En Çok Para Kazandıran Meslekler Nelerdir? İşte Listesi

Otururken bile para kazanmak ister miydiniz? Sizlere bu yazımızda hem meslek olarak hem de daha çok pasif gelir olarak en çok para kazandıran işlerin hangileri olduğunu tüm detaylarıyla anlatacağız.
En Çok Para Kazandıran Meslekler Nelerdir? İşte Listesi
15 dk
Son güncellenme: 09/12/2021
Tüm Başlıklar

En Çok Para Kazandıran Meslekler

Uzmanlar tarafından araştırılan ve son on yıl içerisinde hem dünyadaki hem de Türkiye’deki en çok para kazandıran meslekleri dikkate aldığımız zaman, aşağıdaki listedeki meslek gruplarının oldukça popüler ve ön planda olduklarını görüyoruz. Aynı zamanda corona virüs etkisiyle de dünya üzerinde değişim gösteren ve ihtiyaç seviyesinin de bir hayli artmasıyla da en çok para kazandıran meslek dallarının da değişim gösterdiğini söyleyebiliriz.

Bu meslek dallarının hangileri olduğunu, aylık kazançlarının ne kadar olduğunu, geleceğin en popüler ve en yüksek kazanç getirecek olan mesleklerini ve internet dünyası sayesinde de en çok para kazandıran işlerin hangilerini olduğunu bu yazımızda sizler için en detaylı şekilde anlatıyoruz…

Son On Yıl İçerisinde En Çok Para Kazandıran Meslekler

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan meslek gruplarını aşağıda sizler için listeledik…

 • Profesörler
 • Diş Hekimleri
 • Yatırımcılar
 • Kabin Memurları
 • IT Yöneticileri
 • Noterler
 • Yazılım Mühendisleri ve Yazılımcılar
 • Petrol Mühendisleri
 • Bilgisayar Mühendisleri
 • Avukatlar
 • Uzman Doktorlar
 • Pilotlar

Profesörler

Ülkemizde en çok para kazandıran meslek grupları arasında ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’de özellikle uluslararası çalışmalarda ve projelerde yer almayı başaran profesörler, çalıştıkları ülkelere göre iyi kazançlar elde edebiliyorlar. Lisans, yüksek lisans, doktora ve doçentlik süreçlerinden geçerek herhangi bir alanda profesör unvanı alan kişilerde en çok kazananlar listesinde olduğunu gerekli araştırmaları yaparak da grafiksel olarak görebiliriz.  

Diş Hekimleri

Her ne kadar diş hekimlerinin aldıkları ücretler değişiklik gösterse de Türkiye’de en çok kazanan meslek dalları arasında yerini yıllardır koruyan bir kariyer dalını olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Diş hekimi olarak kendi açacak olacağınız özel bir poliklinik var ise, ayrıca işinizi iyi yapan ve adınızı olduğuz semtte de duyurabilmeyi başarmış yetenekli bir diş doktoru iseniz kazanacağınız miktarlar tahmin edeceğinizi çok daha üzerinde olacaktır.

Kendinize ait özel bir polikliniğiniz olduğunu düşünürsek ve muayene ücretleri her ne kadar piyasa olarak farklılık gösterse de ortalama bir rakam verecek olursak günde 3 hastanızın geldiğini taban alarak ayda 10.000 ile 15.000 TL miktarında bir kazancınız olacaktır.

Unutmadan söylemekte fayda olacaktır ki, dolgu, kaplama ve protez gibi işlemlerin de ücretlendirilmesinin ayrı olacağını bilmenizde fayda var.

Özel bir polikliniğiniz yerine Devlette çalışan bir diş hekimi iseniz aylık gelirinizi ortalama 6000 TL ile 8000 TL arasında farklılık gösterecektir. Ayrıca, büyük hastanelerde ya da araştırma hastanelerinde mesleğini icra eden bir diş doktoru, döner sermayeden yoğun derecede etkilenecek ve maaşları 8000 TL ile 9000 TL arasında değişiklik gösterecektir.

Son olarak toparlamak gerekirse…

 • En Yüksek Diş Hekimi Maaşları: 18.000 TL
 • En Düşük Diş Hekimi Maaşları: 4000 TL
 • Ortalama Diş Hekimi Maaşları: 8000 TL

Yatırımcılar

Yatırım sektöründe çalışan kişilerin kariyerleri boyunca çalıştıkları pozisyonlar ve mesleki olarak ilerleme durumlarına göre aldıkları maaşlar değişiklik gösterebilmektedir.

 • En Yüksek Yatırımcı Maaşları: 10.550 TL
 • En Düşük Yatırımcı Maaşları: 2.850 TL
 • Ortalama Yatırımcı Maaşları: 5.900 TL

Kabin Memurları

Sadece Türkiye’de olmamakla beraber dünya genelinde de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan kabin memurluğu mesleği, hem uluslara arası gezip hem de para kazanma hayalleri olan kişiler için harikulade bir meslek seçimi olacaktır.  

Kabin memurları, uçak içindeki yolcuların konforlarını, arzularını, rahat ve güvenli bir uçuş sağlamaları ile ilgilenirler. Ülkemiz sınırları içerisinde kabin memurlarının maaşları 8000 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Bazı meslekler için net bir rakam veremememizin ve değişiklik gösterebilir söylememizin nedeni ise, sektör içerisindeki firmalar içerisindeki ücretlendirmenin farklılık göstermesinden dolayıdır.

Kabin memurları için örnek vermek gerekirse, çalışılan hava yolu firmasına göre alınan ücretinde farklılık göstermesi dışında, kabin memurları maaşları yurtdışı hava yolu şirketlerinde 20.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

IT Yöneticileri

Hem dünyada hem de Türkiye’de en çok para kazandıran işler arasında yer alan bir diğer meslek türü de IT Yöneticileridir. IT Yöneticileri, bilgi teknolojileri, yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri bölümlerinden mezun olan kişiler IT uzmanı olabilirler.

Ayrıca, dışarıdan alınan eğitimlerle de IT uzmanı olabilirler.

IT Uzmanlarının maaşları çalıştıkları ülkelere göre farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse Amerika Birleşik Devletleri’nde IT uzmanları 140.000 dolar, İngiltere’de çalışan IT uzmanları 80.000 pound alırken, Almanya’da çalışan IT uzmanları ise genellikle 100.000 euro civarından maaşlar alabilmektedirler.  

Noter

Noterlik mesleği için de maaşların sabit olmadığını, farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Özellikle çalışma yoğunluğuna göre de değişen noterlik maaşlarının çalışma yoğunluklarına göre de sınıflandırılabileceğini söylemek mümkündür.  

En fazla işlem gerçekleştiren bir noteri söz konusu edersek, birinci sınıf noterlerin aylık gelirleri ortalama 60.000 TL ile 75.000 TL olmaktadır.

Noterler için aylık işlem temel alındığında ve yoğunluğa göre sınıflandırma yapılması durumunda daha az işlem yapan noterler içinde gelirlerinin birinci sınıf noterlere göre daha düşük miktarlarda olacaklarını söylemek isteriz.  

Ayrıca belirtmemiz de fayda var ki, noter maaşlarını etkileyen en önemli faktörlerden biriside noterin bulunduğu il ve ilçe ile de bu durum yüksek oranda değişiklik gösterebilir. Yani bulunduğunuz il ve ilçeye göre çok daha az miktarlar kazanabileceğiniz gibi, çok daha yüksek miktarlar kazanabilirsiniz.

Yazılım Mühendisleri ve Yazılımcılar

Hem geleceğin meslekleri arasında yer alan hem de günümüz meslekleri arasında en çok para kazandıran işler arasında olan bir diğer meslek dalımızda yazılım mühendisliğidir. Sadece Türkiye’de değil, dünya’da da en çok para kazandıran işler bakımından da öncü olan meslek dallarından birisi olan yazılım mühendisliği, dünya üzerindeki internet kullanımının ve Teknoloji olanaklarının da gün geçtikçe gelişmesine bağlı olaraktan yazılım mühendislerine olan ihtiyaç da bir hayli artmaya başladı.

Bu meslek dalından para kazanmanız için her ne kadar bilgisayar programcılığı, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi üniversite bölümleri okumanız ve bitirmeniz gerekiyor gibi gözükse de,dışarıdan da eğitim alıp kendinizi geliştirip bu mesleği icra edebilir ve para kazanabilirsiniz. Tabii ki de kariyer planlamanızı yaparken bu mesleği seçmeniz durumunda, üniversite okuyarak bu bölümlerden mezun olup, bu işten para kazanmaya çalışmak istemeniz, ileri yıllardaki kariyerinizi de önemli derecede olumlu etkileyecektir.

Petrol Mühendisleri

Dünya genelinde petrol kullanımının artmasıyla da her geçen gün petrol mühendislerine de olan ihtiyaçta artmaya başladı. Özellikle petrol işleme tesisleri var olan ülkelerde hizmet gösteren petrol mühendisleri, dünyanın en çok para kazandıran işler kategorisinde ilk sıralarda yer alıyor.

Bu mesleğimizde de mühendislerin çalıştıkları ülkeye göre değişiklik gösterirken…

 • Amerika Birleşik Devletlerinde Petrol Mühendisleri Maaşı: 180.000 – 220.000 Dolar
 • İngiltere’de Petrol Mühendisleri Maaşı: 120.000 – 150.000 Dolar
 • Kanada’da Petrol Mühendisleri Maaşı: 180.000 – 200.000 Dolar arasındadır.

Ülkemizde ise petrol mühendislerinin maaşları 100.000 - 150.000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Bilgisayar Mühendisleri

Günümüzde teknolojinin de giderek yaygınlaşması ve gelişmesiyle de mesleklere düşen görevlerin ve ihtiyaçların da sayısı gün geçtikçe artmaya başlıyor. Teknolojinin gelişmesiyle de alakalı olarak bilgisayar mühendislerine de olan ihtiyaç, gün geçtikçe de artmakla beraber, bilgisayar mühendisliği mesleği de gelecek meslekler arasındaki yerini şimdiden sağlamlaştırıyor.

Tüm sektörler de faaliyet gösterebilen bilgisayar mühendisleri, kişinin tecrübesi ve seviyesine göre de alacak olan maaş miktarı büyük oradan fark gösteriyor.

Aşağıdaki tabloda sizler için bilgisayar mühendislerinin tecrübesi ve seviyelerine göre takribi miktarlardan oluşan bir açıklama hazırladık.

 • Yeni mezun olan bilgisayar mühendisleri minimum 2.850 TL ile işe başlarken, ortalama olarak 3.780 TL kazanabilirler. Maksimum olarak da 6.400 TL kazanç sağlayabilme şansları olabilmektedir.
 • Tecrübeli Bilgisayar Mühendisi (2-5 yıl arasında bir tecrübe) Tecrübe sahibi olan bilgisayar mühendisleri ise minimum 5.456 TL ile işe başlarken, ortalama olarak 6.373 TL kazanabilirler. Maksimum olarak da 7.600 TL kazanç sağlayabilme şansları olabilmektedir.
 • Uzman Bilgisayar Mühendisi (5 ve daha fazla yıl tecrübe) Uzman derecesine gelmiş olan bilgisayar mühendisleri ise minimum 6.800 TL ile işe başlarken, ortalama olarak 7.400 TL kazanabilirler. Maksimum olarak da 10.240 TL kazanç sağlayabilme şansları olabilmektedir.

Avukatlar

Ülkemizde en çok para kazandıran meslekler arasında ilk sıralarda olan mesleklerden biri de avukatlıktır. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra 1 yıllık avukatlık stajı yaparak ardından avukat olduğunuza dair ruhsatınıza da aldıktan sonra özel sektörde, kamuda ya da kendi büronuzu kurarak hizmet verebilirsiniz.  

 • Kamuda çalışan avukatların maaşı 4000 TL’den başlamaktadır
 • Özel sektörde ise 4000 TL ile 50.000 TL’ye kadar değişiklik gösteren bir maaş aralığı vardır.

Özellikle eklememizde fayda olacaktır ki özel sektörde çalışılan il, çalışılan büro ve uzmanlık alanı gibi etkenlere göre de kazanacak olacağınız maaşınız değişiklik gösterecektir.  

Önerilen İçerik: Danışman Avukat Nasıl Olunur

Uzman Doktorlar

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında olan bir diğer meslek dalımızda uzman doktorluktur. Üniversite de Tıp fakültesinin eğitiminizi bitirdikten sonra TUS’a girerek belirlenmiş olan dallarda uzman olduğunuz takdirde devlette ve özel sektörde çalışabilirsiniz.

 • Kamuda çalışan doktorlar ayda en az 7000 TL gibi bir miktarla işe başlamaktadırlar
 • Özel hastanelerde çalışan doktorlar ise uzmanlık alanlarına göre 9000 TL’den başlayıp zamanla bu maaşları artarak devam etmektedir.

Eklememizde fayda olacaktır ki uzman doktorluk alanında da avukatlar gibi alacak olacağınız maaşı etkileyen en önemli unsurlardan bir taneside çalıştığınız sektör ve uzmanlık alanınızdır.  

Pilotlar

Hem ülkemizde hem de tüm dünya’da en çok para kazandıran meslekler arasında var olan bir diğer meslek türümüzde pilotluktur. Birçok sektörde olduğu gibi pilotluk sektöründe de kazanacak olacağınız maaşınız çalıştığınız ülkeye ve havayolu şirketine göre farklılık gösterecektir. Yani bir pilot bir ülkede aylık 15.000 TL kazanabilirken, başka bir ülkede ise 30.000 TL kazanabilir. Tabi ki bu rakam aynı şekilde çalışılan şirkete göre de değişkenlik gösterecektir fakat genel olarak pilotluk için ülke ya da havayolu şirketi fark etmeksizin oldukça kazançlı bir meslek olduğunu ve en çok para kazandıran kategorinde en üst sıralarda olduğunu hatırlatmak isteriz.  

Aynı zamanda pilotluk mesleği için ihtiyacın hiç bitmeyeceği olan bir meslek dalı olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir ayda en fazla 14 gün iş başı yapan pilot maaşları hakkında ise en 20.000 TL’dir. Sizlerde pilotaj bölümü ve özel pilotluk eğitimlerinizi tamamlayıp Türk Hava yolları tarafından açılan pilotluk eğitimlerinizi de tamamlayıp geleceğin hiç eksik olmayacak mesleklerinden birisi olan pilotluk bölümünde çalışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Pilot Nasıl Olunur? Pilot Olmak İçin Gereken Eğitim ve Mesleki Şartlar

Geleceğin En Popüler Ve En Yüksek Kazançlı 20 Mesleği

Uzman araştırmacılar tarafından araştırılan ve elde edilen raporlara göre 2020 ve yakın geçmiş yıllarda dünya üzerinde oldukça önem kazanan ve gelecek 15 yıl içinde de istihdam derecesi olarak oldukça büyüyecek olan meslekleri açıkladı. Bir yıl içerisinde takribi olarak en az 75.000 dolar (takribi ve güncel kur ile 1.030.380 Türk Lirası) kazanç sağlayacak olan bu meslekler, gelecek yılların da en çok para kazandıran işleri arasında yerini şimdiden almış olan meslekler diyebiliriz.  

Özellikle corona virüs pandemisiyle de birlikte kimya mühendisleri ve bulaşıcı hastalık uzmanlığı meslekleri de gelecek yılların en popüler ve kazançlı meslekleri arasında yerini sağlamlaştırarak aldı.

İşte geleceğin en popüler ve en yüksek kazançlı 20 mesleği…  

 • Siyaset Bilimciler
 • Fizikçiler
 • Yön-Eylem Araştırma Analistleri
 • Gıda Teknoloji Uzmanları
 • Hidrologlar (Su Bilimleri Uzmanları)
 • Biyomühendisler ve Biyomedikal Mühendisleri
 • Lise Sonrası Ekonomi Öğretmenliği
 • İstatistikçiler
 • Epidemiyologlar (Bulaşıcı Hastalık Uzmanları)
 • Lise Sonrası Eğitim Danışmanları
 • Yer Bilimciler
 • Sanatçı Ve Sporcular İçin Danışmanlık Hizmetleri
 • Veri Tabanı Mimarları
 • Lise Sonrası Felsefe Ve Din Kültürü Öğretmenliği
 • Çevre Bilimcileri ve Çevre Uzmanları
 • Teknik Yazarlık
 • Kimya Mühendisleri
 • Yeminli Mali Müşavir
 • Ekonomistler
 • Bilgisayar Mühendisleri Ve Bilgi İşlem Uzmanlığı

İnternet Dünyasında En Çok Para Kazandıran İşler Hangileridir?  

Teknolojinin ve internetin de kendisini sürekli yenileyerek gelişmesiyle de dünya üzerinde teknoloji ve internet sayesinde de değişik yollardan para kazanma yollarında oldukça gelişim gösterdi. Buradaki değişik yollar kelimesi her ne kadar kime göre ve neye göre olsa da çoğu insana göre gelecek yıllardaki birçok meslek gerçek hayatta yok olup, yerini internet dünyasına bırakacaktır.  

İnternet sayesinde bilgiye en hızlı şekilde ulaşılması ve karşı tarafla da saniyesinde paylaşılması gerçeği, geçmiş yıllarda görünmezlik kadar imkânsız bir inanış kaynağıydı. İnternetin ilk zamanlarında, internetten para kazanmak yerine bilgi edinmek ve bilgi paylaşmak para kazanmak kadar meşhur bir durumdu. Para kazanmak yerine, hızlı veri akışı, veri transferi gibi cümlelerle çok daha fazla ilgilenirdik. Oysaki kütüphanelerin boş kalacağı, kitap ve ansiklopedi sayfalarının eskisi kadar açılmayacağı, insanların en ufak bir sorunun bile cevabını bulmak için günlerce araştırma yapmayacağı kimin aklına gelebilirdi ki?  

Gelişen ve gelişmekte olan teknoloji ve internet dünyası sayesinde gerçek hayattaki meslek dallarındaki uzun süren işlemlerin internet ve teknoloji sayesinde daha az sürelere yansıması birçok iş dünyasın da yeniden doğuşu getirdi. Hatta sektör ve iş olarak bitmiş birçok sektörü internet sayesinde yeniden dirilmeyi başaran girişimci ruhların olan kişiler ise, kendini yenilemeyi ve yeteneklerini kullanarak da internet dünyasından bolca para kazanmayı başardığı söyleyebiliriz.

Birden fazla insan gücünün yapmış olduğu işi, teknoloji ve internet sayesinde tek bir insana indirgenmesi gibi etkenler, değişen ve durmadan gelişen dünya düzeni içerisindeki meslek dallarını da bir hayli etkiledi.

Çok değil, bundan sadece on yıl önce, bir insan size evinizden, odanızdan, konfor derecenizi bozmandan, sabah erken saatlerde kalkmadan, işe gitmeden de evinizden para kazanabileceğinizi söyleseydi, buna inanır mıydınız?

On yıl önce böyle bir şeyin gerçek olması, tüm insanlık için imkânsız derecede bir inanıştı. Bu geçmiş yıllar içerisinde önce teknoloji, daha sonra da internet güçlerini birleştirerek yenidünya düzenine, para kazanma adına büyük bir değişim getirmeyi başardı.

Şimdiki zamanımıza dönecek olursak, internetten para kazanmak cümlesi bile artık bazı kişiler için yeterli olamıyor. Bunun nedeni ise artık insanlar internetten para kazanmak değil, internetten çok para kazanmak isteklerinden dolayı kaynaklanıyor.

Peki, bu nasıl mümkün oluyor? İnternet sayesinde gerçekten çok para kazanabilir, rahat bir yaşam elde edebilir, aktif gelir mesleklerinin aylık kazandıkları miktarlardan çok daha fazlasını gerçekten internet sayesinde kazanabilir miyiz?

Bunun yanıtını sizler için aşağıdaki yazımızda en detaylı şekilde açıklıyoruz…

İnternetten En Çok Para Kazandıran İşler

İnternet dünyasından para kazanmanın birçok yolu vardır. Bazı yollar size harçlık denenebilecek kadar paralar kazandırabilirken, bazı yollar sizleri orta derece de tatmin edecek kadar paralar kazandırabilir. Fakat bazı işler ise size para kazandırmakla kalmaz, sizleri zengin bile edebilir.  

İnternet dünyasından en çok para kazandıran işleri sadece para kazandırmaya yönelik değil, yukarıdaki açıklamamıza göre, yani internet üzerinden en çok para kazandıran işlere göre sizler için aşağıdaki listemizde sıraladık…  

 • E-ticaret
 • Freelance İşler
 • YouTuber Olarak
 • Twitch Yayıncılığı Yaparak
 • Instagram Sayesinde…

E-Ticaret

E-Ticaret, tam adıyla elektronik ticaret son yılların en popüler ve internetten en çok para kazandıran işler kategorisinde ilk sıralarda olan sektörlerden birisidir. Eski ticaret anlayışına yeni bir inovasyon getiren E-ticaret, internet ve teknoloji sayesinde bu işi çok daha ileri bir seviyeye taşımayı başardı.

Eski ticaret yönteminde müşteri, satın almak istediği bir ürün için dükkân dükkân gezer, ürünü bulamadıysa bulma çabası içerisine girer, bulduktan sonra da her birinin fiyatını inceler, karşılaştırır, pazarlık yapar ve günün sonunda ise satın alırdı.  

E- ticaret sayesinde ise saatlerce sürecek olan bu satın alma işlemi çok daha kısa vakitlere düştüğünü söyleyebiliriz. Sadece müşteri için değil, özellikle de ürün satan ve ticaret yapan kişiler içinde e-ticaret büyük bir seçenek olmakla beraber, internet dünyasından ticaret yaparak ürün alıcısı hazır işler ile de para kazanmak isteyen kişiler içinde büyük bir gelir kapısı olduğunu söyleyebiliriz.  

Sizlerde e-ticaret yaparak internet dünyasından tahmin ettiğiniz paraların çok daha fazla miktarlarını bu sayede kazanabilirsiniz. Fakat sizlere naçizane tavsiyemiz, e-ticaret işine başlamadan önce bu iş hakkında bolca eğitim almanız olacaktır. Geleneksel ticaret ile aralarında çok ciddi farklar olduğunu, internet ve teknoloji dünyasının getirdiği ticaret yönteminin bilinen ticaret yönteminden çok daha farklılıklar taşıdığını sakın ola unutmamalısınız.

E-ticaretin nasıl yapılacağını en ince detayını öğrenmek için danışmalık kurslarından yüz yüze eğitimler alabilir ya da uygun miktarlarda online olarak da eğitim paketleri satın alıp e-ticaret dünyasının tüm detaylarını öğrenebilir ve bu işten ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Freelance İşler (Uzaktan Çalışmak)

Aktif gelir kaynağı olan tam zamanlı bir işte çalışmak yerine, evinizden ya da kahvenizi yudumlayacağınız bir kafeden çalışmak ve ciddi paralar kazanmak fikri hakkında ne düşünüyorsunuz?  

Gelişen internet dünyası, sadece kendini geliştirmediği gibi iş dünyasını da oldukça değiştirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Freelance işlerin de bu düzenin değişmesin de büyük katkı sağladığını görebiliyoruz.

Freelance İş demek, herhangi bir kurumdan bağımsız, ofis ya da patron olmadan uzaktan çalışmaya verilen isimdir. Freelance kelimesi İngilizce bir kelimedir Türkçe karşılığı olarak ‘’ serbest çalışmak ‘’ anlamına gelir.

Freelance işler kategorisinde kendi yetenek ve merakınıza göre bir alan bulursanız bu işlerden çok ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Her ne kadar konfor düzeninizi bozmadan bu işlerden para kazanmak kulağa çok hoş gelse de Freelance işlerden iyi paralar kazanmanız için son derece disiplinli olmanız gerektiğini sakın ola unutmayınız. Başınızda bir patron olmadığı gibi, istediğiniz saatler de kalkmak ve işinizin başına geçmeniz için sizlere baskı yapacak bir kişi olmadığı için de kendi patronunuzun kendiniz olacağını unutmamanız gerekir

Freelance İşler Nelerdir?

YouTuber Olmak

İnternet dünyasından çok ciddi para kazandıran ve özellikle Z kuşağının da yakından hâkim olduğu bir iş dalımızda, YouTuber olmaktır. Sadece Türkiye’de değil, dünya üzerinde YouTube sitesi üzerinden para zengin olan insan sayısını saysak, emin olun şaşkınlıklar içerisinde kalırdınız.  

YouTuber olmaya karar verdikten sonra yapmanız gerekenler arasında ilk sırada olan şey ise, çekeceğiniz videolarınızın hangi kategoride olacağına karar vermelisiniz. Kanalınızın konseptini ve içeriğini belirledikten sonra ise yapmanız gerekenler çekecek olacağınız videolara göre ihtiyacınız olan ekipmanları belirlemektir.

YouTuber olarak ayda çok ciddi rakamlar kazanabileceğiniz söylemiştik fakat net bir rakam vermemiz ne yazık ki mümkün değildir. Net bir rakam veremememizin nedeni ise aylık kazanacak olacağınız paranın gelirinin değişken olmasından dolayıdır.

Önerilen İçerik: Youtube’dan Para Kazanmanın Yolları

Videolarınız ne kadar çok izlenirse, takipçi sayınız ne kadar yüksek olursa, aynı zamanda da diğer sosyal medya hesaplarınız da ne kadar etkileşim alırsa, aylık kazanacak olacağınız rakamlar da bir hayli yüksek olacaktır.

Belli bir seviyeye gelmiş ve popüler olmuş bir kanal sahibi olduğunuz taktirde, markalar ile sponsorluk anlaşmaları yaparak bir ay içerisinde takribi olarak 50.000 TL ile 200.000 TL arasında rakamlar kazanabilirsiniz.

Twitch Yayıncısı Olmak

YouTuber olmak dışında internetten en çok para kazandıran işler denilince aklımıza ilk gelen diğer bir meslek dalı da Twitch yayıncısı olmaktır. Twitch yayıncısı olmanın YouTuber olmaktan en büyük farkı ise, video çekmek yerine takipçileriniz karşısına bir kamera ile canlı yayına çıkmanızdır.  

Twitch yayıncısı olmak için ihtiyacınız olan ekipmanlar arasında olmazsa olmaz bilgisayardır. Bir akıllı telefon sayesinde de Twitch yayıncısı olabilir, canlı yayınlarınızı takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz. Fakat bu işten daha yüksek gelirler kazanmak istiyorsanız, Twitch yayınlarınızda sadece telefondan canlı yayında sohbetler etmek yerine, evinizden, bilgisayarınızdan oyunlar oynayarak, takipçileriniz ile videolar izleyerek daha yüksek rakamlar kazanabilirsiniz.  

Twitch platformunun en önemli para kazanma yollarından birisi de takipçilerinizden anlık olarak donate (bağış) almanızdır. Sizleri severek takip eden takipçileriniz, sizlere destek olmak amaçlı paralar bağışlayabilirler. Bu bağışların net miktarları tabii ki de sınırlı değildir. Tamamen bağış yapacak olan takipçilerinizin hür iradesine kalmış bir durumdur.  

Yani bir takipçinizden 10 TL bağışta alabilirsiniz, diğer bir takipçinizden 10.000 TL’de bağış alabilirsiniz. Bağış almanız dışında, Twitch platformunda deneyim elde ettikten, takipçi sayınızı çoğalttıktan ve Twitch dünyasında popüler olacak derecede bir yayıncı olmayı başarabildiğiniz taktir de ise, aynı YouTube platformundaki gibi sponsor anlaşmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram sayesinden ayda binlerce lira kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Her ne kadar çektiğiniz fotoğrafları takipçileriniz ile paylaşmanız için iş gören bir uygulama olsa da Instagram üzerinden çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Instagram platformundan para kazanmanın tek bir yolu yoktur fakat para kazanmanız için en önemli olan husus popülerliğiniz ve takipçi sayınızdır. Popüler olmanız ve para kazanmanız için ünlü olmanıza gerek yok. Oluşturduğunuz markanız ve Instagram sayfanızda satacak olacağınız ürünleriniz ile de popüler olabilirsiniz.

E-ticaret yapmak isteyen birçok kişinin müşteriye ulaşmak adına aracı olarak kullandığı Instagram sayensinde sadece ürün satışı yaparak değil, canlı yayınlar açarak da Twitch platformundaki gibi takipçilerinizden bağışlar alarak güzel paralar kazanabilirsiniz iyi bir konuşma diliniz de varsa konuşarak bile internet dünyasından inanın ki para kazanabilirsiniz... Her ne kadar canlı yayınlar sayesinde ya da Instagram dünyasından herhangi bir yolla para kazanmak istiyorsanız, bu paraları kazanmanız için bir nedenin olması gerektiğini sakın ola unutmayın.

İnsanların sizleri takip etmesi ve bağışlar yapması, ürün satışı yapıyorsanız ürünlerinizi satın almaları için bir nedeniniz olması lazım. Bu konu için sakın önemli bir şey değil olarak düşünmeyiniz. Unutmayın ki internet dünyasından para kazanmanız için ünlü biri olmayabilirsiniz fakat Instagram gibi aracı uygulamaları planlı ve projeli bir şekilde kullanarak güzel paralar kazanabilirsiniz.  

İnternet dünyasında yapılabilecek işler her zaman var olacaktır. Düşük miktarlar kazandıracak işler olduğu gibi de fazla kazandıran işlerinde olduğunu sakın ola unutmamalısınız.  

Bu işler sayesinde belki cüzdanınıza aylık sabit bir para girişi olmayabilir, fakat tahmin edeceğiniz paralardan çok daha yüksek rakamlar kazanabileceğiniz gerçeğini kendinize motivasyon olarak hatırlatmak da fayda olacaktır.  İşler hakkında kafanız birazcık karışmış olabilir. Video çekerek mi para kazansam yoksa e-ticaret yaparak mı para kazansam diye sürekli düşünüyor olabilirsiniz.

Hangi işler olursa olsun, internet dünyasındaki kazandıran meslekler emin olun ki sizlere sadece ek birikim yapma şansı değil, aktif işinizden çok daha yüksek paralar kazanabilirsiniz bunun gerçeğini sakın ola unutmayın.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.