Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Para Olarak Nasıl Elde Edilir?

Para kazanmak için pasif gelir kaynakları elde etme fikrini düşünmüş müydünüz? Ya blog yazarak kira ödeyebileceğinizi söyleseydik? İster satın, istersenizde alıp satın, isterseniz de üretin..
Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Para Olarak Nasıl Elde Edilir?
6 dk
Son güncellenme: 13/12/2021
Tüm Başlıklar

Pasif Gelir Nedir?

Para kazanmak için pasif gelir kaynakları elde etme fikrini düşünmüş müydünüz? Ya blog yazarak kira ödeyebileceğinizi söyleseydik? İster satın, istersenizde alıp satın, isterseniz de üretin..

Pasif gelir, bir birey açısından büyük emekler verilmeden az bir çaba ile gerçekleştirilen girişim yollarının cüzdanınıza nakit olarak geri dönen gelir kaynağı olarak tanımlayabiliriz. Bir başka deyişle, meşgul olduğunuz ana işininiz dışında da uğraşmış olduğunuz bazı gelir kaynaklarının finansal olarak sizlere geri dönüş sağlaması pasif gelir olarak adlandırılır. Bu pasif gelir kaynaklarının ne olduklarını, hangi kazançların pasif gelir kategorisinde yer aldıklarını ve kimlerin pasif gelir kaynaklarından yararlanabileceğini tüm detaylarıyla birazdan anlatacağız.

Pasif Gelir Kaynaklarından Kimler Para Kazanabilir?

Öncelikle pasif gelir kaynaklarından bir ya da birden fazlasından para kazanmanız için sizlerden beklenilen büyük bir özelliğin, yeteneğin ya da bilgi birikiminin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Atmış yaşındaki bir adamında pasif gelir kaynaklarından para kazanabileceğini, aynı zamanda on beş yaşındaki bir gencin de pasif gelir kaynaklarından para kazanabileceğini söyleyebiliriz.

Bu kısamda ise önemli olan hususların yaş, cinsiyet ya da yaşadığınız ülke değil, zamanınız, merakınız, hevesiniz ve bilgiye aç olmanızdır. Hangi yaşta olursanız olun bir bilgisayar, internet ve akıllı telefon yardımıyla birçok pasif gelir elde etme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Uyurken Para Kazanın

Pasif gelirin aktif gelirden ayıran en büyük özelliklerinden birisi de pasif gelir sayesinde uyurken de para kazanabilirsiniz. Yok artık dediğinizi duyar gibiyiz. Birazdanhangi yöntemlerle pasif gelir kaynaklarından para kazanabilirsiniz sorusunun yanıtlarını örnekler ile açıkladığımız zaman konuyu daha iyi anlayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif gelir kaynaklarından gelir elde etmenin birçok yolu olduğunu az önce söylemiştik. Gelin pasif gelir kaynaklarından kazanç sağlamak için en çok kullanılan yöntemlerin hangilerini olduğunu ve bu yöntemlerden para kazanmak için neler yapılması gerektiğini detaylarıyla öğrenelim…

Pasif Gelir Kaynakları

Yukarıda yazmış olduğunuz pasif gelir kaynakları, bu gelir kaynakları arasında aklımıza ilk gelen ve en popüler olan gelir kaynakları olduğunu belirtmek isteriz. Verdiğimiz örnekler sayesinde de pasif geliri aktif gelirden ayıran ana özelliğin bu işin tam zamanlı bir iş olmadığını da daha net anlamış bulunuyoruz.

Nereden Başlamalıyım?

Pasif gelir kaynaklarından bir gelir akışı sağlamadan önce kişilerin en çok kafasını karıştıran soru ise gelir fikirleri ve nereden başlamalıyım sorusu olmuştur. Pasif gelirden yan kazanç sağlamak isteyen bir kişi, aynı zamanda aktif bir iş hayatında olup nakit üzerinden yine çalışmaya devam edebilir ve pasif gelirden de kazanç sağlayabilir. Fakat gün içinde sağlıklı düşünüp zamanını da tam olarak bu araştırmalara veremediği için nereden başlanması gerektiği konusunda fikir ayrılıklarına düşer. 

Bu durumda hangi pasif gelir kaynaklarından para kazanmak isterseniz isteyin en başta yapmanız gereken şey sakin olmaktır. Heyecanınıza ve aceleye kapıldığınız takdir de, vermiş olacağınız kararlar sizlere gelir getirmektense elinizdekileri kaybettirecektir.

Yol Haritası

Pasif gelir kaynaklarından bir gelir elde etmeye karar verdiniz. Şimdi de hangi gelir kaynağından kazanç sağlayacağınızı belirleme vaktine geldik. Yukarıda, bir başlık öncesinde sizlere pasif gelir kaynaklarının neler olduğunu örnekler halinde listelemiştik. Bu listeyi incelediğiniz zaman, liste içerisindeki dallardan herhangi birine daha önceden bir merakınız ya da az da olsa bilginizin olduğu bir gelir kaynağı var mı acaba? 

Eğer ki yoksa sakın ola üzülmeyin. Liste içerisinde paylaşmış olduğumuz pasif gelir kaynaklarından hiçbirine dair bir bilgi birikiminiz olmasa bile sıfırdan bu işe başlayabilir, web sitenizi yaparak ya da ev eşyası kiralayarak da düzenli gelir elde edebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse pasif gelir olarak dropshipping yapmaya karar verdiniz fakat nasıl dropshipping yapacağınızı bilmiyorsunuz…

YouTube arama motoruna dropshipping nedir ve nasıl yapılır sorusunu arattıktan sonra, karşınıza yüzlerce video çıktığını görebileceksiniz. Hatta dropshipping pasif gelir kaynağının yüzlerce dilde bile nasıl yapılacağına kadar YouTube içerisinde eğitim veren videolar görebilirsiniz.

Bu eğitim videolarının ise sadece dropshippinge özel olacağını sakın ola düşünmeyin. 

YouTube ve Pasif Gelir

Pasif gelir kaynaklarından en az birinden bile bir kazanç sağlamaya karar verdiyseniz burada YouTube sitesinden yararlanmayı sakın ola unutmayınız. Bu kısımda YouTube bizler için büyük velinimet olacaktır. Hangi pasif gelir kaynaklarından yararlanmak isterseniz isteyin, YouTube içerisinde her kaynağa özel binlerce yerli ve yabancı video bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Youtube’dan Para Kazanmanın Yolları

E-kitap yazmak olsun, mobil uygulama geliştirmek olsun hatta ve hatta altın yatırımı yapmak için bile YouTube sitesinden sizlerin işine yarayacak yüzlerce video bulabilirsiniz. Unutmayın ki burada en önemli olan tek şey, doğru araştırma yapmanızdır. Bir yandan para kazanırken, bir yandan da kendinizi geliştirmek için sürekli yeni video izlemeyi atlamamanız gerekir.

Eğer ki pasif gelir kaynaklarını araştırmak ve neyin nasıl yapılacağını daha profesyonel kişilerden öğrenmek istiyorsanız, lütfen yazımızı okumaya devam edin. Birazdan sizler için çok özel bir site daha paylaşıyoruz…

Udemy

Aramızda Udemy sitesini daha önce hiç duymayan var mı acaba? Udemy, 2009 yılında kurulmuş olan ve ülkemizde de hizmet veren bir çevrimiçi öğrenme platformudur. Udemy internet sitesi sayesinde, alanında profesyonel eğitmenler tarafından oluşturulan eğitim kurslarıyla dijital olarak gitar çalmayı da öğrenebilirken, İspanyolca dilini bile ana dili gibi konuşan insanlardan ders alarak öğrenmenize imkân sağlıyor.

Her ne kadar YouTube içerisinde de alanında harikulade işler çıkartan eğitmenler olsa da, Udemy platformunun sadece eğitim işine hizmet ettiğini ve ders verenlerin alanlarında uzman olduklarını belirtmemiz gerekir.

Önerilen İçerik: Udemy Online Video Kursları İle Para Kazanmak

Udemy sitesini YouTube platformundan ayıran bir diğer özellik ise, Udemy platformundaki eğitim videolarının ücretli olmasıdır. Sakın ola bu durum sizlerin hevesini kırmasın. Burada belirttiğimiz ücret kelimesi sizlerin gözlerinde büyümeden önce hemen şunu söyleyelim. Udemy platformu içerisindeki ders paketlerinin çoğu sık sık kampanyaya girdiği gibi, Udemy almak istediğiniz herhangi bir ders paketinin de satın almadan önce kısa bir tanıtım videosunu izleyebilme şansını sizlere sunuyor. 

Yani ders paketinin içerisinde kısada olsa ne anlatıldığını ve nasıl bir ortamda, kalitede, cümlelerle oluşturulduğunu bir fragman tadında satın almadan önce izleyebilme şansınız bulunduğunu sakın unutmayınız.

Pasif Gelirden Para Kazanmanın Bir Yolu da…

Pasif gelir kaynaklarından gelir elde etmeniz için, yani para kazanmanız için para harcamanız gerektiğini unutmamalısınız. Her ne yol ile olursa olsun para kazanmanın kolay bir yolu olmadığını ve sizler bu yatırımlarınızı kendinize, geleceğinize ve yaşam standartlarınızı daha konforlu yapmak adına harcamanız gerektiğini kendinize sık sık hatırlatmalısınız.

Pasif gelir kaynaklarından güzel paralar kazanmanın bir diğer sırrı da sürdürebilir olmaktır. Yani blogunuzdan pasif bir gelir elde etmeyi de tercih etseniz, bir mobil uygulama geliştirmeye de karar verseniz bu kararınızdan beklentileriniz ilk başlarda karşılayamasanız dahi devam etmelisiniz.

İlk başlarda bu işlerden bir gelir kapısı oluşturmak sizi oldukça zorlayabilir. Hiç bilmediğiniz bir gelir kaynağı ve yöntemi ile uğraşmak bu zamanlarda oldukça sıkıcı gelebilir ve bu gayet normaldir. Sıkıcı gelmesinin yanında temel amacınız para kazanmak olduğu için, insanoğlu para psikolojisi yüzünden paraya adım adım kavuşmak yerine bir an önce elde etmeyi ve başarılı olmayı hedefler.

Pasif gelir kaynaklarından düzenli gelir kazanmak için sabrınızın kontrolünü kaybetmemelisiniz. Eğer ki sabırsız bir yapıya sahipseniz bu işlerden elde edebileceğiniz paraları da kaybedebilirsiniz. 

Hata Yapmaktan Korkmayın

İnsanoğlu doğası gereği yıllarca kusursuzluğun peşinden koşmaya çalışmıştır. Bu kusursuzluk felsefesi her ne kadar kimi kesim için motivasyon kaynağı olsa da çoğu zaman başarısızlığı getirmiştir. Hata yapmaktan korkan ve her zaman en iyiyi kovalayan insanın sizce en ufak bir sorunda kriz yönetimi yapabilme durumu ne derece olabilir?

Pasif gelir kaynaklarından kazanç sağlamanız için hata yapmaktan sakın ola korkmayınız. Unutmayın ki sizlerin bu yoldaki temel amacı hata yapmamak değil, para kazanmaktır. Para kazanma uğraşı içerisinde de hata yapmak kadar doğal bir durum yoktur. Yapmış olduğunuz hatalar sizleri bu işten uzaklaştırmak, soğutmak ve vazgeçirmek yerine daha fazla istek duygusu ve çalışma azmi getirmelidir. 

Yatır Kazan Taktiği

Pasif gelirden kazanç sağlayan bazı insanların yapmış oldukları bir diğer hata ise, kazandıkları ilk paraları bile sosyal hayatta gereksiz harcamalar yaparak bu kazançlarını çarçur etmeleridir. Bu hayatta emek vererek kazanmış olduğunuz paraları harcamak istemeniz kadar doğal bir istek olamaz fakat temel amacınız gerçekten pasif gelir kaynaklarından paranın akışını sürekli sağlamak ise, bu durumda aynı zamanda yapmanız gereken bir diğer davranış paranızı korumayı bilmenizdir.

Aktif gelir ya da pasif gelir hangi gelir kapısından bir kazancınız olursa olsun, paranızın bir kısmını kendi kazanç yönteminize yatırım yapacak kadar paranızı harcamalısınız.

Örnek vermek gerekirse pasif gelirden aylık ortalama kazancınızın 5400 TL olduğunu düşünelim. Bir sonraki ay bu paranızın tamamını döviz yatırımı yapmak yerine, kendinize ihtiyacınız olmasa bile kazandığınız paranın tamamıyla kıyafet aldığınızı varsayalım.

Bir sonraki ayda doların 13 seviyesinden 15 seviyelerine çıktığını düşünelim. Sizler eğer ki kazandığınız 5400 TL miktarının tamamını giyim kuşamınıza harcamanız yerine, kazancınızın üçte birini bile döviz yatırımı yapmış olsaydınız, pasif gelir kaynağınızdan oturduğunuz yerden kazanç sağlamış olacaktınız…

Genel bir özet geçmek ve toparlamak gerekirse, pasif gelir kaynaklarından para kazanmak için sabırlı olmayı, sürdürebilir olmayı, kendinize inanmayı ve kazancınızı gelir kaynaklarınıza yatırmaktan korkmamalısınız. Umarız ki kazanç sağlamak istediğiniz bu yolda, adımlarınızı tek tek atar ve hayallerinizdeki konfor alanına en kısa sürede ulaşırsınız. Herkese bol şans… 

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.