarda kaliteli dik duruş korsesi açığı olduğuna işaret eden etkili bir işaret. 

Dondurma Makinesi 

Paketli gıdalara karşı ön yargıların yerini artık bilimsel araştırmalar arıyor. Firmalar mısır şurubu, süt tozu, kıvam arttırıcı, koruyucu maddeli ve Palm yağı katkılı ürünleri piyasadan çekmezken insanlar artık ev yapımı yiyecekleri daha çok tercih ediyor. Sürdürülebilir tarım, organik beslenme ve gıda suçları odağında her yıl onlarca belgesel yapılırken insanların bu konulara karşı tepkisiz kalması mümkün olmuyor. Çocuklarına sağlıklı bir alternatif sunmak, tatlı ihtiyacını olabilecek en doğal şekilde gidermek isteyenler evde kolay bir şekilde dondurma yapmayı mümkün kulan bu cihazları tercih ediyor. 

Tekstil ve Kozmetik 

Gün geçmiyor ki yeni bir kozmetik mucizesi hayatımıza girip büyük bir etki yaratmasın. E-ticaret istatistiklerine bakıldığı zaman kadınlar ve erkekler çoğu kategoride eşitliğe sahip olsa da kadınların ürün sayısı ve sipariş sayısında biraz daha önde olduğunu görmek mümkün. Elbette kadınların alışveriş dinamiklerine uyum sağlamak da bir girişimcinin atabileceği en doğru adımlardan birisi.

Spor Kıyafetler 

Spor yaparken kullanılan kıyafetlerin tasarımları artık moda ile doğrudan bağlantılı olduğu için özellikle kadınların spor kıyafetlere olan ilgisi her geçen gün artıyor. Güne spor kıyafetlerle başlamak, günlük rutinleri bu kıyafetlerle gerçekleştirdikten sonra spor yapmak ve sonrasında tekrar giyinmek oldukça yaygınlaşan bir tercih. Pijamaların sağladığı miskinlikten kurtulmak için, rahat bir ofis gününde sıkıcı kıyafetlerden kurtulmak ya da sürekli kıyafet değiştirmemek için tercih edilen bu kıyafetler yeni moda da “athleisure” olarak adlandırılıyor. Athleisure spor yapmak için tasarlanan kıyafetlerin iş yerinde, okulda ve günlük hayatta giyildiği bir moda akımı olarak e-ticaret yapanların mutlaka dahil olması gereken bir kategori olarak dikkat çekiyor. 

Manikür ve Pedikür Aletleri 

El ve ayak bakımının vazgeçilmez parçası olan manikür ve pedikür uygulaması artık kadınların evde kullanabileceği kadar basitleşen cihazlarla mümkün oluyor. Elektrikli ya da şarjlı törpüler ile kolay bir şekilde bakım yapmak mümkün. Dışarda manikür ve pedikür yaptırmak zaman, para ve hijyen gibi birbirinden bağımsız ama çok önemli faktörlere etki ettiği için pek çok kadın artık bakımını evde yapmayı tercih ediyor. Son yıllarda yükselen bir trend olan evde bakım yapma beraberinde bu tür ürünlere olan ilgiye ciddi bir artış getiriyor. 

Takma Kirpik 

Özellikle kadınlara yönelik ürünler satan bir e-ticaret siteniz varsa modayı yakından takip etmek sizin ilk göreviniz olmalı. Moda sadece sezonun renklerini, kumaşlarını ya da kesimlerini bilmek anlamına da gelmiyor. Aksesuar ve makyaj trendlerini de yakından takip ederek modayı ucundan da olsa yakalamak mümkün. Son yıllarda takma kirpik kullanımı ciddi bir oranda arttı. Mıknatıslı, yapıştırıcılı, uzun süreli, tek kullanımlık çeşitlere sahip olan takma kirpikler kadınların ilgisini çekiyor ve bu ürünlere talep de o oranda artıyor. 

Selülit Masaj Aletleri 

Selülitler yıllardır kadınların en büyük problemi. Selülitlerden kurtulmak isteyen kadınların yıllardır denediği pek çok farklı ürün ve yöntem olmuştur. Son yıllarda selülit giderici özelliğe sahip masaj aletleri pazarda popüler olmaya başladı. Vakum ya da masaj özellikli selülit giderici cihazlar kadınlar arasında çok popüler. E-ticaret ile satılabilecek ürünler listenizde mutlaka olması gereken bu cihazları selülit giderici kremlerle birlikte çapraz satış teknikleri kullanarak da satabilirsiniz. 

Lazer Epilasyon 

Epilasyon konuları kadınlar için her zaman can sıkıcıdır. Ağda, tüy dökücü krem ya da tıraş beklenen etkiyi her zaman vermez çünkü düzenli olarak zaman ayrılması gereken ürünlerdir. Kalıcı epilasyonlar kadınların hayatını ciddi ölçüden rahatlatan ve zaman kazandıran uygulamalardır. Elbette bir estetik merkezine gitmek ve kalıcı epilasyon yaptırmak her zaman bir alternatif ancak bu ihtiyacı evde çözme imkânı kadınlar için çok daha geçici. Ev kullanıcıları için özel olarak geliştirilen lazer epilasyon cihazları 2019 yılı satış trendlerinde dikkat çekici bir yükseliş elde etmiş ürünler arasında yer alıyor. 

Elektronik Ürünler 

Teknoloji hayatımızın bu kadar odağındayken elektronik ürünlere talebin artması oldukça beklenen bir sonuç Elektronik ürünler sundukları faydalarla hayatı kolaylaştırırken aynı zamanda yaşam kalitesini de arttırmayı hedefliyorlar. Bu ürünlerin satışını yapmadan önce her zaman performanslarının kullanıcıyı memnun edecek düzeyde olduğundan emin olmalısınız. Diğer e-ticaret ile satılan pek çok ürünün aksine elektronik ürünler nispeten daha yüksek fiyatlı olurlar. Bu da müşterinin beklenti seviyesini arttıracak önemli bir etmendir. Ayrıca hiçbir insanın ucuz olduğu için cızırdayan bir hoparlöre tahammül etmesini bekleyemezsiniz bu tür olumsuzluklar markanıza zarar vereceği için elektronik ürün tedarikçinizi doğru bir şekilde seçmelisiniz. 

Bluetooth Hoparlör

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile bu teknolojinin kullanım alanı da her geçen gün artıyor. İnsanlar hayatlarının her anında müzik dinleme keyfini konforlu bir şekilde yaşamak istedikleri için artık daha çok bluetooth hoparlör satışı yapılıyor. Su geçirmez modellerden, kablosuz şarj olarak kullanılabilen modellere kadar pek çok seçenek insanların beğenisine sunuluyor. Bu kategorideki ürünler çok çeşitli olduğu için siz de e-ticaret platformunuzda işlevsel modellere yer verebilirsiniz. 

Kablosuz Şarj Cihazı

Teknoloji ve akıllı telefonların kullanımı ile ilişkili popüler ürünler arasında yer alan kablosuz şarj cihazları farklı seçenekleri bulunan elektronik ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünler artık telefon gibi temel ihtiyaç haline geldiği için e-ticaret ile de kolayca satılabiliyor. Kablosuz şarj cihazları telefon üreticileri batarya sorununu çözene kadar insanlar arasında popüler olmaya devam edecek ürünlerden birisi. 

Güneş Enerjili Ürünler

Kamp yapmayı sevenler, çevreci ve doğa dostu insanlar, yeni teknolojilere ilgi duyanlar güneş enerjili ürünleri kullanmayı sıkça tercih ediyorlar. Panelli sırt çantalarından telefon şarj aletlerine kadar çok sayıda güneş enerjili ürün her geçen gün biraz daha popüler oluyor. Bu ürünlerin performansı taleple birlikte artarken pazarda bu alanda ciddi bir açık olduğunu da unutmamak gerek. 

Evcil Hayvan Ürünleri 

İnsanlar şehir hayatında yalnızlaşırken bu duygu durumunu telafi etmek için hayatlarında bir evcil hayvana yer vermeyi daha sık tercih ediyorlar. Bu da evcil hayvan ürünlerine talebin artmasına yardımcı oluyor. 

Evcil Hayvan Beslenmesi 

Evcil hayvan beslemek harika bir duygu olsa da çok sorumluluk isteyen bir seçim olduğu için üreticiler de hayvan sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak çözümler üretiyor. Belirli gramajlarda ve belirli saat aralıklarında mama kabını dolduran sistemler günümüzde yoğun ilgi duyuyor. Evdeki evcil hayvan sayısına ve hayvanın yalnız kalacağı süreye göre farklı seçenekler sunan ürünler ülkemizde de oldukça ilgi görüyor. 

Işıklı Tasma 

Dört ayaklı dostunuz biraz yaramaz ise evden kaçtığı zaman onu karanlıkta bulmanızı kolaylaştıracak, dikkatsiz sürücülerden koruyacak ışıklı tasmalar son dönemlerde çok sık aratılan ürünlerden birisi. Trend analizine bakıldığı zaman oldukça yükselişte olan bu ürünle ilgili bir pazarlama çalışması etkileyici sonuçlar getirebilir. 

Otomatik Kedi Tuvaleti

Kedi beslemenin şüphesiz ki en zor kısmı tuvalet temizliğidir. Tuvalet temizliğinde de her kedi sahibi kedisinin tüm kumları dışarıya atmayı nasıl başardığını merak eder. Otomatik kedi tuvaletleri evin gide borusuna bağlanarak kedinizin tuvaletinin sürekli temiz kalmasını sağlarken aynı zamanda etrafa kum saçılmasına da engel oluyor. 

Çocuk - Bebek Bakım Ürünleri 

Kadınlar eticaret için potansiyel müşteri. Özellikle anneler çocuklar için ürünler konusunda çok hevesliler. Bu açıdan çocuk ürünleri ile ilgili siteler çok şanslı. Doğru ürünleri, doğru fiyat ve teslim koşulları ile sunduğunuzda anneler sizi yalnız bırakmayacaktır.

Banyo Taburesi

Tuvalet eğitimi alan çocuklar için çözüm olarak çıkan aynı zamanda kabızlık sorunu çeken yetişkinlere de önerilen banyo tabureleri beklenmeyen bir trend yükselişi yaşıyor. Klozetin önüne konularak kullanılan ve bağırsaklara yaptığı baskı ile kabızlık sorununa çözüm sunan aynı zamanda klozete oturmak için boyu yetmeyen çocuklara yardımcı oluyor. Bu ürün oldukça basit olsa da sunduğu avantajlar popülerleşmesinde oldukça etkili. 

Çok Amaçlı Bebek Arabası

Bebek arabası seçmek neredeyse normal bir araç seçmek kadar zor. Bebeğin ve ebeveynlerin güvenliğinin yanı sıra arabanın kullanım konforu da seçim esnasında ön plana çıkıyor. Malzeme kalitesi, sağlık sertifikaları, güvenlik testleri bebek arabası seçmeyi zorlaştırırken bu ürünlere işlevsellik kazandıran markalar seçimi daha zor bir hale getiriyor. Tek elle açılıp kapanan bebek arabalarına son dönemlerde ilgi oldukça artarken aynı zamanda araç koltuğu olarak kullanılan modeller de daha ekonomik oldukları için tercih ediliyor. 

Oyun Halısı

Çocuklar için güvenli ve hijyenik bir alan yaratmak tüm ebeveynler için büyük önem taşıyor. Çocuk için belirli bir oyun alanı oluşturmak aynı zamanda evin çok daha düzenli olmasını sağlıyor. Halı olarak ya da bohça haline getirilebilen pek çok alternatif bu kategoride dikkat çekiyor. Ebeveynler açısından çok işlevsel bir ürün olan oyun halıları 2019 yılında yükselen ürünlerden birisi. 

Sıfır Atık Ürünleri 

Dünyada karbon seviyesi geri dönüşü olmayan noktayı geçmişken bu alanda çabalamak bazı insanlar için saçma gözükse de aslında hiçbir şey için çok geç olmadığını düşünen çok sayıda insan var. Minimal yaşam, sürdürülebilir tarım, organik ürünler ve sıfır atık 2019 yılında yükselişe geçen aramalar arasında yer alıyor. Bu da e-ticaret ile uğraşanlar için oldukça yeni ve niş bir alanın ortaya çıktığını gösteriyor. 

Yeniden Kullanılabilir Ürünler 

Pipet, bardak, kahve filtresi, ped, yiyecek sarma kağıtları ve aklınıza gelebilecek daha pek çok kullan-at ürün alternatifi şu an oldukça yoğun ilgi görüyor. Gün içerisinde çöpe giden onlarca atık göz önünde bulundurulduğu zaman bu ürünlerin yükselişinin devam edeceğini rahatlıkla görmek mümkün. 

Doğal Hijyen Ürünleri 

Sucul ortamda toksik etkisi olmayan hijyen ürünleri çocuğu olan aileler, alerjik bünyeye sahip olanlar ve elbette çevre dostları tarafından çok sık tercih ediliyor. Bu alanda arama trendleri yükseliş sinyali verirken ürün çeşitliliğin az olması da ticaretle uğraşanlar için önemli bir fırsat sunuyor. 

E-Ticaret ile Satılabilecek Ürün Seçimi Nasıl Yapılır? 

Her kategoride milyonlarca ürünün yer aldığı e-ticaret sektöründe doğru ürünü nasıl seçeceğinizi bulmak biraz zor olabilir. Ancak belirli kriterlere uygun ürünler seçmek her zaman daha çok kazanç elde etmenize yardımcı olur. 

Benzersiz Ürünler Bulun 

Benzersiz ürün bulmak kucağa imkânsız geliyor değil mi? Aslında bu tamamen bakış açınız ile ilgili. Masa satmak sizin için çok mantıklı değildir. Çünkü masa satışı yapan ve masa üreticisi olan yüzlerce farklı şirket var. Ama doğru bir analiz ile siz en çok masa satışı yapan e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Ürüne sadece ana işlevi ile bakmayın. Bir masa sadece bir amaç için kullanılmaz. Günümüzde evler küçülürken ve insanlar her geçen gün daha minimal yaşamaya başlarken 12 kişilik yemek masalarının ne kadar işlevsizleştiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Hem kahve sehpası olan açıldığı zaman yemek masasına dönüşen pratik ve kullanışlı bir mobilya stüdyo dairelerden geniş salonlara kadar her yerde tercih edilebilir. Tepsili yan masalar hem dekoratif hem de TV karşısında yemek yerken kucağınıza alabileceğiniz bir tepsiye dönüşerek birden fazla amaçla kullanılabilir. Bunlar ilk akla gelen basit örnekler olsa da her ürüne aynı bakış açısı ile yaklaşmaya özen gösterin. Herkes masa, sandalye ya da bardak satıyor olabilir. Ama belki de insanların şekerini otomatik karıştıran ısıtıcısı olan bir kahve bardağına ihtiyacı vardır. 

Sağlıklı Ürünler Seçin 

Çin’in ticarette elinde tuttuğu hacim çok yüksek olsa da “Çin Malı” algısı henüz yıkılacak gibi gözükmüyor. Çin’den gelen ürünler yüzünden rahatsızlanan insanlarla ilgili pek çok haber görebilirsiniz. Ucuz ayakkabılar yüzünden ciddi enfeksiyon sorunları yaşayanların uzun bir dönem gündemde kaldığını hatırlayın. Hangi ürünü seçerseniz seçin sağlıklı olmasına özen gösterin. Özellikle kozmetik gibi çok hassas alanlarda yanıltıcı ürünlerle markanızı lekelemek yerine işlevsel, sağlıklı ve sertifikalı ürünlerle daha çok güç kazanırsınız. Ülkemizde bir ürünün satışa çıkabilmesi için pek çok sertifikaya sahip olması gerekir. İthalat yapacağınız zaman mutlaka bu sertifikaları öğrenin ve sertifikasız ürünleri satmayı asla denemeyin. 

Kolay Bulabilir Olmamalı 

E-ticaret ile satılabilecek ürünler seçerken sizin kolay tedarik edebileceğiniz ancak piyasa da çok da kolay bulunmayan ürünleri tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede hem kısa sürede marka bilinirliğiniz olumlu yönde değer kazanırken hem de sadık müşteri sayınız kolayca arttırabilirsiniz. 

Google Trendleri Takip Edin 

Google Trend uygulaması bir kelimenin arama hacminin zamana bağlı değişimini görmenizi sağlar. Pek çok insan bu uygulamayı haber içeriklerinde SEO çalışmasına destek olması için kullansa da aslında e-ticaret ile uğraşan herkesin mutlaka bu platformu yakından takip etmesi gerekir. Demografik olarak da trendleri görmeyi mümkün kulan platform sayesinde yeni bir ürün getirme fikrinizi test edebilirsiniz. Trends ile birlikte Google Adwords platformunda da arama hacimlerine göz atmakta faydalı olacaktır. Bu size fikrinizi ve sezgilerinizi sayılarla destekleme şansı verir. 

E-ticaret Platformlarında Kategorilerin Pazar Payları 

E-ticaret sitenizde yer vereceğiniz ürünleri seçerken ilgili ürünün kategorisini detaylı incelemek doğru adımı atmanıza yardımcı olacaktır. Büyük e-ticaret markaları bu alanda her yıl düzenli olarak istatistiklerini paylaşırlar. Ayrıca ekonomide her çeyrek yılda açıklanan raporlar doğru ürün seçmeniz için yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar en çok satış yapılan kategorilerde ilk sırada kadın giyim ürünlerinin olduğunu gösteriyor kadın giyim ürünlerini kitap, bilgisayar parçaları, yazılım, giysi ve oyun kategorileri izliyor. Bu size mutlaka elinizde bulundurmanız gereken ürünlerin yanı sıra aynı zamanda eksik olduğunuz alanlarda da nokta atışı seçim yapma şansı sunar. 

Bu içeriği oylayın
0.00, 1 Oy
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.