Daha Az Çalışıp Daha Çok Kazanmak: Pasif Gelir Kanalları

Hafta içi ve zaman zaman hafta sonları yoğun iş temposundan kurtulmak ve düzenli nakit akışınızı sağlamak istiyorsanız pasif gelir elde etmenin yollarını bulmalısınız. Doğrudan bir işi üstlenmeden ve hatta sorumluluk almadan para kazanmanızı sağlayacak pasif gelir elde etme yollarına başvurabilirsiniz. Yine de pasif gelir elde etmek anlık sahip olunabilecek bir lüks değildir.

Pasif Gelir Modelleri

Daha çok kazanmak, daha az çalışmak ve rahat bir emeklilik dönemi geçirmek istiyorsanız imkanlarınızı ve biraz da yaratıcılığınızı zorlamalısınız. Bu yazımızda pasif gelir modellerini sizlerle paylaşacağız, hazırsanız başlıyoruz.

1. Artık Gelir Modeli

“Residual income”, Türkçesiyle “artık gelir” var olan işinizin ya da hali hazırda yaptığınız girişimlerin sonucu kazanabileceğiniz ve tekrar etme özelliği bulunan bir gelir türüdür. Örneğin bir sigorta şirketiniz varsa müşterileriniz poliçelerini yenilediğinde, satış personeliyseniz portföyünüzdeki müşteriler satın alma gerçekleştirdiğinde, spor eğitmeniyseniz çektiğiniz videolar para kazandıran platformlardan izlendiğinde, pazarlamacıysanız alanınızla ilgili yazdığınız e-kitap satın alındığında, çektiğiniz fotoğraflar stok fotoğraf sitelerinde alıcı bulduğunda artık gelir elde edersiniz. Zaten yaptığınız veya emek harcadığınız şeylerden fazladan para kazanmak fikrine dayanan bu gelir elde etme modeli ile pasif gelir elde edebilir, daha rahat ve stresten uzak bir hayata başlayabilirsiniz.

Artık gelir elde etmenizi sağlayacak yöntemler az önce verdiğimiz örneklerle de sınırlı değildir. Bu noktada önemli olan gelirinizi siz çaba harcamasanız da sürekli kılan bir fikir bulmanızdır.

2. Kaldıraçlı Gelir Modeli

Kaldıraçlı gelir modeli başkalarının çabaları ile para kazanmanızı sağlamaya dayanan bir gelir modelidir. Kaldıraçlı gelir elde edenler sürece aktif olarak dahil olmazlar, yalnızca geçmişte yaptıkları çalışmaların ekmeğini yerler diyebiliriz. Birçok farklı kaldıraçlı gelir fikri olsa da bu fikirler arasında franchise vermek en dikkat çekenlerden biridir. Ticari faaliyetlerine kendi markasıyla başlayan girişimciler, markalarının bilinirliğini arttırdıktan sonra ürün veya hizmetleri ile marka isimlerinin kullanım haklarını diğer girişimcilere belli süreliğine, belli koşullarla resmi bir şekilde kiralarlar. Marka bilinirliği arttıkça franchise bedeli de yükselir. Franchise veren firmaların sahipleri hem franchise bedelinden hem ürün satışından hem sözleşmelerinde yazan cirodan kar veya loyalty fee gibi kalemlerden para kazanabilirler.

3. Aktif Kaldıraçlı Gelir Modeli

Aktif kaldıraçlı gelir, akıllı davranarak az çalışıp çok para kazanmaya dayanır. Bu gelir modelinden yararlanmak için sürece dahil olma şartı aranır. Örneğin özel ders veren bir öğretmen olduğunuzu düşünelim. Normalde kişiye özel ders verdiğinizde 1 saatte 100 birim para kazanıyorsanız aktif kaldıraçlı gelir elde etmek için dersinizi sanal sınıflara taşıyabilirsiniz. Bu durumda aynı sürede 1 öğrenci yerine 5 öğrenciye ders verebilirsiniz. 100 birim ücretinizi 50 birime indirseniz dahi 1 saatte 250 birim para kazanma şansını yakalayabilirsiniz. Böylece evet yine çalışmış olursunuz ancak emeklerinizin karşılığını daha fazla alırsınız. Aktif kaldıraçlı gelir elde etmek isterseniz bilgi birikiminizi arttırmayı, iş fikri bulup girişimcilik kariyerinizi başlatmayı ve iş hayatındaki deneyimlerinizi seminerler düzenleyerek paylaşmayı düşünebilirsiniz. Tüm bu yollarla harcadığınız emeklerin karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz.

BESTE PARK-TEL