6 Adımda Drop Shipping ile İnternetten Para Kazanmak

Girişimciler için oldukça cazip bir iş modeli olan dropshipping ile para kazanmak oldukça kolay gözükse de süreçte karşılaşılabilecek engellere hazırlıklı olmak gerekiyor.
6 Adımda Drop Shipping ile İnternetten Para Kazanmak
7 dk
Son güncellenme: 30/07/2020
Tüm Başlıklar

Stoksuz satış olarak bilinen drop shipping ürünleri stoklamadan depolamadan internet üzerinden satmaya dayanan bir iş modelidir. Drop shipping yapan girişimciler internet sitelerinde sergiledikleri ürünlere gelen siparişleri tedarikçilere yönlendirirler ve sipariş teslimi tedarikçiler tarafından gerçekleştirilir. XML bayilik entegrasyonunun uygulanması ile gerçekleştirilebilen drop shipping; farklı tedarikçiler adına ürün satışı yapmaya, geniş bir hedef kitleye ulaşmaya ve dolayısıyla yüksek gelir elde etmeye olanak tanır.

Dropshipping girişimciye ürünlerini depolamak için bir depoya sahip olmadan hatta ürünlerini müşteriye göndermek zorunda kalmadan çalışma imkânı sağlayan bir iş modeli olarak biliniyor. Dropshipping’de temel olarak müşteri herhangi bir ürün için perakendecinin çevrimiçi mağazasına sipariş veriyor. Perakendeci müşterinin bilgilerini ve siparişini manuel ya da otomatik olarak tedarikçisine iletiyor. Tedarikçi de siparişi müşterinin adına paketliyor ve gönderiyor. Diğer bir deyişle satıcı ya da dropshipper, satış ve pazarlama işlerini gerçekleştiriyor; dropshipping tedarikçisi ise tüm lojistiği gerçekleştiriyor.

Dropshipping iş modeli perakendecinin ofis ya da depo gibi fiziki bir işyerine sahip olması zorunluluğunu ortadan kaldırması ve yalnızca dizüstü bilgisayar ve internet bağlantısı ile her yerin ofis haline getirilebilmesi nedeni ile pek çok kişi tarafından cazip bulunarak tercih ediliyor. Dropshipping düşük riskle ve düşük yatırımla kendi işini kurmak isteyen girişimciler için en kârlı iş fırsatları arasında yer alıyor. Ancak dropshipping iş modelinde de başarının yakalanabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Dropshipping İş Modelini Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı bir e-ticaret girişimcisi olmaya giden yolda büyük bir etken olan doğru ürünü bulmanın dropshipping’de işin en önemli noktası olduğunu kolaylıkla söyleyebiliyoruz. Evet kabul ediyoruz, dropshipping iş modeli için hangi ürünlerin “en doğru” olduğunu tespit etmenin kesin bir yolu bulunmuyor. Ancak satılacağından emin olunan ürünlerin bir listesini hazırlamak satılacak ürünleri belirlemek yolunda atılacak ilk adım olarak kabul ediliyor. En uygun ürünü tespit ederken uyulması gereken temel kriterler ise şu şekilde sıralanabiliyor.

Perakende Satış Fiyatı

Dropshipping iş modelinde ürünün toptan ve perakende satış fiyatları büyük önem kazanıyor. Düşük fiyatlı ürünler daha çok satılırken yüksek fiyatlı ürünlerde satış daha az olabiliyor. Ancak yüksek fiyatlı ürünlerde, satılan ürün başına daha fazla kâr marjı elde edilebiliyor. 

Ürünlerin Boyutu & Ağırlığı:

Ürünün boyutuna, ağırlığına ve ürünü gönderebilmek için ne kadar paketleme malzemesine ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak paketleme ve ambalaj maliyetleri bin değişebiliyor. Bu bağlamda daha küçük ve daha hafif ürünleri seçmek girişimcinin kâr marjının artmasında etkili olabiliyor. 

Çapraz Satış Ürünleri:

İlgili ürün gruplarından farklı alternatifler sunmak müşterilere değer verildiğini göstermek ve daha fazla sipariş vermelerini teşvik etmek için son derece başarılı bir yöntem olarak kabul ediliyor. Seçtiğiniz niş ürünle birlikte satabileceğiniz ürünleri belirleyin. Örneğin; şövale satacaksanız, beraberinde boya fırçalarını ve diğer sanat malzemelerini de satışa sunabilirsiniz. Bu stratejiyi tercih ederseniz; müşterilerinizi daha fazla sipariş vermeye teşvik etmek için ana ürününüzü örneğin %10 - 15 daha düşük kâr marjı ile satabilir, ana ürün için belirlenen diğer aksesuarlar ile çapraz satış yaparak kaybedilen karı telafi edebilirsiniz.

Dayanıklılık: 

Satılan ürünlerin tek kullanımlık ya da yenilenebilir olması müşterilerin tekrar sipariş vermesini buna bağlı olarak da satışların artmasını sağlayabiliyor. Buna uygun ürünler satan perakendecilerin çoğu müşterilerinin tekrar alımlarını kolaylaştıran abonelik sistemleri kullanmayı tercih edebiliyorlar. Abonelerine indirimler yaparak sadık bir müşteri kitlesi elde etmek için ilk adımı atmış oluyorlar.

Bunların yanı sıra dropshipping iş modelinde ürün seçiminin kişisel beğeniye dayandırılmaması, pazarın talebi değerlendirildikten sonra nesnel bir karar verilmesi gerekiyor. 

Dropshipping İş Modelinin Avantajları

Dropshipping kurulumu son derece kolay bir iş modeli olup sadece tedarikçiyi bulmanız, web sitesini kurmanız ve ürünleri satmaya başlamanız gerekiyor. E-ticaret sektörüne yeni giriş yapacak biri için anlaşılması ve uygulanması en kolay iş modellerinden biri olan dropshipping, geleneksel iş modellerindeki maliyetlerin çoğunu ortadan kaldırıyor ve girişimcinin yalnızca web sitesi ile ilgili maliyetleri karşılaması yeterli oluyor. 

Dropshipping iş modelini tercih eden girişimci, bir toptancının karşı karşıya kalacağı türden işletme maliyetlerine maruz kalmadan müşterilerine ürün satabildiği düşük riskli bir iş modeli ile ticari hayata adım atmanın avantajlarından yararlanabiliyor. Dropshipping düşük maliyetleri sayesinde diğer iş modellerinden çok daha hızlı bir şekilde karlı bir iş sahibi olma imkânı sağlıyor. Ayrıca droshipping iş modeline uygulamaya almak için diğer iş modellerine göre çok düşük bir sermayeye ihtiyaç duyuluyor. Çünkü girişimci herhangi bir ürün üretmiyor, malzeme satın almıyor ya da işletme masraflarını karşılamıyor. Riski düşük bir iş modeli olan dropshipping’de girişimci ürünlerini satamazsa zarara uğramıyor. Ayrıca herhangi bir ofise bağlı kalma zorunluluğu bulunmadan istediği her yeri kendi ofisi haline getirebiliyor. Üstelik dropshipping iş modelinde girişimcinin satışa sunabileceği hemen hemen her ürün için bir tedarikçi kolaylıkla bulunabiliyor. İstediği takdirde tek bir ürüne yatırım yapabilen girişimci isterse aynı anda birden fazla ürün satabiliyor ya da niş bir ürün ve tedarikçisini bulup satışlara başlayabiliyor.

Geleneksel perakende iş modellerinde işini büyütmek isteyen girişimcilerin daha fazla yatırım yapması gerekirken dropshipping iş modelinde işi büyütmek için tedarikçiye daha fazla sipariş göndermek yeterli oluyor. Ayrıca, bu iş modelinde ürünün tedarikçiden doğrudan müşteriye gönderiliyor olması nedeni ile sevkiyat adımı daha az oluyor bu da ürünlerde sevkiyat esnasında hasar oluşması riskini azaltıyor. Dropshipping’de kar marjları ortalama %15 - 45 arasında yer alıyor. Ancak dayanıklı tüketim mallarında ve lüks ürünlerde kâr marjı %100’e kadar çıkabiliyor. Daha yüksek marj sağlamak için doğru niş ürünü ve tedarikçiyi bulan girişimciler ürünleri satıcı ya da tedarikçi yerine doğrudan üreticiden alarak aracıyı ortadan kaldırabiliyor ve kar marjlarını yükseltebiliyorlar. Bunun yanı sıra dropshipping iş modelinde müşteri ürün için ödeme yapana kadar satıcı tarafından tedarikçiye herhangi bir ödeme yapılmıyor. Bu da fazla sermayesi bulunmadan iş kurmak isteyen girişimciler için dropshipping iş modelinin cazip hale gelmesini sağlayan etkenler arasında yer alıyor.

Dropshipping İş Modelinin Dezavantajları

Girişimcinin niş ürününe, lokasyonuna ve taleplerine bağlı olarak tedarikçiler ve satıcılar girişimcinin kâr marjını azaltabilecek şekilde normaldekinden daha yüksek fiyatlar talep edebiliyorlar. Müşteriler ürünü perakendecinin web sitesinden aldığı için tedarikçinin hatasını doğrudan alışveriş yaptığı siteye yükleyebiliyor. Bu nedenle dropshipping iş modelinde doğru tedarikçi seçimi büyük önem taşıyor. Dropshipping iş modelinde rekabetin oldukça yüksek olduğu biliniyor. Rekabetten kaçınmak için rastgele bir ürün seçilmesi girişimciye zarar verebiliyor. Ancak rekabetin yeni yoğunlaştığı ürünlerin seçilmesi girişimcinin piyasaya güçlü bir giriş yapmasında rol oynayabiliyor. Tedarikçinin stokunun takip edilmesi perakendeci için zor ancak bir o kadar da zorunlu bir durum olduğundan stok takibinin bir yazılımla yapılmadığı durumlarda perakendeci müşteri memnuniyetsizliği durumu ile karşı karşıya kalabiliyor.

Drop Shipping Planı Olanlar İçin 6 Tavsiye

Siz de internetten para kazanmak için drop shipping iş modelini hayata geçirmeyi düşünüyorsanız bu yazımızda yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz.

1. Drop Shipping İçin En İyisi Niş Bir Ürün Grubu Belirlemek

Drop Shipping yaparak hızlı para kazanmak istiyorsanız ilk olarak satışa sunacağınız ürünleri stratejik bir şekilde belirlemelisiniz. Çok talep gören ürünlere yönelirseniz bir anda kurtlar sofrasına düşebilirsiniz. Niş ürünleri belirlerken ürünlerin karlılığını, nakliye maliyetlerini, ürünü ön plana çıkarmak için uygulamanız gereken dijital pazarlama faaliyetlerinin maliyetlerini ve aklınızdaki ürün ile ilgili internette yapılan aramaların hacmini değerlendirmelisiniz. Ek olarak satacağınız ürünün lokal piyasada kolay ulaşılabilir olmamasına da dikkat etmelisiniz. Bu şekilde ürün seçimini doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ürün tercihi yaptıktan sonra markalama çalışmalarına başlamalısınız. Kendi markanızı yaratabilirseniz, tedarikçilerden aldığınız ürünleri kendi markanızla satarak kazancınızı çoğaltabilirsiniz.

2. Bu Alanda Rekabet Düşündüğünüzden Sert Olabilir

Drop Shipping yapmaya kararlıysanız işe başladığınızda hem diğer drop shipping yapan girişimcilerle hem de dev tedarikçilerle rekabete gireceğinizi bilmelisiniz. Rekabetten kaçınmak için hiç rekabet olmayan bir ürünü tercih etmemelisiniz. Üstelik ürün ihtiyaç duyulan bir ürünse ve ciddi rakiplerinizin olmadığını fark ederseniz, durup düşünmelisiniz. O ürün için rekabet düzeyinin düşük olmasını sağlayan nedenleri irdeleyin. Alternatif olarak rekabetin yeni yoğunlaştığı ürünleri tercih ederek piyasaya güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz.

3. Drop Shipping Olmazsa Olmaz; Güvenilir Bir Tedarikçi Bulun

İş fikrinin başarısını doğrudan etkileyen faktörlerden biri anlaşma yapılan tedarikçinin ya da tedarikçilerin işlerini aksatmaları ve güvenilirliklerinin tam olmamasıdır. Özellikle Alibaba gibi dev sitelerden kendinize tedarikçi bulmaya çalışacaksanız işinizin daha çetrefilli olduğunu da bilmelisiniz. Emek ve para harcadığınız sitenizin, pazar araştırmalarınızın, rakip analizlerinizin tedarikçiler nedeniyle zarar görmesini istemiyorsanız ya güvenilir tedarikçiler arasından seçim yapmalısınız ya da tedarikçilerle yüz yüze tanışmanın bir yolunu bulmalısınız.

4. E-Ticaret Sitenizi Kurun

Bu model e-ticaret için tasarlanan web siteleri arasından seçim yapmak işinizi hayata geçirirken aşılması gereken önemli bir engeldir. Bu aşamada hazır şablonlardan yararlanabileceğiniz gibi kendinize özel bir tasarım da yaptırabilirsiniz. Tercihinizi yaparken bütçenizi ve işinizin başlangıç planlamasını dikkate almalısınız.

5. Müşteri Kazanım Planı Oluşturun

Hedefe yönelik ürünlerin seçilmesi, güvenilir tedarikçilerle anlaşılması, fonksiyonel bir web sitesinin yapılması gibi adımların başarıya ulaşabilmesi için hedef kitle kazanım planının doğru oluşturulması gerekir. Ürünleri arayanların taleplerini bulabilmesi ve ürünlerin satılabilmesi için dijital pazarlamanın tüm imkanlarından yararlanılmalıdır. Hedef kitlenin tercih ettiği sosyal medya platformlarında aktif olunmalı, sponsorlu içerikler çıkılmalı, web sitesine trafiği arttırmak için SEO çalışmaları yapılmalı ve internet reklamları stratejisi belirlenmelidir. Drop shipping fikrine ve dolayısıyla dijital pazarlama stratejilerine ne kadar yatırım yapılırsa sonuçların o kadar mutluluk verici olacağı unutulmamalıdır.

6. Analiz ve Optimizasyon

Web siteniz faaliyete geçtikten ve dijital pazarlama çalışmalarınız başladıktan sonra analiz ve optimizasyon süreçlerine eğilmelisiniz. Web sitenizi hangi yaş aralığında hangi cinsiyette hangi gelir düzeyinde kişilerin ziyaret ettiğini belirlemeli, dijital pazarlama stratejilerinizin performansını ölçmeli ve elde ettiğiniz verilerden yararlanarak stratejilerinizi yenilemelisiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.