Pixabay

Bu yazımızda eşit ağırlık bölümü öğrencileri için uygun meslekler hakkında bilgi aktaracağız. Siz de TM meslekleri arasında kararsız kaldıysanız yazımızdaki bilgilerden esinlenerek doğru tercihler yapma şansınızı arttırabilirsiniz.

En Gözde TM Meslekleri

Zaman değişse, her geçen gün yeni meslek grupları ortaya çıksa ve toplum evrilse de bazı TM meslekleri popülerliğini koruyor. Gerek sundukları prestij gerekse hali hazırda alternatiflerinin bulunmaması belli başlı eşit ağırlık mesleklerinin geçerliliğini sürdürüyor.

Hukuk

Hukuk

Eşit ağırlık bölümü öğrencilerinin neredeyse tamamının kalbinde yatan aslanlardan biridir Hukuk bölümü. Hukuk puanlarının yüksekliği, isteyen herkesin bu bölüme girememesi ve hukuk mezunlarının maaşlarının göreceli yüksekliği bölümün popülaritesini giderek artırıyor. Yine de “Hukuk mezunları ne iş yapar?” sorusunun yanıtları tam olarak bilinemiyor. Hukuk fakültesi mezunları avukatlık, danışmanlık, hukuk müşavirliği, hakimlik, savcılık, noterlik, kaymakamlık, yasama uzman yardımcılığı, anayasa mahkemesi raportör yardımcılığı, icra müdürlüğü, yöneticilik ve akademisyenlik gibi alanlarda çalışabiliyor. Farklı alanlarda yazılı sınav, sözlü sınav veya staj gibi aşılması gereken süreçler de bulunuyor.

Psikoloji

Psikoloji

En popüler eşit ağırlık bölümlerinden olan Psikoloji bölümü sunduğu prestij, yüksek maaş kazanma imkanı ve iş alanlarının çeşitliliği ile öğrencileri çekmeyi sürdürüyor. Psikoloji bölümünden mezun olanlar kendilerinin belirlediği gelişim alanları doğrultusunda eğitim okullarında, sağlık kurumlarında, asli kurumlarda, askeri kurumlarda endüstriyel kurumlarda görev yapabiliyor. Aynı zamanda KPSS sınavı ile atanabilen Psikoloji mezunları danışmanlık hizmetleri ile spor camiasında da kendilerine yer bulabiliyor.

Uluslararası İlişkiler

Uluslararası İlişkiler

Hemen hemen tüm üniversitelerde bulunan Uluslararası İlişkiler bölümü, küreselleşme ile birlikte önem kazanan ancak iş alanları net bilinmeyen meslek grupları arasında konumlanıyor. Dolayısıyla “uluslararası ilişkiler mezunları ne iş yapar?” sorusu önem kazanıyor. İngilizce okunduğu takdirde avantajları artan bu bölümden mezun olan eşit ağırlık bölümü öğrencileri aldıkları derslerin kapsamı çok geniş olduğu için hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde görev yapabiliyor. Yabancı dil bilen, kendini geliştiren ve çalışma azmi olan uluslararası ilişkiler mezunları global ölçekte faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında, kamu kadrolarında, özel şirketlerin insan kaynakları departmanlarında ya da yönetim kadrosunda çalışabiliyor.

Eşit ağırlık bölümü öğrencilerinin tercih edebilecekleri üç popüler meslek hakkında detay aktardıktan sonra daha geniş kapsamlı bir bilgi vermek istiyoruz. Her ne kadar sayısal programların daha prestijli olduğu düşünülse de eşit ağırlık mesleklerinin de eş değer bir popülariteye sahip olduğu unutulmamalıdır. Özellikle deneyim kazanıldıkça ve kalifikasyonlar arttırıldıkça TM meslekleri yüksek kazanç getirebilir.

Eşit ağırlık bölümü seçen ve YKS sınavlarında ilgili bölümlerin sorularını yanıtlayan öğrencilerin tercih sırasında önlerinde birçok alternatif bulunuyor. Bankacılık, Antropoloji, Bilim Tarihi, Çocuk Gelişimi, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi, Felsefe, Ekonometri, Ekonomi, İktisat, İşletme, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, İnsan Kaynakları Yönetimi, Turizm İşletmeciliği, Siyaset Bilimi, Yönetim Bilişim sistemleri, Tekstil ve Moda Tasarımı gibi lisans programları öğrencilerin tercih edebilecekleri eşit ağırlık bölümleri arasında konumlanıyor.

Sonuç olarak, sayısal bölümlerle eşit ağırlıklı bölümler arasında bir mukayese yapmak çok da doğru bir yaklaşım olarak değerlendirilmiyor. Bireysel gelişim her iki bölüm meslekleri için de ayırt edici bir önem taşıyor.

BESTE PARK-TEL