Önü Açık Meslekler – İşte Popülerliğini Koruyacak 15 Meslek

Meslek seçimi yapmadan önce geleceğin önü açık mesleklerini inceleyin. Meslek uzmanı gözü ile sizin için gelecek zamanlarda da var olacak meslekleri derledik. Mesleklerin avantajları, otomasyon süreçleri ve daha bir çok yorum ve iş fikri bu yazıda!
Önü Açık Meslekler – İşte Popülerliğini Koruyacak 15 Meslek
9 dk
Son güncellenme: 30/11/2021
Tüm Başlıklar

Yıllarca süren okul hayatının, başarısız olunmuş iş deneyimlerinin, sıkılmış meslek tecrübelerinin ardından yeni iş fikirlerini değerlendirme aşamasına gelmiş olabilirsiniz. Eğer siz de gelecekte rağbet görecek, ömrü uzun yıllar sürecek meslek arayışlarındaysanız bu yazı sizin için. İşte gelecekte de popülerliğini koruyacak önü açık meslekler…

Yıllar İçinde Gelişen İş Hayatı

İnsanoğlu var olduğu günden bu yana bir iş ile meşgul olmayı başarmıştır. İlk çağlarda mağarasına av getirmeyi görev edinen insanın iş tanımı ile bugün geçim kaynağı elde etmek için iş hayatında var olan insanın iş tanımı amaç bakımından aynıdır. Yıllar içerisinde büyük inovasyonlar ile iş hayatı bugün, kadın-erkek, genç-yaşlı fark etmeksizin her gruptan bireyin varlığını sürdürdüğü büyük bir ağdır.  

Pandemi İle Değişen Meslek Grupları

İş hayatına ilişkin her dönem sektörel anlamda yaşanan değişiklikler tercih edilen meslek gruplarını da değiştirmiştir. Özellikle dünyada yaşanan son yılların mesleki olarak gelişim ve değişimde büyük etkileri olmuştur. Salgın hastalık dolayısı ile kişilerde zorunlu ya da isteğe bağlı şekilde evden çalışma oranları artmıştır. Kişiler dış dünyaya karışmadan yapabilecekleri ya da geliştirebilecekleri işlerin farkına varmış ve meslek gruplarının yeni değişimleri ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra gelişen teknoloji çağı ile beraber kimi işletmelerin yerini bir yenisi almış, bu durumda yeni sektörler ve iş alanları ortaya çıkmıştır. Yapay zekanın ortaya çıkışı ve insan statüsünde iş yapımına yönelik yetenekleri geliştirildikçe fiziki bilimlerin popülaritesinin azalarak, gelecekte sosyal bilimlerin daha fazla rağbet göreceği genel kanılardandır.

Önü Açık 20 Meslek  

Peki tüm bu etkenlerin arasında, gelecekte popülerliğini koruyacak, önü açık meslek grupları nelerdir? İşte cevabı…

1- Psikolog

Sosyal bilimlerin en yenisi olan psikoloji son yıllarda popülerliğini arttıran bölümler arasındadır. Birçok eşit ağırlık öğrencisinin okumak için can attığı bu bölüm, gelecekte de popülerliğini koruyacak meslekler arasındadır. Psikoloji bölümünün insan odaklı gelişen mesleki yapısı, insanların duyuş, düşünüş ve davranışları arasında yaptığı bilimsel araştırmaları ile son 50 yılda ayakları yere basan bir bilim haline gelmiştir. Gelecekte hepimizin ihtiyaç duyacağı, hatta bulunduğumuz çağda dahi “her mahallede olsa fazla olmaz” diyeceğimiz bir meslektir. Psikolojinin yanı sıra sosyoloji ya da insan kaynakları gibi bölümler de sosyal bilimler içinde yerini alarak gelecekte tercih edilecek meslekler arasında yer alır.

Psikolog olabilmek için eşit ağırlık bölümünü tercih edebilir, bölümünüzü bitirdikten sonra okul, danışmanlık ya da klinik olarak alanınızı seçerek mesleğinizi yapabilirsiniz.

2- Metin Editörlüğü

Yapay zekaların şimdilik sağlayamadığı bu hizmet, gelecek yıllarda da popülerliğini koruyacak. İnsan zihni ile entegreli şekilde ilerleyen her bir mesleğin kendini koruyabileceği gerçeği, metin editörlüğü için de geçerlidir. Özellikle internet dünyası varlığını sürdürdükçe, web siteleri içerisinde yer alan metinlerin varlığına olan ilgi de devam edecektir. Buradan hareketle metin editörlüğü özellikle internet ve sosyal medya gibi dijital platformlar aracılığı ile varlığını sürdürmeye devam eden meslekler arasında yer alacaktır.

Metin editörlüğü için yazma becerinizi geliştirebilir, online kurs ve seminerlere katılarak SEO bilginizi geliştirebilirsiniz.

3- İnternet Reklamcılığı

Son dönemde hızla büyüyen reklam ağları geleneksel medyadan sıyrılmış, sosyal medya, internet reklamcılığı gibi alanlara ilgi büyümüştür. Hem bireysel hem de kurumsal olarak artan bu ilginin sonucunda internet reklamcılığı ile ilgili uzmanların da varlığı önem taşımaya başlamıştır. Özellikle yeni gelişen bir alan olarak internet reklamcılığında çok fazla uzmandan çok, çok fazla müşteri vardır. Bu alanı değerlendirerek gelecekte de önü açık mesleklerden birine adım atmış olabilirsiniz.

İnternet reklamcılığı yapabilmek için ilgili Reklamcılık ya da Yeni Medya bölümlerini okuyabilir, bu alanda bir ajansta çalışarak mesleki deneyim kazanabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Dijital Pazarlama Alanında Kariyer Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

4- Reklam Ajansı

İçerik üretiminden, grafik tasarıma, reklamcılıktan yazılım alanlarına birçok hizmeti bünyesinde barındıran reklam ajansları dijital çağ devam ettikçe ayakta duracak çağ mesleklerinden. Reklam ajansında barınabileceğiniz bir işe sahipseniz kendinizi olabildiğince geliştirmeye çalışmalısınız. Böylece gelecekte de var olacak bir meslek alanında kendinize yer bulabilirsiniz.

Bir reklam ajansında çalışmak için ilgili bölümden mezun olabilir ya da stajyerlik yaparak deneyim kazanabilirsiniz.

5- Robotik Kodlama

Özellikle çocuk yaştan itibaren verilebilir olan bu eğitim ile bireyler geleceğe dair oldukça önemli bir meslek alanını öğrenerek kendilerini geliştirebilirler. Makine ve kontrol sistemlerini, uzay ve elektronik alanındaki tüm bilimleri kapsayan çalışma alanlarının ilgili yazılım kodları ile makineler arası iletişimin sağlanmasına denir. Bu işi yapmak için 5-7 yaş aralığı uygun olup, kodlama eğitimine bu yaşta başlanması gerekir. Bu eğitimleri alan bir çocuk bir robotun her hareketini ve yönetimini sağlayabilir.

Bu mesleği yapabilmek için öncelikle aile faktörü ve kişisel yetenekler önemlidir. Bunun için ebeveynlerin teşviki ve sonrasında eğitimlerin devamlılığı önemlidir.

6- Yapay Zeka Uzmanlığı

Geleceğe yön verecek olan yapay zeka alanında bir işe sahip olmak hem çağın kaderini belirlemeye yönelik hamlelerin içinde bulunmak hem de bilimin ileri bir kolunda çalışma gerektireceğinden devamlı gelişime açık bir alanda var olmayı sağlar. Bu işi yapan uzmanlar insan davranışlarını problem çözme ve karar verme gibi süreçlerin analizlerini yaparak sistem organizmasını çalıştırırlar.

Bu alanda çalışabilmek için üniversitede yapay zeka mühendisliği, yazılım mühendisliği y da bilgisayar mühendisliği okumanız sonrasında da alanınıza ilişkin kendinizi geliştirmeniz gerekir.

7- Freelancer İşler

Pandemi ile beraber evden yapılan işlerde %60 oranında artış gözlenmiştir. Bu işlerde yaşanan artış sektör hakkında kişileri meraklandırmış ve “freelancer” artık birçok kişinin bildiği, deneyimlediği ya da çevresinde bulunan bir meslek haline gelmiştir. Yurt dışında yaygın ve popüler şekilde yapılan bu meslek son dönemde ülkemizde de popülerleşmiş ve hatta bu ihtiyaçtan birçok uygulama ağı da oluşturulmuştur. Freelancer bir işte çalışmak için ilk olarak bir alanda uzman olmanız gerekir. Çeviri, tercümanlık, reklam içerikleri, metin yazarlığı, grafik tasarım, dijital pazarlama gibi birçok alan üzerinden freelancer olabilirsiniz. Ek olarak uzaktn yürütebileceğiniz mesleklerinizi kendiniz de bir freelance işe çevirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Freelancer Olarak Daha Fazla Para Kazanmanın 9 Garantili Yolu

8- Öğretmen

Tarihin en eski mesleklerinden biri olan öğretmenlik, yüzyıllar boyunca devam etmiş olan ve gelecekte de popülaritesini korumaya devam edecek olan bir meslektir. Eğitim sistemi tamamen değişmedikçe tükenmeyecek olan bu meslekte önemli noktalardan biri akademik başarı ve atanma puanıdır. Ancak bu aşamada örgün eğitimin dışında birçok öğretmenin de özel ders ya da özel kurumlarda çalışabilirliğini atlamamak gerekir. Öğretmenlik son dönemde atfedilen kutsallığı tökezlese de her daim var olmaya devam edecek saygın bir meslektir.

Öğretmen olmak için matematik, fizik, edebiyat, sosyoloji, felsefe gibi bölümlerden mezun olarak formasyon ile ya da PDR, sınıf öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği gibi bölümlerden mezun olarak direkt mesleğinizi elinize alabilirsiniz.

9- Diyetisyen

Zayıflamak, kilo almak ya da yeme alışkanlığı edinmek için başvurulan diyetisyenler, hastanelerde özel beslenme koşullarına uygun şekilde menüler hazırlamak için de bulunur. Çalışma alanı oldukça geniş olan bu meslek için klinik açabilme, hastanede çalışabilme, büyük şirket ya da restoranlara danışmanlık verme gibi birçok iş sahası mevcuttur. Gelecekte rağbet görmeye devam edecek olan bu meslek için Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olabilir, belli sertifikalar da kazandıktan sonra istediğiniz alanda ilerleyebilirsiniz.

10- Aile Terapisti

Sosyal alanlardan psikoloji ile yakın olan bu meslekte de sosyologların aktif olduğu “Aile Terapisti” alanı gelecekte önü açık meslekler arasında yer alır. Çiftlerin, anne-babanın, anne-baba ve çocukların beraber katılarak terapi gördükleri bu iş alanı “psikoloğa gitme” durumundaki açılma ile önümüzdeki süreçlerde yayılma gösterecektir. Günlük hayatın stresi ve dinamik ilişkilerin yıpratıcılığı, temel sorunlar, stres, kaygı, ergenlik, menopoz gibi daha birçok faktörün içinde bulunduğu sorunlar düzenli seanslar içerisinde çözüm bulunarak nihayete erdirilir.  

Aile terapistleri toplumdaki yozlaşmanın önlenmesi için çok önemli bir alanda çalışan sorumlulardır. Toplumun en temel birimi olan “aile” kurumunun doğru yönlendirilmesi, zararlı bireylerin önlenmesi gibi konularda yol gösterirler.  

Aile terapisti olmak için Sosyoloji bölümünden mezun olup, terapistlik üzerine eğitim alabilir ya da Psikoloji yüksek lisansı yaparak bu mesleğe erişebilirsiniz.

11- Infuluencer

Toplamda 3 yıldır hayatımızın tam da içinde olan influencerlar en dikkat çeken meslek gruplarının yerini almış durumda. Influencerların yaptığı iş temelde, “onları takip eden kişilere hitap etmek, onları yönlendirmek” olarak tanımlanabilir. Bu kişiler sosyal ağların gelişmesi ile kendilerine bir takipçi kitlesi edinmiş ve kendi hayatından kesitler paylaşarak insanları “influence” etme işini üstlenmiş durumda. Bu işi örnekleyecek olursak, kullanılan bir oje markasından saate, akıllı telefondan süpürgeye her türlü envanterin gösterildiği ve kişilerin kendi hayatlarını sergilediği bir iş türü demek mümkündür. Burada hedef kitleye yönelik paylaşımlar ve yararlı bilgiler sürdükçe, kişiler takipçiler ile etkileşime girerek daha büyük kitlelere seslenir. Takipçiler istedikleri hizmeti alır ve influencerlar ise yaptıkları mark iş birlikleri ile kazanç elde ederler.

Peki infulencer olmak için ne yapmalıyız? Eğer bir ünlü, youtuber ya da blogger değilseniz influencer olmak için bir kitleye hitap etmek ve kitlenin yararlanabileceği bir içerik üretmek gerekir. İster moda, ister oyun isterseniz de bir müzik üreticisi olun bu aşamada en önemli adım yine istikralı olmak ve sosyal mecraları iyi tanımaktan geçer.

12- Youtuber/Blogger

Influencerlıktan daha eski olan bir terim olan YouTuber ya da Blogger kavramları da bu işin bir benzeridir. Ancak burada temel kaynak üretilen video ya da görsel içerik yolu ile oluşturulur. YouTube ya da Blogger olarak başlayan meslekler büyüyerek Influencerlığa dönüşebilir. Ancak bu aşamadan önce içerik üreticisi olmak şarttır. Örneğin bir YouTube kanalı açmak ve bu alanlarda istenilen kitleye ulaşmak uzun sürebilir, bu süreçlerde sabır en önemlisidir. İlk etapta yatırımı yüksek olmayan bu iş ilerde güzel gelir kapıları açarak mesleğinizi edinmenize yardımcı olabilir.

YouTuber ya da blogger olmak için herhangi bir bölümden mezun olmaya ya da eğitim görmeye gerek yoktur. Bu iş için bir kamera ve edit için bilgisayar yeterlidir. Ek olarak konuya ilişkin bir bölüm okuma ihtiyacı hissedenler için henüz bir kere mezun vermiş yeni bir bölüm olan “Yeni Medya” okunabilir.

Önerilen İçerik: İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir? Nasıl Online Para Kazanılır?

13- Hemşire/Doktor

Büyüklerin de deyimi ile arkası önü hiç kesilmeyen bir bölüm olan sağlık alanını her bir aşaması çeşitli meslekler oluşturur. Özellikle hemşirelik ve doktorluk geleceğe yönelik ümit vadeden bölümlerin başında gelmektedir. Sağlık alanında tercih edebileceğiniz bu mesleklerin eğitim aşamaları oldukça zorludur. Eğitimi aşamalardan oluşan ve sizleri bir mesleğin dışında bir hayat biçimi şekli ile tanıştıracak olan bu mesleklerin avantajları da dezavantajları da çoktur. Ancak değişmeyen bir şey vardır ki hem doktor hem de hemşirelik alanı gelecek 100 yılda önü açık meslekler arasında yer almıştır.

14- Mobil Yazılım Uzmanı

Yazılım bölümü ile bağlantılı olan bu alan, özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile hedef kitle alanı genişlemiş ve güzel paralar kazandıran bir sektör haline dönüşmüştür. Mobil uygulama yazılımı kendi içerisinde küçük bir site kopyalamasından proje bazlı bir oyuna kadar uzanabilen birçok alan kapsar. Bu iş ile ilgili uzman olabilmek için Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olmak ya da Yazılıma ilişkin detaylı kurslarda yer almak gerekir. Teknoloji ile bu denli iç içe olduğumuz bu çağda mobil yazılım uzmanlığı da popülerliği olan geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır.  

15- Tercümanlık

Dünya birbiri ile etkileşimini sürdürdükçe çeviri ve tercümanlık işlerine ihtiyaç devam edecektir. Tüm dünya tek bir dilde birleşemeyeceği için tercümanlara olan ihtiyaç hep var olacaktır. Tercümanların çalışabileceği alan çokluğu onların mesleklerini diğer dil bölümlerinden ayırırken, öte yandan başarılı bir tercümanın uluslararası bir şirketle çalışması durumunda kazanacağı paralar da teşvik edicidir. Tercüman olmak için küçük yaşlardan dile yeteneğin olması önemli bir aşmadır. Çocuk yaşta dil eğitimi almak geleceğin mesleklerine adapte sürecini hızlandırır.

Tercüman olabilmek için üniversitenin Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olabilir ya da ana diliniz gibi bildiğiniz yabancı dilleriniz mevcutsa sahada bu işi yaparak para kazanabilirsiniz.

16- Rehabilitasyon Uzmanı

Süresiz sağlık kollarından biri de fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümüdür. Bu bölüme müracaat eden kişilere alternatif bir tedavi bulunmadıkça rehabilitasyon uzmanlarının geleceği açıktır.

Bu işi yapmak isteyenler üniversitede Fizyoterapi bölümünü okumalıdır.

17- Blockhain Uzmanı

Yazılım bölümleri ile ilişkilendirilebilecek olan Blockhain Uzmanlığı, dağınık ağ yapısına sahip zincirlerin birbirine eklemlenmesi sayesinde oluşur. Blockhain uzmanlığı birçok uzmanın görüşüne göre ilerleyen süreçlerde meslek grupları için popüler olması beklenen bir meslektir.  

18- İklim Mühendisi

Küresel ısınmanın bir sonucu olarak devamlı değişiklik gösteren iklimi inceleyen İklim Mühendisleri de gelecek zamanların önemli meslekleri arasında yer almaya devam edecektir. Bu mesleği edinmek için üniversiteden ilgili bölümden mezun olmak yeterlidir.

19- Veri analisti

Üniversitelerde doğrudan bölümü bulunmayan bu alan, Matematik, Bilgisayar ya da Ekonomi gibi bölümlerden mezun olunarak yapılacak bir iştir. Bu kişiler şirket verilerini sınıflandırarak işletmelere doğru kararlar sunar. Problemleri tanımlayarak sonuca ulaştıran Veri Analistleri ününü kaybetmeyecek mesleklerdendir.

20- Sanal Transfer Uzmanı

Üç boyutlu sistemlerin birebir aktarımını gerçekleştiren bu alanlar yapay zeka ve sanal gerçeklik ile senkronize ilerleyen dallardır. Sanal Transfer uzmanı yazılım ve görsel olarak gelişimleri gerçekleştirerek sektöre katkı sağlar.

Bu işi yapabilmek için Yazılım alanlarına ilişkin eğitim almak şarttır.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.