Bardakta mısır

Alışveriş merkezlerinde bardakta mısır yemek moda oldu. Türkiye’de ilk kez, geçtiğimiz nisan ayında kesilmemiş tatlı tane mısırı bardakta satışa sunarak yeni bir sektör yaratan Daily Fresh Foods Türkiye Temsilcisi ve Genel Müdürü Mehmet Daniş, ayda 15 ton mısır sattıklarını söylüyor. Kanyon’da ise ayda ortalama 15 bin bardak haşlama mısır tüketiliyor. Hafta sonu günlük tüketim 1000 bardağı buluyor. Hedeflerinin ayda 30 tona ulaşmak olduğunu söyleyen Daniş, “Hedefimiz 15 olan satış noktamızı da 50’ye çıkarmak. Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığı geçtiğimiz nisan ayından bu yana Türk tüketicisi tarafından büyük talep gördük. Bardakta mısır, franchise sistemiyle tüm Türkiye’ye yayılacak” diyor.
Bardakta haşlanmış Mısır konseptini ilk Dubai’de gördükten sonra Türkiye’ye getirdiğini söyleyen Daniş, önümüzdeki aylarda soyulmuş fırınlanmış kestane, kremalı dondurma ve waffel corner’ları açmaya hazırlanıyor. 16 sene profesyonel çalıştıktan sonra kendi işini yapmaya karar verdiğini söyleyen Daniş, “Türkiye’de zaten haşlanmış mısır seviliyordu. Biz mısır yemeyi daha rafine hale soktuk” diyor ve ekliyor: “Malezya kökenli Daily Fresh için Türkiye kısa sürede çok ciddi gelişme gösterdi ve öncelikli pazar oldu. Türkiye’de satışa başladığımız 2006 yılının nisan ayında aylık 14 bin bardak satışla faaliyet gösteriyorduk ancak yıl sonu itibarıyla aylık 50 bin bardak civarında bir rakama ulaştık. Bu rakama ton olarak bakarsak aylık 1.5 tondan 15 ton aylık ortalamaya ulaşmış olduk. 2007 hedeflerimiz arasında ilk altı ayında franchiseler dahil aylık ortalama 20 tonu yakalayacağımızı öngörüyoruz. Yıl sonu hedefimiz ise aylık ortalama 30 ton satış hacmine ulaşmak”.

MALEZYA’DAKİ SEL OLUMSUZ ETKİLEDİ

Malezya’daki sel felaketinden dolayı bayilik taleplerini kısa bir süre için askıya aldıklarını da söyleyen Mehmet Daniş, “Malezya’daki sel felaketinden dolayı mısır stoklarımız azaldı. Yoğun talep gelmesine rağmen şimdilik bayilik vermiyoruz” diyor. Türkiye’de yılda bir kez mısır hasatı alınmasına karşın, Malezya’da yılın 12 ayı mısır hasadı yapıldığını belirten Daniş, “Bizim kullandığımız mısırlar, Malezya’da çok özel tekniklerle yetişiyor. Türkiye’de özel anlaşmalarla mısır yetiştirme çiftlikleri kurabiliriz” diyor.

FRANCHISE İÇİN 5-6 BİN YTL YETERLİ

Franchise girişim bedeli olarak stand ve benzeri giderler dahil 16 bin dolar öngören Daily Fresh Genel Müdürü Mehmet Daniş, işletmeyi çevirmek için 5-6 bin YTL’lik bir sermayenin yeterli olacağını belirtiyor. Türkiye’de faaliyet göstermeye başlamasıyla tüketici tarafından çok sevilen ‘Daily Fresh’in taklitleri de çoğalmaya başladı. Daily Fresh’in mönüsünü fotoğraflayıp baskıda sadece markayı kapatarak aynen kullanan şirketlerin bile olduğunu söyleyen Mehmet Daniş bu konu hakkında şöyle konuştu: “Bizim mısırımızın lezzeti en, önemli özelliği olan kesilmemiş tane mısırdan gelmektedir. Çünkü bu sayede mısır tüm doğal suyunu ve lezzetini muhafaza etmektedir. Son 2-3 aydır konseptimizi kesilmiş konserve mısırla kopya etmeye çalışanlar var. Bu insanlar benzer bir isimle bize ait görsel materyalleri de kopya ederek tüketiciyi yanıltıyorlar.”

EN UCUZ BARDAK 2,5 YTL

Malezya menşeili olan Daily Fresh, Türk tüketicisinin damak zevkine göre mısırlar sunuyor. Bardak boylarına göre 2.5 – 3.5 ve 5 YTL’ye satılan, yağ oranı düşük lif oranı yüksek, kolesterolsüz Daily Fresh bardakta, mısır, tuz, margarin, kırmızıbiber, karabiber, sarımsak tozu, limon sosu, parmesan ve bal ile karıştırılarak özel bir lezzetle dikkat çekiyor. Daily Fresh mısırları İstanbul’da çok sayıda alışveriş merkezinde satılıyor. Yeni noktalar Bursa, Ankara, Eskişehir ve İzmir de açılacak.

BESTE PARK-TEL