10.000 Tl’ye İş Kurmak: Az Sermaye İle Hangi İşler Yapılabilir?

10.000 TL’ye iş kurmak mümkün mü? Sadece on bin TL sermaye ile kurulması mümkün olan iş fikirlerine göz atın. Doğru fikir ile patron olabilirsiniz.
10.000 TL’ye İş Kurmak: Az Sermaye ile Hangi İşler Yapılabilir?
8 dk
Son güncellenme: 08/10/2021
Tüm Başlıklar

Hem ücretli çalışanların hem de iş hayatına yeni adım atacak olan kişilerin en büyük hayalinin kendi işinin sahibi olmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Ücretli olarak çalışılan bir işyerinde emeklilik yıllarını dört gözle beklemektense kendi işinin patronu olmak, tüm emeğini kendi işi için harcamak ve zaman içerisinde işini büyütüp daha çok para kazanmak ihtimalleri pek çok kişi için cazibesini koruyor. Peki; 10.000 TL’ye iş kurmak mümkün mü?

Tabii ki kendi işinin sahibi olmak girişimciler için beraberinde pek çok zorluğu da getirebiliyor. Açılmak istenilen iş için yeterli sermayeye sahip olunup olunmamasından, başarısızlık ya da piyasada tutunamama gibi risklerin tamamen işyeri sahibi tarafından üstleniliyor olmasına kadar pek çok etken ticarete kendi işini kurarak adım atmak isteyen girişimcilerin karar vermesini zorlaştıran nedenler arasında yer alabiliyor.

Aklındaki tüm soruların çözümünü bulan ve işletmesinin sahibi olmak için ilk adımı atacak olan girişimciler için yeterli sermayeye sahip olmak neredeyse tüm kapıları açacak anahtar olarak kabul ediliyor. Faaliyet gösterilecek sektörden işletmenin konumlandırılacağı lokasyona kadar açılacak olan ticari işletmenin başarısında ve karlılığında etkili olacak pek çok noktanın girişimcinin sahip olduğu sermaye miktarına bağlı olduğunu göz önünde bulundurulduğunda bunun çok da yanlış bir benzetme olmadığı açıkça görülebiliyor. Bununla birlikte şunu da belirtmekte fayda var, yaygın kanının aksine başarılı ve karlı bir işletmeye sahip olmanın yolu yüksek sermayelere sahip olmaktan geçmiyor!

10.000 TL’ye İş Kurmak Mümkün Mü?

Elinizde 10.000 TL gibi pek çok sektörde iş sahibi olabilmek için yeterli olmayan bir sermaye ile kendi işinizi kurmak ve kısa sürede yatırım sermayesini geri kazanıp karlı bir işletmeye sahip olmak mümkün olabiliyor. Buradaki en önemli nokta eğer bayilik alınacak ise seçilen sektöre ve sahip olunan sermayeye uygun olarak marka bilinirliği yüksek olan bayilik veren firmalar ile iş birliğine gitmek ya da kendi işinizi açacaksanız seçtiğiniz lokasyona en uygun iş fırsatını belirleyip buna göre bir yatırım yapmak olarak kabul ediliyor.

Kendi işini kurmayı planlayan girişimciler bu kararı almadan önce araştırmalarda bulunuyor ve internet sitelerinde de “10 bin TL sermaye ile ne iş yapılır”, “bin TL sermaye ile ne iş yapılır”, “10 bin TL sermayesi olan işler”, “kredi ile ne iş yapılır 2019” ve “10 bin TL ile bayilik veren firmalar” şeklinde aramaları sıklıkla gerçekleştiriyorlar. Biz de bu yazımızda kısıtlı sermayeye sahip girişimci adaylarına fikir verebilmek amacı ile bu soruların yanıtlarını ve alternatif yatırım fikirlerini sizlere sunuyoruz.

Ev Yapımı Gıda Ürünleri Satmak

1- Eve süs üretimi yapan kadın

Son yılların yükselen trendleri arasında sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme geliyor. Özellikle tüketicilerin bilinçlenmesi ve buna bağlı olarak sağlıklı yaşama gösterilen önemin artması organik ve ev yapımı ürün pazarının giderek gelişmesi sonucunu doğuruyor. Tüketiciler alışverişlerinde önceliği katkı maddelerinin ve yapay şekerlerin kullanılmadığı ürünlere veriyorlar. Bunun sonucunda ortaya çıkan ve oldukça büyük bir potansiyele sahip olan bu sektörde pay sahibi olabilmek için çok büyük sermayeler ile açılan işletmelere ihtiyaç duyulmuyor. 10.000 TL’ye iş kurmak isteyen kadınlar için gayet olumlu bir tercih olabilir.

Bu alanda faaliyet göstermek isteyen girişimciler küçük sermayeler ile işletmelerini açsalar bile gerekli hijyenik kurallara uygun olarak hazırlanmış doğal ve katkısız ürünleri müşterilerine sunarak karlılığı yüksek bir işletmeye sahip olabiliyorlar. Şekersiz ve ev yapımı ürünlerin yanı sıra geleneksek ürünleri de hazırlayarak tüketicilerine sunan girişimciler böylece sağlıklı ürün yelpazelerini de genişletebiliyorlar. Ev yapımı, doğal ve sağlıklı ürünleri tüketicilerine sunmak isteyen girişimciler küçük bir dükkan açarak faaliyete başlamanın yanı sıra öncelikle ürünlerini evlerinde hazırlamayı da tercih edebiliyorlar. Böylece yakın çevrelerinden başlayan faaliyetlerini sosyal medyayı da kullanarak geniş kitlelere ulaştırmanın avantajlarından yararlanabiliyorlar. Daha fazla fikir için Ev Yapımı Ürünler İle Yapılabilecek 10 İş Fikri başlıklı sayfamıza göz atabilirsiniz.

10.000 TL’ye İş Kurmak İçin Kahvaltı Ürünleri Dükkanını Deneyin

2- Kahvaltı Ürünleri Dükkanı Açmak

Özellikle büyük şehirlerde trafik ve yoğun iş yaşamı nedeni ile insanlar sürekli bir koşuşturma içerisinde hayatlarını sürdürüyorlar. Sabah işlerine ya da okullarına yetişmek için erken saatlerde yola koyulan kişiler çoğunlukla evlerinde kahvaltı yapmak için zaman ayıramıyorlar. Bu durumu fark eden ve iş merkezlerinin, okulların, dükkânların ya da insan trafiğinin yoğun olduğu lokasyonlarda kahvaltı dükkanları açmak girişimciler için büyük bir müşteri potansiyeline hizmet vermeyi sağlayabiliyor. 10.000 TL’ye iş kurmak isteyen girişimciler için bu para başlangıç için yeterli bir sermaye olsa da iş dükkan ve konsept tasarımlara gelince para su gibi akacak unutmayın.

Açılan işletmelerin bazıları kahvaltı hizmeti vermenin yanı sıra yöresel ürünlerin satışını da yaparak kazanç kalemlerini artırmayı tercih edebiliyorlar. Yaya trafiğinin yoğun olduğu lokasyonlarda açılan işletmeler al ve çık tarzındaki hızlı alışveriş konseptini de uygulayabildiklerinden müşteri potansiyelleri ve iş hacimleri çok daha yüksek olabiliyor.

10.000 TL’ye İş Kurmak İsteyenler Büfe Açabilirler

10.000 TL’ye iş kurmak isteyenler için fikirler: 3 - Büfe Açmak

Düşük sermaye ile yapılabilecek karlı iş fikirlerinde biri olan büfe açmak için de tüm sektörlerde olduğu gibi lokasyon seçimi en önemli faktörlerin başında geliyor. Ara sokakta konumlandırılan bir büfe açma girişimi büyük olasılık ile başarısızlık ile sonuçlanabilecekken işlek noktalarda açılan büfeler, sahipleri için karlı bir iş kapısı olabiliyor. Ancak şunu da göz ardı etmemek gerekiyor! Şehirlerarası yolların kenarlarında ya da denize giden yollarda bu tarz alternatifler pek bulunmadığından küçük bir sermaye ile açılan bir işletme sahibine büyük paralar kazandırabiliyor. Doğru bir lokasyonda müsait bir dükkana sahipseniz ve 10.000 TL’ye iş kurmak istiyorsanız bu fikri mutlaka değerlendirin.

Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

10.000 TL’ye iş kurmak isteyenler için fikirler: 4 - Büfe Açmak

Az sermaye ile işe başlayıp kısa sürede kar elde etmek isteyen girişimcilerin en çok tercih ettikleri iş fikirleri arasında mantar yetiştiriciliği yapmak da yer alıyor. 5.000 TL – 10.000 TL civarında sermayeler ile mantar yetiştiriciliğine başlayan girişimciler birkaç  ay içerisinde kâr elde etmeye başlayabiliyorlar.

Ülkemizde genellikle kültür mantarı tercih edilmekle birlikte farklı mantar türlerinin yetiştiriciliğinin yapılması da girişimcilere büyük kazançlar sağlayabiliyor. Ülkemizde çok fazla popüler olmayan istiridye mantarının yurt dışında çok büyük bir pazara sahip olduğu biliniyor. Sağlığa olan yararlarının yanı sıra oldukça etkili bir antioksidan olan istiridye mantarının yetiştiriciliğini yapan girişimciler ürünlerini isteğe göre kurutulmuş olarak yurt dışına da ihraç edebiliyorlar. Düşük sermaye ile yüksek kazanç sağladığı bilinen istiridye mantarı kısa sürede yetiştiğinden girişimcilere yatırımlarının karşılığını kısa sürede alabilme fırsatı sunuyor. Ayrıca Reishi mantarı da evde yetiştirmeye uygun mantar türleri arasında bulunmakta olup 1 kg kurutulmuş Reishi mantarının fiyatı 1.000 – 2.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Açık Parfüm Dükkanı Açmak

10.000 TL’ye iş kurmak isteyenler için fikirler: 5 - Açık Parfüm Dükkanı Açmak

Hitap ettiği kitlenin artık yalnızca kadınlarla sınırlı olmaması ve erkeklerin de potansiyel müşteriler hâline gelmesi sonucu açık parfüm dükkanları karlı iş fikirleri arasında üst sıralarda bulunuyor. Şu an sektörde faaliyet gösteren pek çok marka çok uygun fiyatlar ile açık parfüm bayilikleri veriyor. Açık parfüm dükkânları açılmak için ihtiyaç duyulan sermayenin azlığının yanı sıra % 100’e varan karlılık oranları nedeni ile de girişimcilerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Üstelik pek çok marka bayilik verdiği işletmelere, satışa sunacakları ürünleri taksitli olarak satın alma avantajını da sağlıyor.

10.000 TL’ye İş Kurmak İçin Garip Bir Fikir: Su Piresi Üretimi Yapmak

10.000 TL’ye iş kurmak isteyenler için fikirler: 6 - Su piresi yetiştiriciliği

Düşük sermayeye sahip ancak yeni iş fikirlerine açık girişimcilerin dikkatini çeken su piresi üreticiliği gerek ek gelir kazanmak gerek bu iş fikri ile ticarete atılmak isteyen kişiler için cazip kazançlar sağlayabiliyor. Su pireleri akvaryum yetiştiriciliğinde en çok kullanılan canlı yemlerin başında gelmekte olup balık yemi tedarikçiliği ya da akvaryum balıkçılığı yapan kişiler tarafından büyük ilgi görüyor. Oldukça düşük maliyetler ile başlanabilen su piresi üreticiliğinden elde edilebilecek olan kazanç ulaşılan üretim kapasitesine göre değişiklik gösterebiliyor.

E-Ticaret Yapmak

10.000 TL’ye iş kurmak isteyenler için fikirler: 7 - E-Ticaret Yapmak

Yediden yetmişe geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan internetin gelişimi her geçen gün yeni iş kapılarının açılmasına olanak veriyor. Bunun sonucu olarak az sermaye ile iş kurmak isteyen girişimcilerin değerlendirebilecekleri alternatifler arasında e-ticaret yapmak da yer alıyor. Sanal ortamda faaliyet gösteren pek çok site girişimcilere yüksek sermayelere, depolama olanaklarına ya da lojistik desteklere gereksinim duymadan iş kurma fırsatı veriyor böylece girişimcilerin maliyetleri de düşmüş oluyor. Dönemsel olarak popüler olan pazarları ve son trendleri doğru tespit eden ve ticari faaliyetlerini bu alanlara yönlendiren girişimciler düşük maliyetler ile yüksek karlılığa sahip bir iş fikrini hayata geçirmenin avantajlarından yararlanabiliyorlar. Şunu da belirtmekte fayda var en son trendleri ve popüler olan ürünleri takip etmek için sosyal medyayı ve internet üzerinden satışı en çok yapılan ürünleri takip eden girişimciler rakiplerinden birkaç adım öne çıkmış oluyorlar.

Drone Hizmetleri Sunmak

10.000 TL’ye iş kurmak isteyenler için fikirler: 8 - Drone Hizmetleri Sunmak

Kamera donanımlı insansız hava araçları olan dronelar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok çeşitli alanlarda kullanılıyor ve giderek büyüyen bir sektör haline geliyor. Hava haritacılığından film çekimlerine haber yayınından reklam sektörüne kadar geniş bir kullanım alanı bulunan dronelar havadan görüntüleme ve fotoğraf çekme hizmetlerinin yanı sıra günümüzde evlerin güvenliğinin sağlanabilmesi amacı ile de kullanılabiliyor. Kullanım alanı genişliği ve saatlik kiralama ücretleri sayesinde drone hizmetleri sunan girişimciler kısa sürede yatırım sermayelerini geri kazanabiliyorlar.

Meyve Suyu Barı Açmak

10.000 TL’ye iş kurmak isteyenler için fikirler: 9 - Meyve Suyu Barı Açmak

Kârlılığının yüksek ve personel istihdamının az olması nedeni ile girişimcilerine avantaj sağlayan meyve suyu barı açmak az sermaye ile hayata geçirilebilecek iş fikirleri arasında bulunuyor. Ortalama 4 – 5 metrekare bir alanın yeterli olduğu meyve suyu barları için genellikle alışveriş merkezleri ile işlek caddelerin köşe başlarında yer alan dükkânlar tercih ediliyor. Bunun yanı sıra gerekli izinlerin alınması durumunda insan trafiğinin yoğun olduğu yollarda mağaza önlerinde küçük stantlar ile hizmet verilebilmesi de alternatifler arasında yer alıyor.

Düşük Sermaye İle Bayilik Veren Markaların Bayiliklerini Almak

Temsili resim. Merkez ve franchise şubeleri çizim ile temsil edilıyor.

Yeni bir marka oluşturmaktansa sektörde marka bilinirliğine ve müşteri potansiyeline sahip bir markanın bayiliğini almanın sağladığı avantajları biliyoruz. Özellikle çiğ köfte sektörü başta olmak üzere pek çok farklı sektörde yer alan markalar çok uygun koşullar ile girişimcilerine kendi işlerinin sahibi olabilme avantajı sağlıyor. Çiğ köfte sektöründe açılış esnasındaki promosyonları ve bayilere sağladığı avantajlar ile düşük sermayelere sahip olan girişimcilerin ilk tercihleri arasında yer alan çiğ köfte bayilikleri karlılık oranlarının yüksekliği ve ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir ürün olarak çok geniş bir müşteri potansiyeline sahip olması nedeni ile yatırımcılar arasındaki popülaritesini giderek artırıyor.

10.000 TL sermaye ile bir iş kurmak isteyen girişimcilerin alternatifleri elbette sadece bu yazımızdaki fikirler ile sınırlı kalmıyor. Sahip olduğunuz sermaye ile hayata geçireceğiniz işe karar verme aşamasında size fikir vermek için hazırladığımız bu yazımızı ve diğer alternatifleri değerlendirirken iş fikrinizin başarısını etkileyebilecek her faktörü göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Doğru lokasyon seçimi, doğru Pazar analizi gibi genel faktörlerin yanı sıra seçtiğiniz iş fikrinin sizin için uygun olup olmadığı gibi daha öznel unsurları da dikkate alarak kendiniz için en doğru işe yatırım yapabilir ve kârlı bir işletmeye sahip olma yolundaki ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.