En Çarpıcı Ve Yaratıcı Sosyal Medya Pazarlaması Örnekleri

Sosyal medya pazarlaması dijital pazarlamanın en önemli parçalarından birisi. Bu alanda yapılan başarılı çalışmalar hızla viralleşirken, insanların aklında uzun süreler boyunca yer etmeyi başarıyor.
Tüm Başlıklar

Geleceğin en etkili pazarlama yöntemlerinden olduğu kabul edilen sosyal medya pazarlaması; Facebook, Twitter, Instagram, Google Plus gibi tüm sosyal medya platformları üzerinden yürütülen pazarlama stratejilerini kapsıyor. Sosyal medya pazarlaması sayesinde ürün ve hizmet sosyal medya platformları üzerinden tanıtılabiliyor, satılabiliyor ya da marka bilinirliği artırılabiliyor. Ayrıca, kampanyaların ve marka ile ilgili haberlerin duyurulması noktasında da sosyal medya pazarlaması kullanılabiliyor. 

Doğru Sosyal Medya Pazarlama Çalışmaları Tüketiciler Üzerinde Büyük Bir Etki Yaratabiliyor

Sosyal medya pazarlaması, klasik internet reklamcılığından çok daha farklı dinamikler ile yürütülüyor. Dijital pazarlama faaliyetlerinin alt kategorisi olarak kabul edilse de sosyal medya pazarlama faaliyetleri çok geniş etki alanına sahip olarak başlı başına bir yöntem olarak da değerlendirilebiliyor. Geleneksel medya üzerinden gerçekleştirilen pazarlama faaliyetlerinin hedef kitleye ulaşımına dair değerlendirmeler sınırlı veri ile yapılabiliyor. Sosyal medya pazarlamasında ise bu ölçümlerin neredeyse birebir yapılabilmesi mümkün oluyor. Pazarlama faaliyetlerinin etkileri; bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler gibi internete ulaşım imkânı veren araçlarla çift yönlü ve anlık olarak izlenebiliyor. Elde edilen bu ölçülebilirlik sayesinde müşteri ilişkileri gibi alanlarda yapılan çalışmaların da hem kapsamlarının hem de etki alanlarının genişlediği kabul ediliyor.

Sosyal medya pazarlamasının hayatımıza getirdiği pek çok kavram arasında Real Time Marketing (Gerçek Zamanlı Pazarlama) da yer alıyor. Gerçek zamanlı pazarlama kapsamında markalar, çalışmalarını gündemde yer alan konuları baz alarak yapıyorlar; böylece, tüketicileri ile aralarında güçlü bağlar oluşturabiliyorlar. Aynı zamanda, tüketicilerin bu yaklaşımla hazırlanmış bulunan kampanyaları sosyal medya platformlarında hızlı bir şekilde paylaşmalarına da zemin hazırlamış oluyorlar. Günceli ve sıcak gündemi kendi lehine çevirerek içeriğin pazarlanmasına dayanan gerçek zamanlı pazarlama faaliyetleri kapsamında markaların yaptıkları yaratıcı çalışmalar uzun süre hafızalarda yer almayı başarıyor.

Duracell

Işın kılıcına pil takan Dark Vader
Darth Vader’in ışın kılıcına Duracell pil takması

Gerçek zamanlı pazarlama faaliyetlerinin en başarılı örneklerinden biri olarak Duracell’in Star Wars vizyona girer girmez yaptığı çalışma kabul ediliyor. Bu çalışmada Darth Vader’in ışın kılıcına Duracell pil takması gündemi yakalamasının yanında tüketicilerdeki marka imajına da katkı sağlamıştı.

Olay

Aly Raisman Dove Kampanyasında
Hiçbir şey onu durduramaz: Aly Raisman, Olay'ın yeni kampanyasında yer alacak dokuz korkusuz kadından biri ve kadınların 'çok' hırslı ya da 'çok' güçlü olabileceği fikri ile geri dönüyor.

Olay’ın sosyal medya pazarlama çalışması da en çok ses getiren sosyal medya pazarlama faaliyetleri arasında yer aldı. Sosyal medya kampanyalarında pek çok marka feminist harekete değinse de Olay’ın çalışması sosyal medya kullanıcıları arasında çok büyük bir etkiye yol açtı. Olay, aralarında Aly Raisman, Lilly Singh ve Denise Bidot’nun da dahil olduğu farklı geçmişlere sahip 9 güçlü kadın aracılığı ile kadınların çeşitliliğini, yaşamdan daha büyük beklentileri olması gerektiğini ve ne kadar korkusuz olduklarını ön plana çıkan bir çalışma yaptı. Ve sosyal medya kanallarında kişisel zorlukların üstesinden gelmeye odaklanan bu dokuz etkileyici video ile çok geniş kitlelere ulaştığı gibi satışlarını da artırdı.

Starbucks

ideas.starbucks.com adresinin resmi
ideas.starbucks.com

Sosyal medyanın yalnızca markaların mevcut web sitelerini kullanmakla sınırlı kalmadığını ve kimi zamanlar kendi web sitelerini de yaratabildiğini biliyor muydunuz? Starbucks tüketicilerin geri bildirimlerinden daha fazla yararlanabilmek için “My Starbucks Idea” isimli bir web sitesi kurdu. Kullanıcılar bu site üzerinden markaya olan önerilerini gönderdiler. Tüm öneriler bir araya toplanıp tüketicilerin oylamasına sunuldu. En popüler olanları ise Starbucks tarafından değerlendirmeye alındı. Starbucks bu çalışmayı daha sonra bir adım daha ileriye taşıdı. Tüketiciler tarafından önerilen değişikliklerin durumu ile ilgili güncellemeleri “Ideas in Action” blogunda paylaşmaya başladı. Böylece Starbucks internet aracılığı ile kullanıcılarının kahvelerine kişisel bir dokunuş katmalarına fırsat vermiş oldu. Bu çalışma, tüketicilere doğrudan ne istediklerini sormanın ve elde edilen bilgi üzerine harekete geçmenin başarıya giden yolun anahtarı olduğunu gösteriyor.

Dove

Dove Krem Şişeleri

Dove’un sosyal medya kampanyalarında genellikle kadınların çeşitliliği, kadın imajının güçlendirilmesi, kadınların sosyal ve ekonomik hayata dahil edilmesi için sosyal meselelere odaklandığı biliniyor. Kadınlar markanın hedef kitlesinin temelini oluşturduğundan, pazarlama kampanyalarında da çoğunlukla kadınları hedef alıyorlar. Dove’un hayatın her kesiminden kadınların fotoğraflarını yayınlayıp her birinin benzersiz özelliklere sahip olduğunu vurguladığı sosyal medya pazarlama çalışma ile kim olduğuna ve bizden ne kadar farklı olduklarına bakmadan herkesi sevebilmek düşüncesi vurgulandı. Dove, kampanya kapsamında dünyanın dört bir yanındaki kadınlardan birbirlerinden nasıl farklı olduklarını vurgulayan resimler paylaşmalarını istedi. Böylece Dove, güçlü bir sosyal mesaj vermesinin yanı sıra çok sayıda kullanıcısından da içerik toplamış oldu. 

Daniel Wellington

Daniel Wellington marka saat

Ünlü saat markası sosyal medya içeriklerinin gücünü fark eden ve bunu başarılı bir şekilde kullanan markalar arasında yer alıyor. Marka genellikle Daniel Wellington marka saatler kullanan müşterilerinin daha fazla resim göndermelerini teşvik etmek için bu resimleri repost ediyor. Ancak bu uygulamasının dışına çıkan Daniel Wellington sosyal medya stratejisinin içeriğinde biraz değişikliğe gitti. Müşterilerinin çektikleri resimleri yayınlamaya devam etmekle birlikte güzel yerlerde çekilen resimleri yayınlamaya ve insanlardan resmin nerede çekildiğini tahmin etmelerini istemeye başladı. Böylece işin içerisine eğlenceli bir tahmin oyunu da eklemiş oldu ve bu kararındaki doğruluğu kısa sürede artan etkileşim oranları ile teyit etmiş oldu.

Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF)

WWF tarafından hazırlanmış posterler. Soldan sağa goril, kaplan ve panda resimleri

Dünyada nesli tükenmekte olan canlıların haklarını savunan kuruluşların başında gelen WWF dünyada farklı yerlerde yaşayan insanların bu konuya ilgilerini çekmenin tahmin edildiğinden de zor olduğunu fark etti. Ve bunun üzerine popüler sosyal medya trendlerini inceleyerek bir kampanya başlattı. Bu kampanya içerisinde karakteristik ve güçlü bakışlara sahip olan kaplan, goril ve kutup ayısı gibi canlıların doğrudan kameraya baktıkları görselleri LastSelfie hashtagi ile Snapchat’te paylaştı. Snapchatte görüntülerin 10 saniyede kaybolması özelliği ile bu canlıların durumunu çok net bir şekilde anlatmayı başaran kampanya büyük başarı elde etti.

Turkcell

Turkcell’in gerçekleştirdiği “Daha Fazla Tweet” kampanyası ülkemizle sınırlı kalmadı ve yurtdışında da büyük yankı uyandırdı. Bir panoya asılı post-itlerin olduğu kampanyada hediye olarak verilen akıllı telefonları kazanabilmek için kullanıcıların tek yapması gereken post-itlerin üzerinde yazanları tweet etmekti. Tweet edildikçe post-itlerin kalktığı görüldü ve son post-iti kaldıran da hediye akıllı telefonu kazandı. Bu kampanya ile Turkcell, Twitter kullanan binlerde kullanıcıya kendi tanıtımını yaptırmış oldu.

Barbie

Barbie Imagine The Possibilities, sosyal medyada en çok izlenen ve gelmiş geçmiş tüm zamanların en iyi çalışmalarından biri haline geldi. Son derece yaratıcı olan bu çalışma adeta bir kısa film tadında hazırlanmıştı. Yaklaşık iki dakika süren video her şeyden habersiz kişiler ile bir günlüğüne farklı mesleklerde olan kız çocukları etrafında gelişiyor. Profesör, veteriner, antrenör, hostes ve daha bir sürü şeyi iki dakikaya nasıl sığdırdıklarını mı düşünüyorsunuz? İşte o noktada da devreye Barbie bebekleri ile oynayan çocukların istedikleri her mesleğe sahip olabileceği mesajı giriyor. 

Morhipo

Morhipo logosu

Instagram’da karşımıza her gün yeni bir akım çıkıyor. Son dönemin en popüler akımlarından birinin ise yüz filtreleri olduğuna tanık oluyoruz. Morhipo da Instagram storylerinde kullanılan bu filtreleri fark edip fırsata çevirmeyi başaran markalar arasında yer alıyor. Taç filtresini uygulamaya koyan Morhipo’nun ayakkabı, çanta, makyaj malzemesi gibi farklı ürünlerden oluşan tacını kullananlar bu görüntüyü Instagram hikayelerinde MorhipoKafası etiketi ile paylaşıyorlar.

Diesel

Diesel başlattığı kampanya bünyesinde mağazalarda bulunan kot pantolonlarının yanına QR kod görselleri koydu. Diesel müşterileri QR kodları taradıklarında ürünlerin satıldığı web sayfasına gidip pantolonu “like” edebildi. Böylece, kendi tarzlarını arkadaşları ile de paylaştılar. Bu beğeniler, kullanıcının duvarında görüldükçe kampanya hızla geniş kitlelere yayıldı. 

Canon

Canon’un çekilen fotoğrafların Instagram’da paylaşılabildiği makinesi Instazoom için yaptığı kampanya en ilgi çekici sosyal medya pazarlama örnekleri arasındaki yerini çoktan aldı. Marka, Instagram'a henüz zoom özelliğinin gelmediği dönemde çeşitli Instagram hesapları açtı. Ve tek bir fotoğrafı 9 parça halinde paylaştı. Etiketli olan diğer hesaplara girildiğinde fotoğrafa zoom yapılmış oluyordu. Bu kampanya Instagram kullanıcılarının yoğun ilgisi sonucunda milyonlarda kişiye ulaştı.

HSBC

HSBC tarafından hazırlanan afiş

İngiltere’nin AB’den çıkışından önce HSBC Birlikte “Biz bir ada değiliz” çalışmasını başlattı. Sosyal medyada büyük ses getiren kampanyası aracılığı ile HSBC, İngiltere’de farklı kültürlerin iç içe geçtiği ve hep birlikte çok daha büyük bir bütünün parçası oldukları mesajına odaklandı. Hazırlanan video kullanıcıların sosyal medya hesaplarında paylaşıldı ve çok büyük beğeni ile karşılandı. HSBC tarafından düzenlenen bu çalışma sosyal medyanın en cesur kampanyalarından biri olarak değerlendirildi. Ancak İngiltere’nin AB’den ayrılmasına karşı çıkan kişiler ise kampanyayı beğenmedi ve şiddetle eleştirdi. İşte bu noktada kampanyayı esas başarılı kılan şey ise yarattığı tartışma oldu. Tartışmalara yol açtığı için önde gelen gazetelere ve haber sitelerine konu oldu. Bu da sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin büyük ve dikkat çekici bir etkinliğe bağlanmasının ne kadar doğru bir karar olduğunu kanıtladı.

Markaların imajlarını güçlendirmeleri ve sadık tüketiciler yaratmak için sosyal medya pazarlama çalışmalarının yanı sıra hashtagler de büyük katkı sağlıyor. Bunun en iyi örnekleri arasında da #MeToo kampanyası yer alıyor. 2017 yılı Kadın Yürüyüşü’nün ardından bu hareket sosyal medyada da #MeToo kampanyası ile etkisini hissettirmeye başladı.  İlk ay boyunca milyonlarca kişi kampanyaya söz konusu hashtag’i kullanarak katkıda bulundu. Halkın tanıdığı isimlerden de büyük ilgi gören kampanyanın etkisi günümüzde dahi hissedilmeye devam ediyor.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.