Kadınlar İçin İş Fikirleri

İş dünyasına atılmak isteyen kadınların tercih edebilecekleri birçok iş fikri bulunuyor. Kendi işine sahip olmak isteyen kadın girişimciler kendi niteliklerine, yeteneklerine ve hedeflerine uygun tercihler yaptığında iş dünyasına iddialı bir giriş yapabiliyor. Siz de yeni iş fikirleri arasından seçim yapamıyor ve iş kurmanın çok zor olduğunu düşünüyorsanız yazımızdaki bilgilerden esinlenerek yeni bir hayata adım atıp para kazanabilirsiniz.

1. Bayilik Veren Firmalar Sizi Bekliyor

Her geçen gün bayilik sisteminin sunduğu avantajlar artıyor. Ekonomik olarak zorlu zamanlarda bayilik şartlarını revize eden firmalar özellikle kadın girişimciler için büyük fırsatlar barındırıyor. Kendi işini kurmak isteyen kadınlara yönelik teklifler sunan bayilik veren firmalar arasından seçim yaparken kadınların faaliyet göstermek istedikleri sektörü incelikle belirlemesi gerekiyor. Sektör seçimi yapıldıktan sonra bayilik alınacak firmanın marka bilinirliğinin, bayileri için sunduğu desteklerin, ürün ya da hizmet kalitesinin ve aynı zamanda bayilik için belirlediği bütçenin öğrenilmesi gerekiyor.

Siz de “Kendi işimi kurmak” ve bayilik sisteminin avantajlarından yararlanmak istiyorum diyorsanız kadın girişimcilere bayilik veren firmaların ilanlarını inceleyebilirsiniz. Kadınlara yönelik hizmet veren spor salonları bayilikleri, anaokulu bayilikleri, etüt merkezleri bayilikleri ve gıda bayilikleri özelinde yoğunlaşarak başarı şansınızı arttırabilirsiniz.

2. Freelance İşler

Evden iş yapıp para kazanmak internetin gelişmesi ile birlikte kolaylaştı. Geçmiş yıllarda yalnızca el işi üretmekle sınırlı görülen evden para kazanma, freelance işlerin çeşitlenmesiyle boyut atladı. Yeni doğan bebeği olanlar, çocuklarını yalnız bırakmak istemeyenler, kurumsal hayata girmeyi tercih etmeyen ya da evinin konforundan uzaklaşmayı düşünmeyen kadınlar da freelance işler sayesinde para kazanmaya başladı.

Kadınların yapabileceği freelance işlerin sınırlamasını yapmak doğru değil; içerik yazarlığı, sosyal medya yönetimi, internet sitesi tasarımcılığı, seslendirme, sanal asistanlık, kurumsal kimlik çalışmaları, ürün girilmesi gibi birçok iş freelance çalışarak yapılabiliyor. Freelance çalışma iş fikrine gelir düzensizliği nedeniyle çok sıcak bakılmasa da, kararlı bir duruş ve disiplinle freelance işlerden de düzenli gelir elde edilebiliyor. Üstelik freelance çalışabilmek düzenli iş sahibi olup ek gelir ihtiyacı duyan kişilerin de dertlerine deva oluyor. Siz de kendi evinizin rahatlığında para kazanmak isterseniz freelance işler araştırmalarına başlayabilirsiniz.

3. Vintage Kıyafet Dükkanı Açmak

Hem fiziki mağazalar hem de sosyal medya aracılığı ile yapılabilecek iş fikri arıyorsanız vintage kıyafet dükkanı açmayı düşünebilirsiniz. Dönem ruhunu yansıtan hasarsız kıyafetleri toplayarak özellikli bir hedef kitleye hitap edebilirsiniz. Standart butik açmak da bir tercih olabilir fakat büyük bir şehirde yaşıyorsanız rakipleriniz arasından sıyrılmanız gerekir. Farklılaşma için tercih edebileceğiniz en pratik yollardan biri de niş ürünlere yönelmektir.

Vintage kıyafet dükkanı açtığınızda sosyal medya hesaplarınız üzerinden ürün tanıtımlarını yaparak çok geniş bir kitleye satış yapma şansı da yakalayabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için ürün seçimini dikkatli yapmalı, ürün fotoğraflarının kaliteli olduğuna emin olmalı ve müşteri memnuniyeti odağında hizmet vermelisiniz.

4. Organik El İşi Ürünler Yapabilirsiniz

Evden para kazanmaya kararlı olanlar için iş fikirlerinin sınırı yok diyebiliriz. Organik besinlerle hayatımızda giren “organik” kavramı yeni iş kollarının oluşumunu tetiklemiştir. Organik giysiler, organik temizlik ürünleri, organik oyuncaklar bilinçli tüketicilerin ilgisini çekmiştir. Kadınlara yönelik iş fikirleri arasında da bulunan organik el işi ürünler kadınlara yüksek gelir sağlamaktadır. Hem yurt içine hem de yurt dışına satış potansiyeli barındıran organik kazak, organik eldiven, organik bere ve organik oyuncaklar yüksel talep görmektedir. Siz de el işlerine yatkınsanız, kendi evinizden ek gelir elde etmek ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız internet üzerinden çok sayıda ürün modeline erişip üretmeye başlayabilirsiniz. Zaman içerisinde fiziki işletmenizi açabilir, online satış sürecinizi profesyonelleştirerek kendi ekibinizi kurma şansı yakalayabilirsiniz.

5. Butik Cafe Açabilirsiniz

Kadınların insan ilişkilerinde erkeklerin çoğunluğuna göre daha iyi olması onları bazı sektörlerde avantajlı konuma getiriyor. Kurumsal hayatı tanıyan birçok beyaz yakalı kadın hengameden kurtulmak ve sahil kasabasına yerleşip kendi butik cafesini açma hayali kuruyor. Bu hayallerin hepsi mutlu sonla bitmiyor, yine de butik cafe açmak ve müşterilerine taze el yapımı ürünler sunmak kadınlar için iş fikirleri listelerindeki yerini koruyor. Butik cafe açarak para kazanmak isteyen kadınlar özel menü seçenekleri belirleyerek ya da günlük taze yiyecekleri satarak kısa sürede müşterilerinin sadakatini kazanabiliyor.

6. Çeviri Yapabilirsiniz

Freelance işler kategorisinde de değerlendirilebilen çeviri, kadınların en rahat para kazanabilecekleri işlerden biridir. Kadınlar için iş fikirleri söz konusu olduğunda akla ilk gelenlerden olan çeviri, birim ücreti yüksek işler arasındadır. Siz de yabancı dil biliyorsanız, yabancı dil hakimiyetinize göre kendinize gelişim alanları belirleyebilirsiniz. Önce genel içerikli metin çevirileri ile başlayabilir, daha sonra metinlerin kapsamını değiştirerek daha çok kazanabilirsiniz. Eğer çeviri yeteneğiniz kadar yabancı dil konuşma yetinize de güveniyorsanız işte o zaman sizin için çok çok daha karlı bir süreç başlayabilir. Yabancı misafirleri olan şirketlere hem sosyal organizasyonlarda hem de iş toplarında hizmet verebilirsiniz. Bu aşamaya gelmek için iş dünyasındaki bilinirliğinizi arttıracak organizasyonlara katılmalı, sosyal medya hesabınızda yaptığınız işle ilgili bilgi içeren paylaşımlar yayımlamalısınız. Zor, belki uzun sürecek bu faaliyetlerin karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz.

7. Güzellik Salonu Açmak

Güzellik salonu açmak, kadınlar için karlı iş fikirleri arasında ilk sıralardadır. Her ne kadar güzellik salonu deyince komplike bir işletme ve yüksek finansman gerekliliği düşünülse de siz, kendi konseptinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin yalnızca saç boyama ve saç kesimi gibi kuaförlük hizmetleri verebilirsiniz ya da epilasyon hizmetlerine odaklanarak kaş bıyık alımı ya da ağda ve sir hizmetleri satabilirsiniz. Alternatif olarak el ve ayak bakımı konusunda deneyimli kişilerle yola çıkarak güzellik merkezinizde yalnızca manikür ve pedikür ihtiyaçlarına yanıt verebilirsiniz. Neticede kadınlara hitap eden bir iş fikrini size ve bütçenize uygun hale getirip karlılığı yükseltebilirsiniz.

7. Evlere İş Veren Firmalar ile Görüşebilirsiniz

Evlere iş veren fabrikalar ve firmalar uzun yıllardan beri ek gelir elde etmek isteyen kadınların öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Evde hediyelik eşya yapımı, evde davetiye yapımı, evde sabun yapımı, evde iplik temizleme, evde süs eşyası yapımı gibi iş fikirleri kadınların ek gelir ihtiyaçlarını karşılıyor. Siz de kadınlar için iş fikirleri arasından evlere iş veren fabrikalar ile çalışmayı tercih ediyorsanız çevrenize talebinizi iletebilir, online iş ilanlarını inceleyebilir ve gerekirse bölgenizde evlere iş veren firmalar ile iletişime geçebilirsiniz. Kaliteli iş çıkardığınız ve disiplinli olduğunuz sürece çok yüksek paralar kazanamasanız dahi sürekli gelir elde edebilirsiniz.

8. Kozmetik Ürünleri Satışı

İnsan ilişkilerinize ve pazarlama yeteneğinize güveniyorsanız kurumsal firmaların satış temsilcisi olabilirsiniz. Freelance çalışma esnekliği sunan bu iş fikri sayesinde hem çevrenize hem de çevrenizdekilerin tanıdıklarına satış yapma şansı yakalayabilirsiniz. Arkadaş ortamlarında sosyalleşirken dahi hayata geçirebileceğiniz bu iş fikri için sermaye ayırmanıza da gerek yok. Kadınlar için iş fikirleri arayanların tüm ihtiyaçlarını karşılayan kozmetik ürünleri satışındaki karlılık birçok kişinin beklentilerine kavuşmasını sağlıyor.

Kadınlar İçin İş Fikirleri

Kadınlar İçin İş Fikirleri Kategorisinden En Popüler İçerikler

Evini Kreşe Çeviren Girişimci Kadın

Evde kreş fikri çalışmak için ev ortamı seçen bayanların sevdiği bir iş.

Ev Kadınlarına 1500 TL Ek Gelir İmkanı

2009 Yılında bu konu ile ilgili Mol Mağazaları tarafından Ev kadınlarına 1500