İzmir’de Kamp Yapmak İsteyenler İçin Lokasyon Önerileri

Birbirinden güzel sahilleri olan Ege şehri İzmir, kamp yapmak isteyenler için sunduğu alternatiflerle de doğa ile buluşma şansı yaratıyor.
İzmir’de Kamp Yapmak İsteyenler İçin Lokasyon Önerileri
7 dk
Son güncellenme: 15/11/2019
Tüm Başlıklar

Türkiye’nin en çok turist çeken illerinden biri olan İzmir, yıl boyu özellikle de yaz ayları yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Birbirinden güzel sahilleri olan bu Ege şehri, kamp yapmak isteyenler için sunduğu alternatiflerle de doğa ile buluşma şansı yaratıyor. İzmir’in ılıman iklimi tedarikli kampçılar için dört mevsim kamp yapma ayrıcalığı sunsa da ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında İzmir’de kamp yapmanın tadı bir başka oluyor. Bu yazımızda doğa ile baş başa kalmak, stresinden arınmak ve İzmir’in güzelliklerini keşfetmek isteyenlere özel İzmir kamp alanı önerileri sunacağız! Eşyalarınız ve kamp malzemeleriniz hazırsa, gelin İzmir’i hızlıca yakından tanıyalım…

Pırlanta Plajı – İzmir, Çeşme

Pırlanta Plajı – İzmir, Çeşme

İzmir’in en gözde tatil beldesi olan İzmir, yaz aylarında hınca hınç bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor. Bölgedeki otellerin yetersiz olması dahi tatil yapmak isteyenleri bu güzel ilçeden ayrı tutamıyor. Çeşme’nin masmavi denizi, sörfçüleri mest eden rüzgarı ve sokakları Çeşme’yi cazibe merkezine dönüştürürken kampçıların da bu ilçenin güzelliklerine vuruldukları söylenebiliyor.

Çeşme’de kamp yapılacak alanların başında Pırlanta Plajı geliyor. Plaja yakın bölgede ağaçlık alanlar bulunduğu için kampçılar Pırlanta Plajı’nda mavi ile yeşilin kesişiminde huzurlu birkaç gün geçirebiliyor. Özellikle hafta sonu kaçamakları yaparak şehrin trafiğinden ve gürültüsünden kurtulmak isteyenler Pırlanta Plajı’nda derin bir nefes alabiliyor. Çeşme Otogarı’nden toplu taşıma ile kolay bir şekilde erişilebilen Pırlanta Plajı’nda ücretli duşlar bulunuyor ve bölgede faaliyet gösteren işletmeler ihtiyaçların karşılanmasını sağlıyor. Doğa ile iç içe bir kamp deneyimi sunmasa da İzmir kamp yerleri içerisinde en popülerlerden biri olan Çeşme Pırlanta Plajı kampçıların gözdesi olmayı sürdürüyor.

Kayserkaya Camping – İzmir, Şirince

Kayserkaya Camping – İzmir, Şirince

Efes Antik Kenti’ne ve Meryem Ana Evi’ne çok yakın olan Şirince; İzmir’in en çok yabancı turist çeken yerleri arasında yer alıyor. İzmir ve Aydın illerine çok yakın olan bu yerleşim yeri gözlemeleri ve meyve şarapları sayesinde de adını bir hayli kişiye duyurmayı başarıyor. Selçuk ilçesinden kalkan minibüslerle erişim sağlanabilen Kayserkaya Camping modern kampçılık deneyimi yaşamak isteyen doğa tutkunlarının beklentilerini karşılıyor. Kamp alanında havuz, duş, tuvalet, market, bungalov ve çadır kiralama gibi hizmetler sunulduğu için henüz kamp tutkusu yeni alevlenenler de Kayserkaya Camping’te konforlu günler geçirebiliyor.

İngiliz Burnu Kamp Alanı – İzmir, Foça

İngiliz Burnu Kamp Alanı – İzmir, Foça

İzmir kamp yerleri arasında son yıllarda adı duyulmaya başlanan İngiliz Burnu, İzmir’in Foça ilçesinin doğa ile iç içe köşelerinden biri olarak tanınıyor. Berrak denizi ve İzmir’in en sıcak günlerinde dahi serin olan havası bu kamp alanının avantajlarını arttırıyor. Kampçılar için hem tesisin bulunduğu hem de tesisten bağımsız çadır kurulabilen Foça İngiliz Burnu’na Eski Foça’dan yürüyerek dahi gidilebiliyor. Okulların tatil olduğu zamanlarda aşırı bir kalabalık riski bulunsa da hafta içi günlerde İngiliz Burnu Foça’nın da İzmir’in de en güzel kamp yerleri arasında sayılıyor.

Kalemlik Orman Kampı – İzmir, Özdere

Kalemlik Orman Kampı – İzmir, Özdere

İzmir kamp yerleri arayışında olanların çok beğeneceğini düşündüğümüz Kalemlik Orman Kampı, çam ağaçlarının yoğun olduğu denize sıfır bir arazi üzerine kuruluyor. Menderes ilçesine bağlı Özdere doğal güzellikleri ile kampçıları mest ediyor; Özdere’nin denizi ise kampçıların deniz tatili beklentilerini karşılamalarına fazlasıyla yetiyor. Kalemlik Orman Kampı özel bir tesis olduğu için kampçılar konaklama ve diğer gereksinimleri için ücret ödüyor. Tesiste safari ve paintball gibi aktivite imkanlarının yanı sıra kampçıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri market ve restoran işletmeleri de bulunuyor.

Teos Sanat Kampı – İzmir, Sığacık

Teos Sanat Kampı – İzmir, Sığacık

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık’ın, Citta Slow seçilen sahil yerleşkelerinden biri olduğu için yıl boyunca ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olduğu biliniyor. Sığacık Kalesi tarihi dokusunun sunduğu çekimle hafta sonları binlerce kişiyi ağırlıyor, Sığacık Kaleiçi’ne kurulan Sığacık Pazarı’nda birbirinden lezzetli ev yapımı yiyecekler ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Sığacık’ta her zevke uygun bir dinlenme seçeneği bulunuyor ve kampçılar için Teos Sanat Kampı yıllarca akıllarda kalacak bir kamp deneyimi sunuyor. Teos Sanat Kampı’nda kampçılara çamaşır yıkama, wifi ve servis gibi imkanlar sunuluyor. Kampçıların sanatla buluştuğu bu mekanda film geceleri düzenleniyor, tiyatro buluşmaları gerçekleşiyor ve zaman zaman etkinlikler organize edilerek kamp deneyimi bir üst noktaya taşınıyor.

Varil Barrel Camping – İzmir, Şirince

Varil Barrel Camping – İzmir, Şirince

Hayko Cepkin’in sahibi olduğu Varil Barrel Camping İzmir’deki ücretli kamp yerleri arasında yer alıyor. Kamp deneyiminin en ince ayrıntısına kadar planlandığı bu tesiste kampçılar müziğe de doyuyor. Gün boyu devam eden spor etkinlikleri bir yana kamp alanında havuz bulunması da farklı bir kampçılık deneyimi yaşamak isteyenlerin yüzünü güldürüyor. Doğa ile iç içe hem de teknolojinin nimetlerinden yararlanmak isteyenler Varil Barrel Camping deneyimlerini tekrar etmek için fırsatlar yaratıyor.

Balaban Gölü Kamp Alanı – İzmir, Menderes

Balaban Gölü Kamp Alanı – İzmir, Menderes

İzmir’in Menderes ilçesinin hemen hemen her noktası kampçılar için kamp yeri olarak değerlendirilebiliyor. Sulama ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılan bir baraj gölü olan Balaban Gölü de İzmir’in az bilinen kamp yerleri arasında gösteriliyor. Balaban Gölü kamp alanında herhangi bir tesis bulunmuyor; doğa ile baş başa kalmak isteyen deneyimli kampçıları kendisine çeken lokasyonda alışveriş yapacak küçük işletmeler de bulunmuyor. Kampçılar kamp ihtiyaçlarını Menderes ilçesinden tedarik ederek şehrin gürültüsünden tamamen arınacakları ve huzur bulacakları bir kamp deneyimini göl kenarında yaşayabiliyor.

Şirin Baba Camping – İzmir, Karaburun

Şirin Baba Camping – İzmir, Karaburun

İzmir’in Karaburun ilçesini bir kez görenler bu ilçenin güzelliklerini unutamıyor. İşte Şirin Baba Camping tesisi de, Karaburun’un tüm güzelliklerinden yararlanmak isteyenlere Karaburun’un güzelliğini cömertçe sunuyor. Denize sıfır kamp alanında ağaçlar da bulunuyor, kampçılar ağaçların gölgesinde deniz kokusunun keyfini çıkarabiliyor. Genellikle kampçı aileler ve gençler tarafından tercih edilen Şirin Baba Camping tuvalet, duş, elektrik ve restoran gibi imkanlara sahip olduğundan bu kamp alanında birkaç gün geçirenler tatilini uzatma  fırsatı kolluyor. Karaburun’un berrak ve masmavi denizinde yüzmek dahi kampçıların “iyi ki” demesine neden oluyor.

İzmir Karagöl Tabiat Parkı – İzmir, Karşıyaka

İzmir Karagöl Tabiat Parkı – İzmir, Karşıyaka

İzmir’in Karşıyaka ilçesine bağlı Yamanlar mevkiinde bulunan İzmir Karagöl Tabiat Parkı İzmir kamp yerleri arasında en çok bilinenlerden biri olma özelliği gösteriyor. Yaz aylarında piknik yapanların akınına uğrayan bölge, sakin bir kamp yapma hayallerini maalesef suya düşürüyor. Kalabalığı bir kenara bıraktığımızda ise petrol yeşili suyu ile Karagöl’ün ve gölü çevreleyen 20 hektarlık arazinin büyüleyici bir güzelliğe sahip olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. Tesis bulunmayan kamp yerleri tercih edenlerin çok tercih etmediği Karagöl Tabiat Parkı, şehirden uzaklaşmak isteyenlere yıl boyunca kucak açıyor. Kış aylarında çok soğuk olduğu bilinen bu parka gitmek için en uygun aylar Mart, Nisan, Eylül, Ekim ve Kasım ayları olarak ön plana çıkıyor.

Hitit Kabartması Kamp Alanı – İzmir, Kemalpaşa

Hitit Kabartması Kamp Alanı – İzmir, Kemalpaşa

İzmir kamp yerleri arasından orman kampı yapılabilecek bir yer arayanlara muhteşem bir deneyim sunan Hitit Kabartması kamp alanı, muhteşem manzarası ile her göreni büyülüyor. Kemalpaşa – Torbalı yolu üzerinde bulunan kamp alanında Ege Bölgesi’nin en eski tarihi yapılarından olan kayalık da bulunuyor. Kayalığın yakın çevresinde kamp yapmak pek mümkün olmuyor, ancak patika yürüyüşlerini sevenler çadır kurabilecekleri bol seçenekle buluşabiliyor. Kamp alanında tesis bulunmadığı için kamp ihtiyaçlarının merkezden tedarik edilmesi öneriliyor.

Sazlıca Plajı Kamp Alanı – İzmir, Foça

Sazlıca Plajı Kamp Alanı – İzmir, Foça

En popüler İzmir kamp yerleri arasında Eski Foça ile Yeni Foça yolu arasında olan Sazlıca Plajı Kamp Alanı da yer alıyor. Kamp alanında tesis bulunuyor; dolayısıyla özellikle hafta sonlarında kampçılar bu kamp alanını rahatlıkla ziyaret edebiliyor. Doğa ile baş başa kalma imkanı sunsa da Sazlıca Plajı kamp alanı yaz aylarında rahatsız edici bir kalabalığa da ev sahipliği yapabiliyor. Bölgeye erişimin kolay olması, kamp alanının denize sıfır konumda bulunması ve tesiste çadır kiralama hizmetinin sunulması bölgedeki kampçı sayısını arttırıyor.

Kaynaklar Kamp Alanı – İzmir, Buca

Kaynaklar Kamp Alanı – İzmir, Buca

İzmir’in Buca ilçesinde yer alan Kaynaklar Kamp Alanı genellikle sakin bir lokasyon olması ile tanınıyor. Doğa ile yalnız kalmak için kamp yerleri arayışında olanların beklentilerin karşılayan Buca Kaynaklar Kamp alanı köy merkezine oldukça yakın bir yerde konumlanıyor. Kamp alanında yeşilin tadına doyasıya varılıyor ve kamp atmak isteyenlerden ücret alınmadığı için yıl boyu ziyaretçilere ev sahipliği yapılabiliyor. Şehre yakınlığı da Kaynaklar kamp alanını hafta sonu kamp yapmak isteyenlerin gözdelerinden biri haline getiriyor.

Su Uçuran Şelaleleri Kamp Alanı – İzmir, Aliağa

Su Uçuran Şelaleleri Kamp Alanı – İzmir, Aliağa

İzmir’in hızla gelişen ilçelerinin başında yer alan Aliağa, tüm güzellikleri ile kampçıları kendisine çekiyor. Şehrin kalabalığından kaçarak uzaklaşmak için ideal bir alternatif olan Aliağa, Su Uçuran Şelaleleri ile de kendisine hayran bırakıyor. Şelale yakınında kampçıların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri küçük işletmeler bulunmuyor, dolayısıyla aracı olmayan kampçılar için merkezden alışveriş yapıp kamp alanına ulaşmak zorlayıcı olabiliyor. Aracı olanların dahi kamp alanına ulaşmak için patika yürüyüşünü tamamlaması gerekiyor.  Mavi ile yeşilin bir arada tadının çıkarılabileceği Su Uçuran Şelaleleri’nde GSM operatörlerinin sinyalleri alınmıyor, dolayısıyla teknolojiden uzak kalmak isteyenler bu alanda aradıkları her şeyi bulabiliyor.

Ilıca Kamp Plajı – İzmir, Çeşme

Ilıca Kamp Plajı – İzmir, Çeşme

Upuzun sahil şeridi, İzmir’in en çok beğenilen denizlerinden birisi… Çeşme Ilıca Plajı kampçıların da gönlünü fethedecek özelliklere sahip olması ile biliniyor. Masmavi deniz derin değil, denizde açılmak için kıyıdan bir hayli uzaklaşmak gerekiyor. İzmir ücretsiz kamp yerleri arasında gösterilen ancak ihtiyaçlar sürekli olarak işletmelerden karşılandığında ciddi şekilde pahalı olacağı söylenebilen Ilıca Kamp Plajı günleri, her şeye rağmen kampçıların hatıralarında güzel kalıyor.

Gökyüzü Kamp Alanı – İzmir, Kemalpaşa

Gökyüzü Kamp Alanı – İzmir, Kemalpaşa

Kaya tırmanışçılarının uğrak noktalarından biri olan Gökyüzü kamp alanı hem kampçıları hem de doğa sporları tutkunlarını kendisine hayran bırakıyor. Kemalpaşa ilçesine bağlı Dereköy’de bulunan Gökyüzü Kamp alanı muhteşem bir manzaraya sahip olduğu için fotoğraf çekmeyi sevenlerin de kalbini fethetmeyi başarıyor. Hafta sonlarını değerlendirmek ya da şehir stresinden uzaklaşmak isteyenler için benzersiz güzellikler sunan Gökyüzü Kamp Alanı yıl boyu serin kamp yerleri arasında da gösteriliyor.

Hipo Camp – İzmir, Gümüldür

Hipo Camp – İzmir, Gümüldür

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı bir başka kamp yeri Hipo Camp! Kamp alanında tesis bulunuyor ve bu nedenle ücretsiz kamp yapmak isteyenlerin Hipo Camp’ta aradıklarını bulamayacakları söylenebiliyor. Hafta sonları fiyat politikası değişikliğine gidilen kamp alanında duş, elektrik, tuvalet ve cafe – restoran gibi imkanlar bulunuyor. 60 bin metrekarelik bir çam ormanı içerisinde bulunan Hipo  Camp kampçılara mavi bayraklı bir denizde ufuklara açılma imkanı da sunuyor. Kamp alanının çevresinde bungalov evler bulunuyor ve macera tutkunları için özel olarak tasarlanan macera parkı da büyük beğeni topluyor.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.