Kosgeb’e Kimler Başvuru Yapabilir?

“KOSGEB’e kimler başvuru yapabilir?” ve “KOSGEB desteklerinden kimler yararlanabilir?” gibi en önemli soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.
KOSGEB’e Kimler Başvuru Yapabilir?
6 dk
Son güncellenme: 10/09/2020
Tüm Başlıklar

1990 yılından bu yana hizmet veren Küçük ve Orta Ölçekleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi, bilinen adı ile KOSGEB 2009 yılına dek yalnızca imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ işletmeleri için destek sağlıyordu. Zaman içerisinde KOSGEB gerek sunduğu destekler gerekse KOSGEB kredisi uygulamaları ile misyonunu başarıyla gerçekleştirdiğinden daha geniş ölçekli bir açılıma ihtiyaç duyuldu. 2009 yılından sonra KOSGEB’in destek süreçleri ve misyonu genişletilerek yeni sektörler özelinde de KOSGEB destekleri sunması sağlandı. Günümüzde KOSGEB hem kendi işini kurmak için başarılı bir iş fikrine sahip olan girişimciler hem de hali hazırda ticari faaliyetlerini sürdüren ve KOBİ sınıfında yer alan işletmeler için önemli bir kurum olma niteliği taşıyor. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler KOSGEB’in internet sitesinde açıkça yer alıyor ve her sektör özelinde KOSGEB’in desteklediği işler farklı NACE kodları ile detaylandırılıyor. Teknoloji tabanlı iş fikirleri de geleneksel hizmet vermeye odaklanan iş fikirleri de KOSGEB destekleri ile buluşturulabiliyor. “KOSGEB’e kimler başvuru yapabilir?” sorusunun yanıtları da bir hayli genişliyor.

Önerilen İçerik: KOSGEB Destekleri İçin 50 İş Fikri

KOSGEB başvurusu yapacak olanların iki ayrı durumu değerlendirmesi gerekiyor. Çünkü KOSGEB’in yenilediği Girişimciliği Destekleme Programı ve diğer KOSGEB destekleri başvuru kriterleri birbirinden ayrılıyor.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programına Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB Girişimcilik Destekleri 2018 yılının sonu itibaren yenilenmiştir. Eskiden KOSGEB Girişimcilik Destek Programı olarak bilinen uygulama günümüzde “KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” adını almıştır. Bu destek de kendi içerisinde “Geleneksel Girişimci Desteği” ve “İleri Girişimci Desteği” olmak üzere iki alt kategoriye ayrılmıştır.

Girişimcilik ekosisteminin desteklenmesi, yeni iş fikirlerinin üretilmesi, girişimcilik ekosistemi içerisinde bulunanlar arasındaki iş birliği süreçlerinin arttırılması ve yeni kurulan şirketlerin kalıcılığının sağlanması gibi hedeflerle oluşturulan KOSGEB Yeni Girişimci Programına başvuru şartları şu şekilde sıralanabilir:

KOSGEB Yeni Girişimci Programına Başvuru Şartları

 • Girişimcilik Eğitimi alan girişimciler ya da İŞGEM veya TEKMER’de yer alan işletmeler bu programa başvurabilir.
 • Programa başvuru yapılacak işletmenin başvuru tarihinden son 1 sene içerisinde kurulmuş olması gerekir.
 • Daha önce girişimcilik desteği alan işletmelerin Girişimcilik destek başvurusu kabul edilmez.
 • Girişimciler tarafından kurulan işletmelerde girişimcilerin kurucu ortaklık paylarının minimum %50 olması gerekir.

Tüm bu şartlar haricinde Girişimcilik Geliştirme Destek Programı için başvuru yapacakların iş kollarına uygun alt program seçmesi gerekir. Girişimci sanayide dijitalleşme uygulamaları, teknolojik ürünler ya da imalat sektöründe faaliyet göstermeyi hedefliyorsa İleri Girişimcilik Programı başvurusu yapabilir. Bu programa başvuru yapmadan önce hem Geleneksel Girişimcilik Eğitimi programını tamamlamalı hem de bu eğitimi tamamladıktan sonra İleri Girişimcilik Eğitimi programına katılım sağlamalıdır. İki aşamalı uygulamalı girişimcilik eğitimi geleneksel girişimciler için şart değildir, onlar yalnızca Geleneksel Girişimcilik Eğitimi sürecini başarıyla tamamlamalıdır.

Yeni Girişimci Destek Programı kapsamında geleneksel girişimcilere 50 bin TL, girişimcilerin kadın, şehit yakını, gazi yakını ya da engelli olması durumunda 60 bin TL geri ödemesiz KOSGEB desteği verilir. İleri girişimcilik destek programı kapsamında makine, teçhizat ve yazılım desteği ile birlikte bu rakam 370 bin TL’ye çıkabilir. 
 

ÖNEMLİ NOT:

50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz, 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli KOSGEB girişimcilik kredisi uygulaması “Girişimcilik Destek Programı” uygulaması ile birlikte kaldırılmıştır. Şu an bu destek programı şartlarından Girişimci Desteği başvurularını 31 Aralık 2018 tarihinden önce KOSGEB başvurusu tamamlayanlar yararlanabilir. Artık güncel destek programı yazımızda belirttiğimiz “KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı”dır.

KOSGEB Destekleri Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB yalnızca iş fikri bulan ve girişimcilik ekosistemine dahil olmaya karar veren girişimcileri desteklemez. Aynı zamanda hali hazırda ticari faaliyet yürüten KOBİ’ler de KOSGEB’in destek programlarından, faizsiz kredi desteklerinden veya program bazlı hibe uygulamalarından yararlanabiliyor. KOSGEB’e başvuru yapmak isteyen aktif işletmelerin karşılaması gereken şartları detaylandırmadan önce kısa bir açıklama yapmak istiyoruz.

KOSGEB Girişimcilik desteği haricinde 5 ayrı kategoride kendi alt dalları bulunan destek programı uyguluyor. AR-Ge, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri, İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri, Laboratuvar Hizmetleri, İŞGEM / TEKMER Programı ve KOBİ Finansman Destekleri olarak sıralayabileceğimiz bu destek programlarının her birinin kendi şartları bulunuyor.

KOSGEB destekleri sektörel ihtiyaçlara uygun olarak tasarlandığı için işletmelerin faaliyetleri başvurulabilecek KOSGEB destekleri özelinde sınırlamaya maruz kalabiliyor. Diğer bir deyişle KOSGEB çatısı altındaki tüm desteklere başvurabilecek bir işletmenin olması imkansız hale getiriliyor. Hakkaniyetli bir destek süreci bulunan KOSGEB KOBİ finansman destekleri ve İşletme Geliştirme Büyüme ve Uluslararasılaşma Desteği bazında ticari faaliyeti olan genel bir kesime hitap ediyor.

KOSGEB’e Kimler Başvurabilir?

 • KOSGEB başvurusu yapabilmek için ilk şart KOSGEB Veri Tabanı Kaydı yapmaktır. Online olarak gerçekleştirilen bu işlem sırasında KOSGEB ve e-Devlet arasında sistem entegrasyonu sağlanmıştır. KOSGEB kaydının ilk aşaması KOBİ bilgilerinin doğru girilmesi, ikinci aşaması KOBİ beyannamesi doldurulmasıdır. Daha sonra iletilen bilgiler ilgili KOSGEB müdürlükleri çalışanları tarafından onaylanır. KOSGEB Kayıt İşlemleri hakkında detaylı bilgi almak için KOSGEB’e Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? makalemizi okuyabilirsiniz.
 • KOSGEB başvurusu yalnızca KOBİ statüsünde yer alan işletmeler tarafından gerçekleştirilebilir. Diğer bir deyişle çalışan sayısı 250’den az olan yıllık net satış hasılatı veya yıllık bilançosu 125 milyon TL’nin altında olan işletmeler KOSGEB başvurusu yapabilir. KOBİ statüsünde değerlendirilmeyen işletmelerin bilgileri teyit edildiği için KOSGEB başvurusu süreçleri onaylanmaz.
 • Ticari faaliyeti olan işletmelerin KOSGEB başvurularının onaylanması için bir diğer önemli şart da faaliyet alanlarının KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer almasıdır. İşletmelerin faaliyet gösterdikleri işler KOSGEB’in desteklediği NACE kodları listesinde bulunmalıdır. Faaliyet alanınızı kontrol etmek isterseniz bu sayfadan bilgi alabilirsiniz.
 • KOSGEB destekleri başvurusu yapacak olan işletmelerin KOSGEB’e kayıtlı KOBİ beyannamesi bilgilerini yıllık olarak güncellemeleri gerekir. Beyanname güncellenmesi işletmelerin statüsünün değerlendirilmesi adına şart koşulur. KOBİ beyannamesi güncel olmayan KOBİ’ler KOSGEB desteklerinden yararlanamaz.
 • KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen işletmelerin vergi veya SGK borçlarının bulunmaması gerekir. Özellikle aylık ödeme talep edilen Nitelikli İstihdam Desteği gibi destek programlarından hibe alabilmek için vergi borcu yoktur yazısı düzenli olarak istenmektedir.

Siz de iş fikrinizi bulduysanız ve kendi işinizi kurmak için artık hazırsanız KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Eğer zaten işinizi kurduysanız ancak yeni atılımlar için KOSGEB desteklerine ihtiyaç duyuyorsanız kosgebin size uygun destek programlarından ya da KOSGEB kredisi uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Gerektiğinde bağlı olduğunuz KOSGEB müdürlükleri ile iletişime geçebilir, size atanan KOSGEB uzmanları ile alabileceğiniz destekleri değerlendirebilirsiniz. Yazımızda belirttiğimiz gibi KOSGEB birçok sektör için çok avantajlı destek programları yürütmektedir. Proje hazırlayanlar, hizmet sektöründe faaliyet gösterenler, girişimciler, teknoloji tabanlı iş yapanlar ve yurt dışı pazarlara açılmak isteyenler KOSGEB desteklerinden, gerekli şartları taşıdıkları takdirde, kendilerine uygun olanlardan yararlanabilirler.

KOSGEB’in Yeni Desteği Yürürlüğe Girdi: Yurt Dışı Pazar Destek Programı

“KOSGEB desteklerinden kimler yararlanabilir?” sorusunu yanıtladıktan sonra KOSGEB’in yürürlüğe yeni giren Yurt Dışı Pazar Desteği Programı hakkında bilgi aktarmak istiyoruz.

KOSGEB ekonomik kalkınmanın sağlanmasını kolaylaştıran destek programlarına bir yenisini daha ekledi. Yerli işletmelerin hem yurt içinde hem de yurt dışı pazarlarda rekabet güçlerinin arttırılmasını hedefleyen KOSGEB, işletmelerin yurt dışı başarılarını arttırma çalışmalarını hızlandırdı.

“Yurtdışı Pazar Destek Programı” KOBİ’lerin uluslararası piyasa açılmasına ve ihracat potansiyellerinin arttırılmasına odaklanan bir destek programı olarak tanımlanıyor. Yurt dışı pazarlar birçok KOBİ için zorlu göründüğünden ertelenen çalışmaların hızlandırılmasını sağlamak üzere tasarlanan destek programının süresi minimum 6 ay, maksimum 24 ay olarak belirleniyor. İhracat kapasitelerini arttırmak ve yurt dışı pazarlarda güçlenmek isteyen kobilere Yurtdışı Pazar Destek Programı kapsamında 300 bin TL destek sunuluyor. 300 bin TL desteğin %30’u geri ödemeli, %70’lik büyük bir oranı ise geri ödemesiz olarak sunuluyor. Her işletmeye 1 kez katılma hakkı sunulan destek programında karşılanacak giderlerin adı ve verilecek desteklerin üst limiti şu şekilde tasarlanıyor:

Desteklerin Üst Limiti

 • Yurt Dışı Pazar Destek Programı kapsamında yazılım ve donanım giderleri için işletmeler maksimum 100 bin TL destek alabiliyor.
 • Yurt Dışı Pazar Destek Programı kapsamında işletmeler personel gideri olarak en fazla 100 bin TL destek alabiliyor.
 • Yurt Dışı Pazar Destek Programı’na katılan işletmeler tanıtım faaliyetleri için en fazla 100 bin TL destek alabiliyor.
 • Yurt Dışı Pazar Destek Programı’ndan yararlanma hakkı kazanan işletmeler yurt dışı seyahatleri ve yurt dışı fuar giderleri için en fazla 150 bin TL destekten yararlanabiliyor.
 • Yurt Dışı Pazar Destek Programı test analiz ve belgelendirme giderleri için işletmelere maksimum 100 bin TL destek sunuyor.
 • Yurt Dışı Pazar Destek Programı hizmet alım giderleri için de işletmelere yine 100 bin TL destek sunuyor.
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.