Mutlaka Okunması Gereken Bu Kitapları Okumayan Kalmasın!

Mutlaka okunması gereken kitaplar var. Dünya düşünce dünyasının akışını değiştirmiş, hem yayındıkları zaman hem de bugün etkili okunması gereken kitaplar.
Mutlaka Okunması Gereken Bu Kitapları Okumayan Kalmasın!
8 dk
Son güncellenme: 30/07/2020
Tüm Başlıklar

Kitap okumak yenidünyaların kapısını aralamanın ve keyifli zaman geçirtmesinin yanı sıra bireylerin kültürel gelişiminde de çok önemli bir rol oynuyor. Pek çok farklı tarzda milyonlarca alternatifin bulunduğu kitap dünyası okuyucularına sonsuz bir okuma keyfi ve keşif zevki sunuyor. Ancak zamana meydan okuyan, dünya genelindeki okuyucuların beğenisini kazanan ve popülerliğini hiçbir zaman yitirmeyen klasik kitaplar da bu okyanusta çok özel bir yer kaplıyor. Bu listemizde hangi tarzdan hoşlanırsa hoşlansın kitapseverler tarafından mutlaka okunması gereken kitaplar ile oluşturulmuş çok özel bir listeyi beğeninize sunuyoruz. Hazır mısınız?

Dava / Franz Kafka

Dava / Franz Kafka Kitap kapağı
Dava / Franz Kafka Kitap kapağı

Franz Kafka’nın dünya klasikleri arasında yer alan eşsiz eseri Dava “Korku Çağı” olarak adlandırılan 20.yüzyılda insanoğlunun adeta yazgısı haline gelen korkunun egemenliği ile kuşatılmış bir yaşamı anlatıyor. Kitabın başkarakteri Joseph K. öğrenemediği bir sebepten dolayı tutuklanması ile başlayan absürt bir durumu anlatan Dava, gerçek dışı niteliği ile Kafka’nın eserleri arasında çok ayrı bir yer tutuyor. Kimi edebiyat çevrelerince totaliter rejimlere karşı bir öngörü ve eleştiri olarak yorumlanan eser karakter analizleri ve içsel dünyaya bakışı ile çıtayı çok yükseklere taşımayı başarıyor. Kafka bu eserinde okuyucunun gözünde karakterleri adeta ete kemiğe bürüyor. Simgesel anlatımı ile esasen insanın hiçbir şekilde özgür olmadığını ve olamayacağını anlatan Dava aynı zamanda bireyin kendi ile yüzleştirildiği bir özeleştiriyi de başarı ile sunuyor. Daha ilk cümlesi ile okuyucunun dikkatini çekmeyi başaran Dava, Kafka’nın en iyi eserlerinden olup mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olarak kabul ediliyor.

Karamazov Kardeşler / Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Karamazov Kardeşler / Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Kitap kapağı
Karamazov Kardeşler / Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Kitap kapağı

Fyodor Pavloviç Karamazov'un esrarengiz ölümü üzerinden şekillenen Karamazov Kardeşler, Dostoyevski’nin başyapıtlarından ve tüm zamanların en başarılı romanlarından biri olarak kabul ediliyor. Dostoyevski bu eserinde siyasi görüşlerinden hayat tecrübesine kadar pek çok şeyi kahramanlarına atfederek dile getiriyor. Kendi hayatının üç devresini üç Karamazov kardeşte anlatmaya çalışan yazar bu eserine karakterlerin iç dünyasını en ince detaylarına kadar okuyucuya yansıtıyor. Karamazov Kardeşler, Rus Edebiyatı’nın felsefe düzeyindeki ilk romanı olarak kabul ediliyor. Dostoyevski bu başyapıtında insanların sağlam bir inanç sayesinde her tür zorluğu aşabilecekleri mesajını veriyor. Bir aile dramı olmasının yanı sıra bir cinayet romanı ve felsefi bir metin de olan Karamazov Kardeşler okurlarını 19.yüzyıl Rusya’sına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. İnsanoğlunun en karanlık yönlerine dalıp var oluşun gerçek anlamını kavrama cesareti gösteren Dostoyevski, suçun ahlaki boyutunu adeta bir felsefeci gibi değerlendiriyor ve Karamazov Kardeşler’in ismini dünya edebiyatı klasiklerinin arasına altın harfler ile yazıyor.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört / George Orwell

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört / George Orwell Kitap kapağı
Bin Dokuz Yüz Seksen Dört / George Orwell Kitap kapağı

George Orwell edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biri olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dort’te devlet ile vatandaş arasındaki ilişki ile uygulanan taktiklerin ele alındığı distopik dünya düzenini anlatıyor. Yazar bu eserinde, Büyük Birader ismi verilen bir diktatörü ve herkesi sindiren bir partinin yönettiği, bireyselliğin, kişisel hak ve özgürlüklerin bertaraf edildiği bir yer olan Okyanusya’yı Doğruluk Bakanlığı’nda çalışan Winston Smith üzerinden anlatıyor. 1947-48 yılları arasında yazılan eser faşist-baskıcı iktidarın eleştirisini yaparken insanların özellikle duygusal olarak nasıl uyutulduğunu, makineleştirildiğini de gözler önüne seriyor. George Orwell’in kült eseri olarak kabul edilen Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, içerdiği kabus senaryosu ile okurunu adeta bir çıkmaza sürüklüyor. Beyazperdeye de uyarlanan bu başyapıt düşünmenin bile suç olduğu totaliter sistemler hakkındaki ön görüsü ile de dikkat çekiyor. Korku, propaganda, beyin yıkama ve manipülasyon unsurlarının bolca yer aldığı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört kesinlikle okunması gereken ve en çok satan kitaplar listesinde yer alıyor.

Otomatik Portakal / Anthony Burgess

Otomatik Portakal / Anthony Burgess Kitap kapağı
Otomatik Portakal / Anthony Burgess Kitap kapağı

1960’lı yıllarda yaşanan değişim ve modernleşme sürecini ve bireylerin özgürlüğünü temel alan Otomatik Portakal nedensiz şiddeti en iyi şekilde anlatan eserlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu eseri ile distopya edebiyatını adeta sil baştan yazan Burgess, Otomatik Portakal’da dört ana karakteri anlatıyor. 15 yaşındaki Alex’in çalkantılı gelişimine yer veren Otomatik Portakal, toplum yapısını sert bir dille eleştirirken aynı zamanda aile yapısını da usta bir şekilde yansıtıyor. Yaratılan dünyada gerçek üstü olaylara yer verilmemesi, yazarın yalnızca abartıyı kullanması da Otomatik Portakal’ın diğer distopya türü eserlerden farklı bir çizgide yer almasını sağlıyor. Nefret dolu anlatımı, okuyucuyu içine çekmesi ve kendine özgü atmosferi sayesinde distopya türünün en iyi örneklerinden biri olduğu kabul edilen Otomatik Portakal’ı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Küçük Prens / Antoine De Saint-Exupery

Küçük Prens / Antoine De Saint-Exupery Kitap kapağı
Küçük Prens / Antoine De Saint-Exupery Kitap kapağı

Bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasını anlatan Küçük Prens her yaştan okuyucu kitlesine sahip bulunuyor.  Kimi zaman çocuk kitabı kategorisinde değerlendirilmekle birlikte Antoine de Saint-Exupery’nin kaleme aldığı bu eşsiz eser, yer verdiği hayat felsefesi ile hem Fransız hem de dünya edebiyatının en etkileyici ve beğenilen eserleri arasında yer alıyor. Yetişkinlerin sahip olduğu tipik yaşam biçimlerinin eleştirilerinin de yer aldığı Küçük Prens yayınlandığından beri okurunun kalbine en çok dokunan eserler arasında bulunuyor. Bir kez okuyanın daha sonra tekrar tekrar okuma ihtiyacı hissettiği Küçük Prens ölmeden önce mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Ulyssess / James Joyce

Ulyssess / James Joyce Kitap kapağı
Ulyssess / James Joyce Kitap kapağı

Modern edebiyatın en önemli eserlerinden biri olduğu konusunda edebiyat eleştirmenlerinin fikir birliğine vardığı Ulysses, dünyanın çevrilmesi en zor kitaplarından biri olarak kabul ediliyor. James Joyce’un Klasikler arasındaki yerini çoktan garantileyen eseri, Stephen Dedalus ile Leopold Bloom üzerinden kişilerin bireysel kimliklerini aşan çok daha bir büyük bir gerçeğin parçası olduklarını anlatıyor. Yazarın bilinç akışı tekniğindeki ustalığının aşmışlığını gözler önüne seren Ulysses bir günlük zaman dilimini anlatan devasa bir roman olup edebiyatta modernizm hareketini başlatan dört kitaptan biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca edebiyat tarihinin hakkında en çok yazı yazılan kitabı olan Ulysses sindire sindire okunmayı gerektiren ama bu emeğin karşılığını okuyucusuna fazlası ile veren ufkunuzu açacak kitaplar arasında bulunuyor.

Zamanın Kısa Tarihi / Stephen W. Hawking

Zamanın Kısa Tarihi / Stephen W. Hawking Kitap kapağı
Zamanın Kısa Tarihi / Stephen W. Hawking Kitap kapağı

Zamanın Kısa Tarihi Stephen Hawking’in uzay – zaman ve  mekân üçgeninde kozmik rastlantısallığın ve varoluşun teorisini anlattığı eseri olup şimdiye dek tüm dünyada en çok satanlar listesine girmeyi başaran ilk fizik kitabı olarak ayrı bir övgüyü hak ediyor. Stephen W. Hawking son derece bilimsel ve karışık olan bir konuyu fizik ile hiç ilgisi olmayan sıradan bir insanın anlayabileceği kadar basit bir dille anlatmayı başarıyor. Bu da kitabın kolay okunmasında ve geniş kitlelere ulaşmasında etkili olan en önemli faktör olarak kabul ediliyor. Zamanın Kısa Tarihi okuyucularının evrenin durağan olmayan ve tamamen belirsiz rastlantısal gerçekliği ile yüzleşmesini sağlayan muhteşem bir eser olarak tüm övgüleri hak ediyor. 1988 yılında yayınlanması ile birlikte onlarca dile çevrilen Zamanın Kısa Tarihi en çok satan kitaplar listelerinin en sıra dışı eserlerinden biri olmaya ve popülerliğini korumaya devam ediyor.

Savaş Ve Barış / Lev Nikolayeviç Tolstoy

Savaş Ve Barış / Lev Nikolayeviç Tolstoy Kitap kapağı
Savaş Ve Barış / Lev Nikolayeviç Tolstoy Kitap kapağı

Savaş Ve Barış, dünyanın en büyük romancılarından biri olduğu gerçeği tartışma kabul etmeyen Tolstoy’un anıt eseri olarak kabul ediliyor. Yaklaşık beş yüz civarında karakterin bulunduğu eser Napolyon Savaşları’nı temel alarak Rus toplumunun ekonomik ve sosyal durumunun yanı sıra aşk, ölüm, hırs ve düşmanlık gibi temaları da anlatıyor. Savaşın Moskova’nın aristokrat çevrelerinde yarattığı alt üst oluşu son derece gerçekçi sahneler ile yansıtan Savaş Ve Barış ayrıntılı ve derinlikli analizleri ile de okuyucunun övgüsünü kazanıyor. İşgalci Avrupa kültürüne karşı olan tavrı ile de dikkat çeken Savaş Ve Barış pek çok dile çevrilmiş olup tüm zaman en iyi ve en çok satan kitapları listelerinde yer alıyor. Tolstoy’un en iyi eseri olarak kabul edilen bu kitap Tolstoy’un kendi ailesi ve hayatı ile ilgili izler de taşıyor. Tolstoy, Savaş Ve Barış’ta Tanrı’nın varlığı, vatanseverlik, ahlak ve nihilizm gibi kavramları da irdeliyor.

Zen Ve Motosiklet Bakım Sanatı / Robert M. Pirsig

Zen Ve Motosiklet Bakım Sanatı / Robert M. Pirsig Kitap kapağı
Zen Ve Motosiklet Bakım Sanatı / Robert M. Pirsig Kitap kapağı 

Hayatın anlamına yönelik yolculuğa başlangıç kitabı olarak kabul edilen Zen Ve Motosiklet Bakım Sanatı, birçok okuyucu tarafından hayatlarını değiştiren kitap olarak tanımlanıyor. Felsefeci Robert M. Pirsig’in 1974 yılında basılan kitabı, nitelik metafiziğini konu edinen ilk eserlerden biri olması nedeni ile de edebiyat tarihinde büyük önem taşıyor. Bir adamın oğlu ve iki arkadaşı ile yaptığı motosiklet yolculuğunu konu eden kitap, yolculuk boyunca adamın yaşadığı kendi iç yolculuğunu da anlatıyor. 17 gün süren bu serüven esnasında insanoğlunun teknoloji ile olan ilişkisi de incelikle sorgulanıyor. Özümsenerek okumanın gerektiği kitaplardan olan Zen Ve Motosiklet Bakım Sanatı okuyucusuna hem hayatı hem de kendisini sorgulatıyor.

Körlük / Jose Saramago

Körlük / Jose Saramago Kitap kapağı
Körlük / Jose Saramago Kitap kapağı 

Okunması gereken kitaplar arasında Jose Saramago’nun bir cafede siparişini beklerken bir anda aklına gelen “ Ya hepimiz bir anda kör olsaydık “ düşüncesinden yola çıkarak yazdığı başyapıtı Körlük, edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biri unvanını taşıyor. Kitap çarpıcı bir kıyamet senaryosu aynı anda da bir sistem eleştirisi olarak okuyucularının yüzüne bir tokat gibi çarpıyor. Kitapta körlük olgusu bir metafor olarak kullanılıyor. Yazar liberal demokrasinin insanları sürüklediği ortam ile ilgili görüşlerini aktarmak için bu metaforu etkin bir araç olarak kullanılıyor. Gerçekçi üslubu sayesinde Körlük okuyucusunun elinden bırakamadığı bir kitap haline geliyor. Ancak okuyucuda dozunda bir rahatsızlık uyandırmaktan da geri kalmıyor. Yazar bu kitabında hiçbir şekilde isim kullanmıyor. Bu özelliği ile eser okuyucuyu en başta şaşırtıyor. Ancak kitap bitirildikten sonra okuyucuda bıraktığı muhteşem tat hem fantastik hem gerçekçi hem de ürpertici olmayı başarı ile gerçekleştiren eserin değerini biraz daha artırıyor. Jose Saramago’nun bu eşsiz eserini tüm edebiyatseverlerin mutlaka okuması gerekiyor.

Bülbülü Öldürmek / Harper Lee

Bülbülü Öldürmek / Harper Lee Kitap kapağı
Bülbülü Öldürmek / Harper Lee Kitap kapağı

Harper Lee edebiyat klasikleri arasında yer alan eserinde mahkemenin ırza geçme suçu ile yargıladığı siyahi bir insanın savunmasını konu alıyor. Ayrıca küçük bir kentte inanç ve vicdan ile hükümlerin ne şekilde verildiğini de çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Pulitzer Ödülü sahibi olan Bülbülü Öldürmek 1930’ların Güney Amerika’sında geçiyor. Harper Lee bu eserinde ırkçılık ve sosyal hiyerarşi konularını çok etkileyici bir şekilde ele alıyor. Roman kullandığı sade dil ve sürükleyici kurgusu ile modern toplumun çarpıklıklarını okuyucuya açık bir şekilde anlatıyor. Tüm zamanların en etkileyici kitaplarından biri olan Bülbülü Öldürmek tavsiye edilecek kitap listelerinde de üst sıralarda yer alıyor.

Don Quixote / Miguel De Cervantes

Don Quixote / Miguel De Cervantes Kitap kapağı
Don Quixote / Miguel De Cervantes Kitap kapağı

İspanyol yazar Cervantes’in kaleme aldığı Don Quixote dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alıyor. 2  ciltten ve yaklaşık 900 sayfadan oluşan Don Quixote hem ülkemizde hem de dünyada tüm zamanların en çok okunan ve en çok beğenilen kitapları arasında yer alıyor. La Mancha’lı bir şövalye olan Don Quixote ile silahtarı Sancho Panza’nın serüvenlerini anlatan Don Quixote Batı edebiyatının kurucu eseri ve ilk modern roman olarak değerlendiriliyor. Kimi edebiyat otoriteleri tarafından şimdiye kadar yazılan en iyi edebi eser olduğu savunulan Don Quixote’un insan yaşamının gençlik, orta yaşlılık ve ihtiyarlık dönemlerinde olmak üzere üç kez okunması öneriliyor. Eğer hala bu kitabı okumadıysanız tüm zamanların en çok çevrilen, en çok okunan ve kendisine en çok gönderme yapılan bu eşsiz eserini mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Okunması gereken kitapları sizlerle paylaşabilmemiz için hiçbir listenin yeterli olamayacağını biliyoruz. Ancak zaman zaman yer vereceğimiz yeni listeler ile sizlerle olan bu keyifli paylaşımlarımızın süreceğini belirtmekten mutluluk duyuyor ve kitapların hayatınızın rengi olmaya devam etmesini diliyoruz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.