Sizi Bedava İşletme Sahibi Yapabilecek Sermayesiz İş Fikirleri

Sermaye sahibi olmayanlar için, uzmanık ya da emek ile yapılabilecek sermayesiz iş fikirleri. Bu fikirlerler ile kendinize ait bir işletme sahibi olun.
Sizi Bedava İşletme Sahibi Yapabilecek Sermayesiz İş Fikirleri
7 dk
Son güncellenme: 08/10/2021
Tüm Başlıklar

İş kurmak isteyen ama yeterli sermayeye sahip olamadığı için bu yoldaki o çok önemli ilk adımı atamayan pek çok insan olduğunu biliyoruz. Seçilen sektöre ve yapılmak istenilen işin detayına göre ne kadar sermayeye ihtiyaç duyulacağı değişebildiğinden kimi zaman yeterli sermayesi olmayan kişiler kredi ya da benzeri alternatifler ile de sermaye bulamayınca akıllarındaki iş fikirlerini hayata geçiremeyebiliyorlar. Bu tip girişimciler için ilham kaynağı olabilecek sermayesiz iş fikirleri özelinde bir liste hazırladık.

Aslında para kazanmak için sermayeye ihtiyaç duymayacağınız pek çok iş fikri bulunuyor. Ama ne yazık ki insanların büyük bir çoğunluğu para kazandıracak iş fikirlerini hayata geçirebilmek için sermayeleri olması gerektiği yargısından uzaklaşamıyor. Oysaki kimi zaman sermayeniz; bilginiz, beceriniz, zekânız, yaratıcılığınız ya da sahip olduğunuz özgün bir fikir de olabiliyor. Alışılmışın dışında olsa da insanların ihtiyaçlarına yönelik bulduğunuz bir fikir sizin için kazançlı bir işin kapısını açan anahtar haline gelebiliyor. İnternet ortamında satabileceğiniz özgün ürünler ya da hobilerinize ve yeteneklerinize göre yaptığınız işler veya verdiğiniz hizmetler size beklentinizin üzerinde para kazanabilme fırsatı sunabiliyor.

Sermaye Gerektirmeyen 11 Farklı İş Fikri

Bu yazımızda sermayesiz kolay iş fikirleri arasında en popüler olanları sizler için bir araya getirdik. Siz de girişimcilik ruhunuzu özgür bırakabilir; yeteneklerinizi, eğitiminizi ve deneyiminizi kullanarak başarılı işler ortaya çıkarabilirsiniz.

Sermayesiz işler için 11 iş fikri. Bir iş kurmak istiyorsunuz ama bunun için gerekli sermayeniz yok mu? Ya da az bir sermaye ile kurabileceğiniz bir iş sektörü mü arıyorsunuz cevabı yazımızda.

1. İçerik Yazarlığı

Son zamanların en trend iş fikirleri arasında yer alan içerik yazarlığı hem sermayesiz iş fikirleri arasında yer alması hem de kişiye kendi zamanını kendisinin ayarlaması özgürlüğü tanıması nedeni ile dikkat çekiyor. Bununla birlikte içerik yazarlığı yapabilmek için sadece “içerik yazarlığı yaparak para kazanmak” istenmesi yeterli olmuyor, belirli bir bilgi birikimine ve ifade yeteneğine sahip olunması gerekiyor.

İçerik yazarlığı yapan kişilerin geliri kendi performanslarına bağlı oluyor. Ayrıca alanlarında deneyim kazanmaları ile orantılı olarak gelirlerinde de artış yaşanıyor. Yazarlık yeteneği olan kişiler için son derece karlı bir kazanç kaynağı haline gelebilen içerik yazarlığında özgün ve etkileyici içerikler üretilmesi önem taşıyor. İçerik yazarlığı yapan kişiler uzmanlık alanları dışında kalan alanlarda da gerekli araştırmaları yaparak SEO uyumlu içerikler üretebiliyorlar.

Web sitelerinin içerik pazarlaması ihtiyaçlarına uygun içerikler hazırlanması hedef kitleye doğru içerikler ile ulaşılmasını ve marka bilinirliğinin artırılmasını sağlıyor. Bu nedenle dilbilgisi kurallarına hakim olması gereken içerik yazarlarının; anahtar kelimeleri uygun şekilde kullanmaya ve doğru bilgiler içeren özgün içerikler hazırlamaya özen göstermesi gerekiyor.

İçerik yazarlarının hazırladığı içeriklerin teslim edilmesi ve onaylanması karşılığında kendilerine ödeme yapan internet siteleri bulunuyor. Belirli konularda içerikler hazırlamaları için içerik yazarları ile anlaşan şirketler de bulunuyor. Kimi şirketler içerik başına ödeme yaparken kimi şirketlerin anlaşmaları aylık ücret ödenmesi şeklinde olabiliyor. Siz de bu alandaki yetkinliğinize ve yeteneklerinize güvenerek sermayesiz kolay iş fikirleri arasında yer alan içerik yazarlığını değerlendirmek istiyorsanız öncelikli olarak internet üzerinde bu konuda iş olanağı sağlayan siteleri ve şirketleri araştırmaya başlamanızı öneriyoruz.

Eğer İngilizcenize güveniyorsanız daha çok para kazanma şansına sahip olabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için İngilizce Makale Yazarak Para Kazanmak başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

2. Organizasyon Yapmak

Düğün ve özel etkinlik organizasyonları ülkemizde yeni sayılabilecek sektörler arasında yer alıyor. Eğer bu sektörde faaliyet göstermeye, örneğin düğün organizasyon işleri yaparak başlayacaksanız başlangıçta bir ofise ihtiyacınız olmuyor. Evinizden yürütebileceğiniz bu iş, gelin ve damat için araba kiralamaktan düğün mekanının süslemelerinin yapılmasına kadar oldukça geniş bir hizmet alanını kapsıyor.

Sermayesiz kolay iş fikirlerinden biri olan organizasyon işlerini yapmak isteyenler bölgelerindeki düğün salonları ile iletişime geçerek ücret politikaları hakkında bilgi alabiliyorlar. Mevcutta bu işle ilgilenen kişi ya da şirketlerin sunmadıkları hizmetleri potansiyel müşterilere ulaştırabiliyor olmak kısa sürede müşteri kitlesi oluşturulmasına katkı sağlayabiliyor. Organizasyon işi yapan kişiler müşterilere ulaşmak için sosyal medya hesaplarını etkin şekilde kullanabiliyor, gelin dergilerine ve ilgili internet sayfalarına reklam vermeyi de deneyebiliyorlar. Ayrıca bu alanda faaliyet gösteren yemek şirketleri ve fotoğrafçılar ile de iş birliğine giderek birbirlerine müşteri yönlendirebiliyorlar. Aynı müşteri ile çalışmayı hedefleyen ve farklı alanda faaliyet gösteren firmalar bu şekilde başarılı bir stratejik pazarlama çalışmasına da imza atabiliyorlar.

3. Özel Ders Vermek Dersleri

Sermayesiz kolay iş fikirleri arasında yer alan bu fikri hayata geçirecek kişilerin öğretmen olması gerekmiyor. Herhangi bir alanda uzmanlığınız ve konuları karşınızdaki kişilerin seviyesine uygun şekilde anlatabilme yeteneğiniz varsa siz de özel ders vermeyi seçenekleriniz arasına alabilirsiniz.

Özel ders verilebilecek alanlar yalnızca matematik, İngilizce, Türkçe, fizik, kimya, biyoloji ve buna benzer akademik dersler ile sınırlı kalmıyor. Güzel sanatların herhangi bir dalında, herhangi bir enstrüman çalma konusunda hatta el sanatlarında yetenekli olan kişiler kendi evlerinde ya da öğrencilerinin evinde özel ders verebiliyor. İnternet üzerinde yer alan bazı platformlar, uzmanlık alanlarına göre özel ders vermek isteyen kişiler ile özel ders almak isteyen kişilerin bir araya gelmesinde etkili oluyor. Bu konuda faaliyet göstermek isteyen kişiler bu amaca hizmet eden internet sitelerine iletişim bilgilerini ve uzmanlık alanlarını içeren bilgilerden oluşan ilanlar verebiliyorlar.

Müzikal bir yeteneğe sahipseniz ya da herhangi bir enstrümanı iyi derecede çalabiliyorsanız bunları öğrenmek isteyenlere ders verebilirsiniz. Evinizde vereceğiniz saatlik dersler karşılığında gelir elde edebilir ve çevrenizi genişlettikçe daha büyük bir çoğunluğa dersler verebilirsiniz.

Eğer geleneksel yöntemler tercih edilecekse, özel ders verildiğine dair bilgi yakın çevreye yayılarak ya da küçük broşürler bastırılarak da başlangıç için adım atılabiliyor.

4. Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı günümüzde oldukça popülerdir. İşletmeler sosyal medya hesaplarını, web sitelerini düzenleyecek , iyi bir sosyal medya stratejisi geliştirebilecek danışmanlar aramaktadırlar. Günün çoğunu evinizde geçirerek işletmelerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilir ve gelir elde edebilirsiniz.

İlgili Konu:  Sosyal Medya Danışmanı olarak para kazanmak

5. Evlere İş veren Firmalara Yapılan Fason İşler

Sermayesiz iş fikirleri arasında en çok yapılan iş evde yapılan el işleridir. El işçiliğine gereksinim duyulan, takı, dikiş, çiçek yapımı, mandal yapımı gibi işleri takip edip işverenlerle irtibata geçerek para kazanmanız mümkün. Bazı el işleri evlere iş veren firmalar tarafından ev kadınlarına ya da evde iş imkanı bulunanlara, parça başı ücretler üzerinden yaptırılıyorlar.

6. Online Kurs ve Dersler

Yapmak istediğiniz işi belirleyin ; örneğin web tasarımı, yemek tarifleri vs.. Daha sonra seçtiğiniz sektörle ilgili bir sosyal medya hesabı açıp reklamını yapın. Bu konularda eğitim almak isteyenlere canlı bağlantılar sayesinde ulaşın. Sermayesiz iş fikirleri arasında aynı zamanda online kurslara geleceğin işi olarak ta bakılıyor.

7. Yemek Yapmak

Sermayesiz iş fikirleri arasında yetenekli olmanızı gerektiren bir diğer iş ise yemek yapma becerilerinizdir. Çoğu insan iş yoğunluğundan yemek pişirmeye vakit bulamıyor. Siz tamda bu ihtiyaca cevap verebilirsiniz. Bunun için aşçılık okulundan mezun olmanıza gerek yok, lezzetli yemek yapabilmeniz yeterlidir. Servis ücretini ve maliyetleri hizmeti alanın sağlayacağı koşullarda sizden istenen listeyi sunmanız yeterli olacaktır.

8. Tercümanlık

İkinci bir dili iyi derecede biliyor, yazılı ve sözlü kelimeleri bir dilden diğerine çevirebiliyorsanız tercümanlık sizin için ideal bir gelir aracı olabilir. Uluslar arası şirketler ile bağlantıya geçebilir, yayın evleri ile görüşebilir, konferanslar hatta mahkemelerde çeviri yapabilirsiniz. Sermayesiz iş fikirleri arasında en çok dikkat çeken tercümanlık için ise en az bir dil bilmeniz şart.

9. Yazılım Eğitimi

Konusunda uzman olduğunuz bir yazılım ile ilgili işletmelere , kamu kuruluşlarına özel oturumlar uygulayarak anlatım yapabilir bu konuda saat başı ücret kazanabilirsiniz.  Son dönemde uygulama yazılımlarının eğitimleri popüler durumda ayrıca eskiden beri web site yazılımlarının eğitimleri büyük ilgi görmeye devam ediyor.

10. Bayilik Almak

Türkiye’de bayilik sistemi hızlı bir büyüme kaydediyor. Hem yerli hem yabancı pek çok marka ülkemizde bayilik vererek büyümeyi ve hizmet ağını genişletmeyi tercih ediyor. Bayilik almak isteyen girişimcilerin çok fazla alternatifi bulunsa da piyasada belli bir Pazar payına sahip ve marka bilinirliği yüksek firmalardan bayilik alabilmek için büyük rakamları gözden çıkarmak gerekebiliyor. Yine de bayilik yalnızca parası olan girişimcilere göz kıpmıyor, sermayesiz bayilik veren markalar da marka bilinirliğini arttırmak için bu iş modelinin faydalarını yaşamaya çalışıyor.  Genellikle kar marjı biraz daha düşük olan bu markalar hakkında bilgi almak için internet platformlarında araştırma yapabilir, kendiniz ve işletmenizi açmayı düşündüğünüz lokasyon için en uygun olacak sektörü belirledikten sonra bu kriterlere uygun markalar ile iletişime geçebilirsiniz.

11. Kişiye Özel Hediyelik Eşyalar Yapmak

Kutlamaları ve hediye alıp vermeyi seven bir toplum olduğumuz konusunda hemfikiriz, değil mi? Üstelik artık kutlamalar evlilik yıldönümü ve doğum günü gibi standart günlerden çok daha fazlasını kapsıyor. Bunun baby showerı, sevgililer günü ve uzayıp giden bir listesi var. Eğer el beceriniz ve biraz da yaratıcılığınız varsa siz de emeğinizi sermayeniz haline getirerek kişiye özel ve özgün hediyeler tasarlayabilirsiniz. Ayrıca mevlit, nişan, sünnet, diş buğdayı ve nikah gibi organizasyonlarda konuklara dağıtılan küçük hediyelik eşyaları da yapabilirsiniz.

El emeği göz nuru hediyelik eşyaların satışı sırasında müşteri bulmak için öncelikle akrabalarınız ve arkadaşlarınızdan yardım alabilir, bu işe yönelik açtığınız sosyal medya hesaplarınız ile de potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak yaptığınız hediyelik eşyaların toptan alımı ile ilgilenecek işletmeler bulup çalışmalarınızı onlarla ortaklaşa olarak yürütebilirsiniz. Bu konuda kendinize güveniyorsanız hediyelik eşyalar satan dükkanlar ile anlaşma yoluna da gidebilirsiniz. Sermayesiz iş fikirleri arasında yer alan bu fikri uygulamaya koyup özgün tasarımlar yapmanın kendi müşteri kitlenizi oluşturmanızı sağlayacağını unutmamanızı ve yaratıcılığınızı sermayeniz haline getirmenizi tavsiye ediyoruz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.