20.000 Tl İle Ne İş Yapabilirim Diyenler İçin Karlı İş Fikirleri

20 bin lira sermaye ile ne iş yapabilirsiniz? Doğru sektörde, mantıklı yatırım yaparak, 20 bin lira gibi mütevazi bir bütçe ile iş sahibi olabilirsiniz.
20.000 TL İle Ne İş Yapabilirim Diyenler İçin Karlı İş Fikirleri
14 dk
Son güncellenme: 08/10/2021
Tüm Başlıklar

Kendi işini kurmak, kendi işinin patronu olmak ve kendi geleceğini alacağı kararlarla şekillendirmek isteyen binlerce kişi sermaye azlığı nedeniyle hayallerini ertelemek zorunda kalıyor. İş kurmak için yüksek sermayelerin gerekeceği yanılgısı yaygın bir şekilde hissedildiği için düşük sermayeli iş fikirleri ihtimali dahi görmezden geliniyor. Az sermayeli iş fikirleri çeşitliliği ve karlılığı ile dikkat çektiği için iş kurmak isteyenlerin bu iş fikirleri özelinde detaylı araştırma yapması gerekiyor. Seçilen iş fikri özelinde en karlı sektörler belirlenerek faaliyete geçildiği takdirde yatırım sermayesi kısa bir sürede geri kazanılabiliyor. 

Bu yazımızda iş fikri seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında kısa bilgi aktarıp ardından 20 bin TL ile yapılabilecek iş fikirleri detayları vereceğiz.

İş Fikri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

“Kendi işimi kurmak istiyorum” diyen birçok kişinin en büyük eksiği tam olarak hangi alanda iş kurmak istediklerini bilmemeleridir. İş kurmak için isteği ve hevesi olanlar dahi iş fikri seçimi sırasında kendilerini karmaşık bir dehlizde hissedebilirler. Bu aşamada öncelikle sakin kalınması, kesinlikle acele edilmeden karlı iş fikirleri arasında seçim yapılması gerekir. Peki bu seçim nasıl yapılır?

1. İş Fikri Seçerken Beklentiler Dikkate Alınmalı

Kendi işinin sahibi olmak isteyenlerin öncelikle bu hayattan ne beklediklerini, ne yapmaktan hoşlandıklarını, hangi konularda yeteneklerinin bulunduğunu ve hedeflerinin ne olduğunu belirlemeleri gerekir. İş kurmadan önce kişi kendi tercihlerini değerlendirmediği takdirde keyifle yönetebileceği bir iş kurma süreci onun için kötü bir deneyime dönüşebilir.

İş kurmadan önce, iş kurma sürecinde ve hatta iş kurduktan sonra aşırı yoğun bir çalışma düzenine girilmesi gerekir. Kişi yaptığı ya da kurduğu işi sevmiyorsa azimle çalışacak isteği kendisinde bulamaz. Her iş fikri,  kurulum aşamasında ekstra efor harcanmasını gerektirdiği için iş kurmak isteyenlerin bu gerçeği göz önünde bulundurması gerekir.

2. İş Fikri Seçerken Sektörler Araştırılmalıdır

İş fikri seçimi sırasında girişimcilerin sektörel araştırmalar için zaman ayırması gerekir. Hangi sektörde eksikler var, sektörlere göre rakip dağılımı nasıl, sektörün geleceği var mı gibi soruların yanıtları mutlaka bulunmalıdır. Zaman zaman dönemsel olarak bazı sektörler yükselişe bazıları inişe geçebileceği için dükkan açmak sürecinde iş fikri belirlenirken sektörlerin uzun vadeli performansları göz önünde bulundurulmalıdır.

3. İş Fikri Seçerken İhtiyaçlar Gözetilmelidir

İş fikri seçerken ve hatta iş fikri bulurken hedef kitlenin ihtiyaçları değerlendirilmelidir. Gelişen ekonomik yapıda var olabilmek adına hedef kitlenin ihtiyaçlarına yanıt verilmesi gerekir. İhtiyaç duyulmayan bir sektörde dikkat çekmeyen bir iş fikriyle var olmak takdir edersiniz ki kazançlı bir sonla karşılaşmayı sağlayamaz. Girişimcilerin hedef kitlelerini tanıması ve onların ihtiyaçlarını karşılama gayretiyle hareket etmesi başarılı bir yolun başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bu nedenle de kendi işini kurma amacı güdenlerin ihtiyaçları fark edebilecek gözlem gücüne sahip olmaları büyük bir avantaj olarak değerlendirilir.

Kendi işini kurmak için iş fikri bulmanın bir diğer alternatifi de ihtiyaçları karşılamak yerine yeni ihtiyaçlar yaratmaktır. Bu konuda da devreye inovasyon girer. Hali hazırda piyasada olan ürünlerin ya da hizmetlerin yeni iş fikirleri ile geliştirilmesi yoluyla yeni ürün ya da hizmet süreçleri ortaya çıkarabilen girişimciler yeni ihtiyaçlar yaratabilir hale gelebilir. Reklam ve tanıtım kampanyaları ile desteklenen inovatif fikirler iş kurmak isteyenlere hızlı bir ivmeyle başarı getirebilir.

4. İş Fikri Seçerken Finansman Kaynakları Değerlendirilmelidir

İş fikri seçme aşamasında en kritik aşamalardan biri de finansman kaynaklarının değerlendirilmesidir. Kişinin ne kadar sermayeye sahip olduğu ya da iş kurmak için ne kadar sermaye bulabileceği iş fikri seçimi sırasında belirleyici bir etkiye sahiptir. Sermayesiz iş fikirleri söz konusu olduğunda kişi kendi emeğini, bilgisini ya da deneyimini kullanırken bazı iş fikirleri için maddi yatırımlar gereklidir. Örneğin freelance olarak çalışmak ve gelir elde etmek isteyenlere tek gereken bilgisayar, internet bağlantısı ve teknik bilgi olurken güzellik salonu açmak için malzemeler, kira, ekipman ve personel için para şarttır.

20 Bin Lira Sermaye ile Yapılabilecek 20 Karlı İş Fikri

Dükkan açmak ve kendi işini kurmak isteyen girişimciler bayilik veren firmalar ile yollarına devam edebilir ya da kendi yarattıkları marka ile tamamen kontrollerinin kendinde olduğu bir iş fikri ile ticarete atılabilirler. Bu aşamada girişimcilerin hem kendi işlerini kurmanın hem de bayilik almanın avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirmeleri gerekir. Bu yazımızın konusu iş kurmak noktasında değerlendirilebilecek alternatiflerden ziyade 20 bin liraya yapılabilecek iş fikirleri olduğu için doğrudan iş önerilerimizi sıralamaya başlıyoruz.

1. E-Ticaret Sektörüne Atılmak

Süpermarket arabası çizimi

E-ticaret sektörü hızla gelişiyor, bu gelişim yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada eş zamanlı meydana geliyor. E-ticaret sektörüne şu an için dev e-ticaret platformları damga vursa da özel ürün grupları ile sektöre dahil olan yatırımcıların kar elde ettikleri biliniyor. Özel yazılımlar yerine hazır e-ticaret yazılımları kullanan, mümkünse e-ticaret danışmanlığı hizmeti alan ve e-ticarete giriş yapma aşamasındaki tüm analiz süreçlerini eksiksiz tamamlayan yatırımcılar 20 bin TL’den az bir sermaye ile kendi işlerinin sahibi olabiliyor.

E-ticaret sektörüyle ilgili motivasyon sağlayan önemli bir konunun da göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Son dönemde Evmanya e-ticaret sitesinin Hepsiburada bünyesine katıldığı gerçeğini biliyoruz. Bu katılım e-ticaret sektörüne girmek isteyenlerin de hayallerini süslüyor. Sıfırdan bir girişim ile sektördeki ihtiyaçlara yanıt verildiği ve bir süre sonra belirli bir satış potansiyeline ulaşıldığı takdirde sektörün devlerinin ilgisi çekilebiliyor. Nasıl ki AliBaba Trendyol’un stratejik ortağı olmak için yüksek miktarda bir yatırım yaptıysa e-ticarete yeni başlayan başarılı girişimciler de işlerini devretme ya da fikirlerinden yüksek kazanç sağlama imkanı sağlayabiliyor.

2. Al Sat Yapmak

Tokalaşan eller

Hem kendi işinin sahibi olmak isteyenlere hem de ek gelir elde etme amacı güdenlere hitap eden al sat yapmak, karlı iş fikirleri arasında daimi yerini muhafaza ediyor. Hem online olarak hem de geleneksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilen bu iş fikri, piyasa fiyatının altına bulunan ürünlerin satın alınmasına ve kar eklenerek satılmasına dayanıyor. Al sat yapmak süreci temel olarak oldukça basit ve risksiz olsa da, al sat için tercih edilen ürünler, ürünlerin bedelleri, müşteri bulunması ve tedarik süreci gibi unsurların düşünülmesini gerektiriyor.

20 bin TL sermaye ile rahatlıkla yapılabilecek iş fikirleri arasında değerlendirilen al-sat yapmak için öncelikle alımının ve satımının kolaylıkla yapılacağı ürün gruplarının tespit edilmesi gerekiyor. Kişinin sermaye miktarı da burada devreye giriyor. Al sat söz konusu olduğunda tüm ürünlerin ve hizmetlerin tercih edilebilme lüksü bulunuyor. Yine de al sat yapmanın temel mantığı değişikliğe uğramıyor. Al sat yaparak gelir elde etmek isteyen bireylerin satacakları ürünleri belirlemesi, bu ürünleri piyasa fiyatından ucuza satın alması, al sat yapılabilecek kanalları tespit etmesi, reklam ve tanıtım çalışmalarını gerçekleştirmesi ve satış teknikleri konusunda uzmanlaşması gerekiyor. Böylelikle sermaye doğrultusunda al – sat yapılacak ürünlerin satış hacmi ve bırakacağı karlılık yükseltilebiliyor.

3. Tatlıcı Açmak

Bir dilim tatlı

Tatlıcı açmak eskimeyen iş fikirleri arasında yer alıyor. Tatlıyı çok seven bir toplumda yaşıyor olmamız bir yana tatlıcılara yüklediğimiz nostaljik anlam da bu iş fikrini düşük sermaye ile yapılabilecek karlı iş fikirleri arasına sokuyor. Tatlıcı dükkanı açmak isteyenlerin lokasyon seçimine dikkat etmesi gerekiyor. Lokasyon seçimi yapılırken bölgedeki rakiplerin belirlenmesi, müşteri grubunun analiz edilmesi, pazarın incelenmesi, lojistik süreçlerinin kontrol edilmesi ve ulaşım olanaklarının değerlendirilmesi gibi aşamaların detaylı bir şekilde gerçekleştirilmesi işletme başarısını doğrudan etkiliyor. Tatlıcı açmayı düşünenlerin hem geleneksel tatlara yönelmek hem de gençlerin dikkatini çekebilmek için dünya mutfağından lezzetlere yer vermek gibi alternatifleri bulunuyor. Hangi tatlı ya da tatlıların satışının yapılacağının belirlenmesi girişimcinin tercihleri ve hedeflerine göre şekilleniyor. İşletme kirası ve tedarik süreci planlandığında tatlıcı açmanın maliyetinin 20 bin TL dolayında olduğu söylenebiliyor.

4. Çiğ Köfte Bayilik Almak

Dürüm

Düşük sermayeli karlı iş fikirleri listelerinin tamamında yer alan çiğ köfte bayilikleri, hem bayilik veren firmalar hem de bayilik almayı düşünen girişimciler açısından çoklu fayda barındırıyor. Bayilik veren firmalar bayilik sistemi sayesinde hem gelir elde edebiliyor hem de satış ağlarını ulusal sınırlara yayarak marka bilinirliğini arttırabiliyor; dolayısıyla bayilik sistemi genişledikçe firmalar bayilik için gerekli sermaye taleplerini de yükseltebiliyorlar. Bayiler için ise durum farklı karlılık süreçlerinden geçiyor. Bilinen bir markanın hedef kitle üzerinde sağladığı güven girişimcilerin ticari hayata hızlı bir giriş yapmasını mümkün kılıyor. Çiğ köfte sektörü yüksek rekabet barındırdığı için bayilik giriş bedeli düşük oluyor ve çiğ köfte ucuza satıldığı için hedef kitle açısından ucuz bir karın doyurma yöntemi olarak çok fazla tercih ediliyor. Sonuç olarak çiğ köfte bayiliği veren firmalar ile şartlar konusunda anlaşıldığında girişimciler 20 bin TL, hatta daha azı ile kendi işlerinin sahibi olabiliyor.

5. Paintball Sahası Açmak

Paintball oynayan adam çizimi

20 bin TL ile yapılabilecek iş fikirleri arasında paintball sahası açmak da bulunuyor. Paintball oyunu için tahsis edilmesi gereken arazi için kiralama yoluna gidilerek girişimciler 20 bin TL gibi göreceli olarak düşük bir sermaye ile kendi işlerinin sahibi olma şansı yakalıyor. Paintball sahası açıldığında sosyal medya üzerinden eğlenceli ve talep çoğaltan içerikler paylaşıldığında hem gençlerin hem şirket çalışanlarının dikkati kolaylıkla çekilebiliyor. Hafta sonu veya şirket aktiviteleri için farklı bir alternatif sunan paintball sahaları yüksek kazançların da kaynağına dönüşebiliyor.

6. Kozmetik Dükkanı Bayiliği Almak

makyaj malzemeleri çizimi

Kozmetik sektörü giderek gelişiyor ve sektördeki ürün çeşitliliği iş kurmak isteyenler için düşük sermaye gereksinimi doğuran iş fikirlerini de beraberinde getiriyor. Teknolojinin ve Ar-Ge çalışmalarının artması ile her geçen gün yeni fonksiyonlara sahip bir ürün piyasaya sürülüyor ve artık kadınlar kadar erkekler de kozmetik ürünleri kullanımına yöneliyor. 20 bin TL sermayesi olanlar için karlı işler arasında yer alan kozmetik bayiliği almak, bazı markalarla anlaşma yapıldığında mümkün olabiliyor. 20 bin TL sermaye ile kurulacak işler arayanlar düşük sermayeli bayilik teklifleri arasında seçim yaparak iş hayatına atılabiliyor.

7. Takı Dükkanı Açmak

Takı

Kadınların vazgeçilmez aksesuarları arasında yüzük, küpe, bileklik, halhal ve kolye gibi bijuteri ürünleri yer alıyor. Günlük hayatlarında, iş yaşamlarında ya da özel davetlerde kıyafetlerine şık bir dokunuşta bulunmak isteyen kadınlar takı alışverişleri sırasında tabiri caizse kendinden geçiyor. Dolayısıyla şık  ve kaliteli ürünleri hedef kitlesine sunabilen takı dükkanları yüksek karlılık elde edebiliyor. Hem prestijli hem de bol kazançlı bir iş fikri olarak da değerlendirilebilen takı dükkanları için çok yüksek sermaye gerekmiyor. 20 bin TL sermayesi olan girişimciler takı tedarik ederek küçük bir dükkanı ekmek teknesine dönüştürebiliyor. Alternatif olarak takı bayilikleri veren firmalar ile de görüşülebiliyor. Marka bilinirliği düşük olan ve pazara yeni yeni giriş yapan markalar düşük sermaye birikimi olan girişimciler için özel bayilik teklifleri oluşturuyor.

8. Açık Parfüm Bayilikleri Almak

Parfüm şişesi çizimi

Karlı iş fikirleri arasında yer alan parfüm bayilikleri 20 bin TL sermayeye sahip olan girişimcilerin değerlendirebilecekleri tercihler arasında yer alıyor. Açık parfüm bayiliği veren firmalar tarafından belirlenen şartlar arasında ortalama 10 – 20 metrekarelik alana sahip işletmelerin bulunması ve 10 bin – 20 bin TL arasında sermaye bulunması gibi karşılanması çok da zor olmayan şartlar yer alıyor. Açık parfümlere gösterilen ilgi orijinal parfümlerin fiyatlarındaki ani yükseliş ile birlikte arttığı için özellikle ekonomik olarak sıkıntılı sayılabilecek bu dönemde girişimcilerin bu fikri değerlendirmesinin mantıklı olabileceği sonucuna varılabiliyor.

9. Mantar Yetiştiriciliği

mantar

Mantar yetiştiriciliği iş fikrine aşinalık artıyor. Düşük sermayeli iş fikirleri arasında yer alan mantar yetiştiriciliği hatırı sayılır bir gelir elde edilmesini de sağladığından bu sektörde yatırım yapmak isteyenlerin sayıları her geçen gün artıyor. Kültür mantarı ve istiridye mantarı odaklı başlanan mantar yetiştiriciliğinde yüksek karlılık elde edilmesi için çok uzun bekleme gereksinimi bulunmuyor. Mantarların yetiştirilmesi için uygun bir alan yaratıldığında, mantarları dikkatli beslenip hasat zamanları incelikle hesaplandığında mantar yetiştiriciliği avantajları yaşanabiliyor. Mantar yetiştiriciliği yapanlar topladıkları ürünleri pazarlara ya da daha iyi bir alternatif olarak restoranlara satabiliyor. Mantar kalitesinin artması ile birlikte daha yüksek fiyatlara alıcı bulunduğu için yüksek kar hedefleyen girişimcilerin satış kanallarını çoğaltıp ürün kalitesinin arttırılması adına çaba harcaması öneriliyor.

10. Tostçu Açmak

ekmek kızartma makinesi

Sosyal medyada viral olarak yayılan videoların yarattığı merak ve sokak lezzetlerine ilginin son dönemde yükselmesi tostçu açma iş fikrini, karlı iş fikirleri sıralamasına sokuyor. Hazırladıkları tostları, tostların yapılışını ve müşteri memnuniyeti mesajlarını dijital pazarlama sayesinde duyuran kişiler şu an tost bayilikleri veriyor! Sektördeki bu ivmelenme doğal olarak tostçu dükkanı açmak isteyenlerin sayısına da yansıyor. Tostçu dükkanı açmak için işlek lokasyonlarda ya da iş yerlerinin yoğun olarak bulunduğu konumlarda küçük bir işletme bulunması yeterli oluyor. İçecek satışı ile desteklenen tost satışları, ürünlerin hijyenik bir ortamda hazırlanması ve lezzetli olması halinde yatırımcılara gerçek bir karlılık sunabiliyor.

11. Pilav Büfesi Açmak

Pilav dolu tabak çizimi

Nohutlu, ciğerli, tavuklu ve sade alternatifleri ile Türk mutfağının benzersiz lezzetleri arasında yer alan pilav, sizin için de karlı bir yatırım olabilir. Pilav büfesi açmak giderek popüler hale geldiği için bu furyayı hızla yakalamak gerekiyor. Müşterilerine farklı pilav çeşitleri sunan ve inovatif düşünen girişimciler markalaşmaya gidebiliyor. Açılacak pilav büfelerinin mümkünse alkollü mekanlara yakın olması ya da hedef kitle doğrultusunda işlek caddelerde bulunması tavsiye ediliyor. Aynı şekilde üniversitelere yakın yerlerde açılan pilav büfeleri yüksek taleple karşılaşabiliyor. Ancak gıda sektörünün temel gerekliliklerinin pilav büfesi açanlar tarafından da göz önünde bulundurulması; lezzet kadar pilavların pişirilip servis edildiği yerlerin hijyeninin sağlanması gerekiyor.

12. Meyve Suyu Barı Açmak

Meyve suyu dolu bardak çizimi

Hem bayilik alınarak hem de bireysel marka ile yola çıkılarak meyve suyu barı açılabiliyor. Egzotik meyvelerle hazırlanan özel içecekler geleneksel meyve sularına oranla daha yüksek ücretlere satılabiliyor. İşlek caddelerde, alışveriş merkezlerinde, çarşılarda açılan meyve suyu barları gün içerisinde binlerce kişiye satış yapabilme imkanı sağlıyor. 20 bin TL bütçe ile rahatlıkla açılabilen meyve suyu barlarında çalıştırılacak personelin müşteriye yaklaşımı, meyvelerin tazeliği ve farklı tariflerin sunulması girişimcilerin rekabet gücünü arttırıyor.

13. Mobil Uygulama Yazmak

Çep telefonu çizimi ekranda alışveriş çantası var

Aslında mobil uygulama yazılımcılığı sermayesiz iş fikirleri arasında yer alır ve ek olarak girişimcinin eğitimli ve deneyimli olmasını gerektirir. Mobil uygulamaları sipariş üzerine yazan yazılımcılardan ziyade bu işten asıl para kazananların kendi fikrini uygulamaya dönüştürebilenler olduğu bilinir. Siz de yaratıcılığınızı ve gözlem gücünüzü kullanarak herkesin kullanmak isteyebileceği hayat kolaylaştıran çözümler sunan bir yazılım yaparak yüksek karlılık elde edebilir, uygulamanızı yazdıktan sonra birikmiş sermayenizi uygulama tanıtımı için kullanabilirsiniz. Zaman içerisinde işletmelerle görüşebilir, onların mobil uygulama ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kendi ekibinizi oluşturup kurumsallaşabilirsiniz. Freelance çalışmanın ayrıcalıklarından uzaklaşıp daha kazançlı bir şirketleşme sürecine girişebilirsiniz.

14. Drone Kiralama

Drone çizimi

Dronelar günümüzde birçok farklı sektörde kullanılıyor. Düşük bütçe ile iş kurmak isteyen ve karlı iş fikri arayışında olanlar için drone satın almak mantıklı bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Drone alanlar video ve fotoğraf çekimi yapan ajanslara droneları kiralayabiliyor. Düğünlerde, kurumsal tanıtım filmlerinde ve güvenlik devriyelerinde kullanılabilen droneların fiyatları sahip oldukları özelliklere göre değişiyor. Dolayısıyla 20 bin TL sermayesi olanlar özellikleri doğru belirlediklerin iki üç adet drone alıp yatırım yaparak sürekli gelir elde edebilecekleri bir işin sahibi olabiliyor. Elbette tüm iş fikirlerinde olduğu gibi drone kiralama yaparak düzenli gelir elde edilebilmesi için ürün ve hizmetlerin tanıtımlarının etkin şekilde yapılması gerekiyor. Drone sahipleri potansiyel müşterilerini ziyaret ederek ikili ilişkilerini güçlendirerek akla ilk gelen hizmet sağlayıcıya dönüşebiliyor.

15. Çeviri Bürosu Açmak

Google translate logosu

Çeviri bürosu kurmak 20 bin TL sermayeye sahip olan girişimciler için değerlendirebilecekleri iş fikirleri arasında yer alıyor. Şirket kurulum masrafları yapıldığında hem online olarak hem de fiziksel ofis tutularak çeviri hizmetlerine başlanabiliyor. Bu süreçte girişimcilerin destek isteyecekleri çevirmenler ile yapacakları anlaşma önem arz ediyor. İş hayatına yeni başlayan ve sermaye sıkıntısı nedeniyle düzenli maaş ödeme imkanına sahip olmayan girişimciler kar ortaklığı ya da freelance hizmet satın alma gibi yöntemlerle kendilerine iletilen iş taleplerini kendilerine bir ekip oluşturarak yerine getirebiliyor.

16. Dijital Reklam Ajansı Açmak

Telefon çizimi üzerinde hoparlör var

Sermaye sıkıntısı yaşıyor ancak sahip olduğunuz kalifikasyonlara güveniyorsanız dijital reklam ajansı açarak pişman olmayacağınız bir yatırım yapabilirsiniz. Dilerseniz dijital pazarlamanın dallarının birinde özelleşmiş hizmetler sunabilir, dilerseniz geniş kapsamlı hizmetlerinizle firmaların dijital mecradaki imajını yönetebilirsiniz. Dijital pazarlama ajansı açabilmek için şirket kurmanız ve tercih doğrultusunda ekibinizin motivasyonunu yükseltecek niteliklere sahip bir iş yeri bulmanız gerekir. Başlangıçta dekorasyon için harcamalarınızı kısar ve o süreçte müşteri görüşmeleri yaparsanız kısa sürede yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Yine de reklam ajansı açmak için oluşturduğunuz ekibin üyelerinin yeteneklerini değerlendirmeli, disiplin sorunu yaşamayacağınızdan emin olmalısınız. Aldığınız işleri zamanında teslim ederek ve kaliteli hizmet sunarak beklentilerinizi aşan kazançların kapısını aralayabilirsiniz.

17. Büfe Açmak

Büfe çizimi

Mütevazi bir büfe açmak için 20 bin lira sermaye gayet makul bir rakam olarak değerlendiriliyor. Yasal izinler alındıktan sonra küçük bir işletme bulunarak başlatılabilen büfecilik faaliyetleri, lokasyon seçimi doğru yapılırsa gün içerisinde yüksek kazanç sağlayabiliyor. İçecek, yiyecek, gazete ve dergilerin satışının yapıldığı büfelerden birine sahip olmak istiyorsanız gerekli şartlar ve izinler ile ilgili belediyelerden ön bilgi alabilir ve sermayenizi doğru değerlendirerek ticari faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. Geleneksel olarak toplumumuzun alışveriş yaptığı noktalar arasında yer alan büfelerde ürün çeşitliliğini arttırarak herkesin uğrak noktası olabilirsiniz.

18. Ürün Bayilikleri Alabilirsiniz

Franchise dükkanlarını temsil eden resim

Ürün bayilikleri alanlar hem satış becerilerinin ön plana çıkarılmasının avantajlarını yaşıyor hem de ürün bayilikleri için yüksek sermaye ödemek zorunda kalmıyor. Temizlik ürünlerinin, oto bakım ürünlerinin, gıda ürünlerinin ve piyasaya yeni sürülen içecek ürünlerinin bayiliklerinin dahil edilebildiği bu iş fikri girişimcilerin hayatını kolaylaştırıyor. Ürün bayilikleri veren firmaların girişimcilerden beklentileri hedefleri doğrultusunda farklılaşıyor. Kimileri toplu ürün satın alınmasını istiyor kimileri kar opsiyonu sunuyor. Sonuç ne olursa olsun 20 bin liraya yapılacak işler dendiğinde ürün bayilikleri hakkında da farkındalık sağlanması gerekiyor. Özellikle kendi aracı olan, sahada çalışmak isteyen, insan ilişkilerinde başarılı olup satış yapma yetisine güvenen girişimciler düşük bütçeli iş fikirleri arasında yer alan ürün bayilikleri ile iyi bir tercihte bulunmuş oluyor.

19. Parti Malzemeleri Dükkanı Açmak

Balonlar ve süsler

Doğum günleri, babyshower partileri, nişan kutlamaları, nikah sonrası eğlenceler, mezuniyet organizasyonları, düğünler ve özel kutlamalar parti malzemeleri satışı yapan dükkanlar için yüksek gelir potansiyeli barındırıyor. Anaokulları ile anlaşma yapıldığı takdirde artan bir karlılığa kavuşan parti malzemeleri dükkanları düşük bütçelerle kurulabiliyor. İnsan ilişkilerinde iyi olan, yurt dışındaki parti organizasyon trendlerini takip eden ve lokasyon seçimi için stratejik noktaları tercih eden girişimciler parti malzemeleri dükkanı açarak hayatlarında yüksek kazançlı bir dönemi başlatabiliyor. Parti malzemeleri dükkanı açacak olanların sağlık için zararı dokunmayan, piyasada çok bulunmayan eğlenceli ürünleri tedarik etmesi; hem geleneksel hem de dijital pazarlama tekniklerine başvurarak kendilerini tanıtması gerekiyor.

20. Mum ve Sabun Dükkanı Açmak

Mum çizimi

El yapımı ürünlere gösterilen ilginin yüksek olması, mumların ve sabunların ev dekorasyonunda yer edinmesi gibi faktörler düşünüldüğünde mum ve sabun satışına odaklanan bir işletme kurulmasının karlılığı anlaşılabiliyor. Hem fiziki işletmesinde hem de online olarak e-ticaret sitesinde el yapımı mum ve sabun satışı yapan işletmelerin popülerliği girişimcilerin iştahını kabartabiliyor. Siz de mum ve sabun üretimi konusunda yenilikleri araştırmaktan keyif alacağınızı düşünüyor ve el becerinize güveniyorsanız mum ve sabun üretimi yapabilir, küçük bir dükkan kiralayarak alternatif hediyelik eşya ürünlerinizle kazancınızı üst seviyeye çıkabilirsiniz.

20 bin TL ile yapılacak işler arasından hangisini tercih edeceğiniz tamamen size kalmış! Bizim önerimiz herhangi bir iş fikrinin size yakın gelmesi durumunda derinlemesine araştırma yapmanız olacak. Sermayenizi koyacağınız iş fikrinin tüm artılarını ve eksilerini hesaplarsanız siz de başarılı girişimciler arasında yerinizi alabilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.