İş Fikirleri : Domain Satmak

İnternetten domain alıp satarak para kazanmak da karlı iş fikirleri arasındaki yerini koruyor.
İş Fikirleri : Domain Satmak
4 dk
Son güncellenme: 27/11/2019

İnternetin gelişmesi ve internet erişiminin kolaylaşması ile birlikte internetten para kazanma yolları sayısında fark edilir bir artış yaşanıyor. Ek iş isteyenler ya da internetten para kazanarak hayatını idame ettirme hayali kuranlar kendi becerilerine ve yetilerine en uygun iş fikrini değerlendirmenin yollarını arıyor.  

İnternetten para kazanmak isteyen birçok kişi kendileri için en kârlı seçenekler arasında değerlendirme yapıyor. Kimisi metin yazıyor, kimisi çeviri yapıyor, kimisi sosyal medya yönetiyor, kimisi web sitesi tasarlıyor kimisi ise sahip olduğu sermayeyi domain alım satımı için ayırıyor. Yöntem ne olursa olsun, kazanç ne kadar farklılaşırsa farklılaşsın internet para kazanmak isteyenler için her geçen gün büyüyen bir pazar olma özelliği taşıyor.  

Domain Alıp Satarak Para Kazanmak

Domain alıp satarak para kazanmak hakkında detaylara geçmeden önce bilmeyenler için “domain nedir?” sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Domain, Türkçesi ile alan adıdır. Web sitelerinin fiziksel adresi olarak da tanımlanabilen domainler domain ve domain uzantısı olmak üzere iki bölümden oluşur. Google.com domainini ele alacak olursak google’ın domain ismi, .com’un ise domain uzantısı olduğunu ifade edebiliriz. Domain isimlerinin çeşitliliğini, giderek artan internet sitelerini ve domain uzantılarının da farklılaştığını düşündüğümüzde sayısız domain alınabileceği sonucuna varabiliriz.  

Domain hakkında kısa bilgi aktardıktan sonra domain alıp satarak para kazanmak özelinde de detay vermek istiyoruz. İnternetten para kazanma yöntemleri arasında yer alan domain satma birçok kişi tarafından denenen ve başarılı sonuçların alındığı bir iş fikridir. Domain ticareti yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur SEO açısından fark yaratan bir alan adı bulabilmektir. Bir firma, kurum, kuruluş ya da kişi internet sitesi kurmak istediğinde kendi markasının adını barındıran domainleri tercih eder. Alternatif olarak da internet kullanıcılarının çok sık aradığı kelimeleri de domainlerinde barındırmak ister.  

Domain alım satımı yapacak olanlar marka isimlerini bulmakta zorlansalar da internette yapılan kelime aramalarını takip ederek ucuza alan adı alabilirler. Alan adları satın alındığında ve o alan adı ile site kurmak isteyen bir kişi alan adını sorgulattığında alan adının sahipli olduğunu görür. Alan adına alternatif bulunabiliyorsa başka, ancak spesifik bir alan adı satın alınmışsa bu durumda alan adının sahipleri ile iletişime geçilmesi gerekebilir. Zekice hareket edildiğinde göz ardı edilmesi zor bir kârlılık bırakması mümkün olan domain alım satımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler de değerlendirilmelidir.  

Domain Ticareti Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Domain ticareti ile internetten para kazanmak istiyorsanız işinizi şansa bırakmamalısınız. Doğru adımlarla stratejik hamleler yaparsanız satma olasılığınız yüksek alan adı alternatifleri bulabilirsiniz.  

  • Satın almayı düşündüğünüz alan adının arama hacmine ve kelime analizi raporlarına bakmalısınız. Alan adınızın bölgenizde, ülkenizde ya da global ölçekte ne kadar arandığını incelemeden satın alma kararı vermeyin. Analiz sonuçlarına bakarsanız almayı düşündüğünüz domain’in size getireceği kazancı da aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.
  • Domain satın alacaksanız akılda kalan, basit ve mümkünse az harf barındıran domainlere yönelmelisiniz. Günümüzde çok fazla tercih edildiği için üç dört harfli domainlerin büyük bir çoğunluğu domain ticareti yapanlar tarafından satın alınmıştır. Yine de pazarın tükendiğini söylemek doğru olmaz. Domain seçerken akılda kalan ve kısa isimler bulmaya çalışarak satış olasılığınızı arttırabilirsiniz.
  • Domain ismi bakarken Türkiye piyasasını hedefliyorsanız Türkçe karakterler ile yazılan, kolay okunup yazılabilen domain arayışınızı hızlandırabilirsiniz. Türkçe ad bulduğunuzda kelimenin içerisinde yabancı karakter varsa büyük heveslerle aldığınız domain nedeniyle hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
  • Domain seçerken domain adı kadar uzantısına da özen göstermelisiniz. Com, Net, Org, Tr vb. uzantılar domainin değerini etkileyebilir. Şu an en değerli domain uzantısı .com’dur. Domain arayışınızda uzantı kriterine de dikkat etmelisiniz.

Domain Alıp Satarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Domain alıp satarak elde edilecek kazanç oldukça değişkendir. Alan adına duyulan ihtiyaç, alan adına ihtiyaç duyan kişi ya da kurum, alan adının aranma hacminin yüksekliği, alan adının akılda kalıcılığı vb. unsurlar domain ticareti ile ne kadar gelir elde edilebileceğini etkiler. Aldığı domaini çok düşük rakamlara satanlar kadar dudak uçuklatıcı gelirler elde edenlerin olduğu da bilinmektedir. Şimdiye dek en pahalı domain alım satımlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 35 Milyon Dolar: 2007 yılında VacationRental.com alan adı 2007 yılında HomeAway sahibi Brian Sharples’a satıldı.
  • 30,18 Milyon Dolar: 2012 yılında Privatejet.com adresi 30,18 milyon dolara satıldı.  
  • 16 Milyon Dolar: Insure.com adresi 2009 yılında 16 milyon dolara alıcı buldu.
  • 14 Milyon Dolar: Sex.com alan adı arama motorlarında çok aranmasının da katkısıyla 14 milyon dolara satıldı.  
  • 11 Milyon Dolar: 2001 yılında 11 milyon dolara satın alınan Hotels.com adresine hepimiz aşinayız. Dünya genelindeki otellerden rezervasyon yapılan site sahibine oldukça pahalıya patlamış!

İnternetten Para Kazanma Yolları Artıyor!

Domain alıp satarak internetten para kazanmak hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı bir çalışma ile gerçekleştirilebiliyor. Domain alıp satmak isteyenlerin domain satın alabilmek için belirli bir sermayeye ihtiyaç duyacaklarını göz ardı etmemesi gerekiyor. Yapılacak yatırımlar, satın alınacak domainlerin ücretleri değişkenlik gösterebildiği için acil nakit ihtiyacı olanların değerlendirebilecekleri farklı para kazanma yöntemleri de bulunuyor.  

İnternetten para kazanmak isteyenlere kısa bir hatırlatma yapmak amacıyla internetten para kazandıran iş fikirlerini kısaca hatırlatmak istiyoruz.

İnternetten Anket Doldurarak Para Kazanmak: Gün içerisinde internette uzun zaman geçirenler için en ideal para kazanma yöntemlerinden biri de anket doldurmaktır. Anket sitelerine ücretsiz üye olunarak başlanılabilen anketler dolduruldukça hesapta bakiye birikir. Siteden siteye değişen limitlere ulaşıldığında anket doldurularak kazanılan para çekilebilir. Anket siteleri tercih edilirken sitelerin güvenilir olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Makale Yazarak Para Kazanmak: Uzun zamandır internetten para kazanmanın en popüler yöntemi olarak kabul edilen makale yazarak para kazanmak sürekli hale getirilebilen bir iş fikridir. Düzenli ve disiplinli çalışıldığı takdirde özgün metin ihtiyacı olan geniş bir müşteri kitlesi oluşturulabilir. Yazı yazıp deneyim kazandıkça birim ücretine yansıtılan artışla birlikte metin yazarlığı ek gelir elde etmenin en konforlu yöntemine dönüştürülebilir.  

Çeviri Yapmak: Yabancı dil biliyorsanız ve üstlendiğiniz metindeki konuya da hakimseniz çeviri yaparak internetten para kazanabilirsiniz. Metin çevirilerine ek olarak dizi ve film repliklerinin de çevirisini yaptığınız takdirde kazançlarınızı hatırı sayılır ölçüde arttırabilirsiniz.

Al-Sat Yapmak: İnternetten para kazanma yolları arasında geleneksel bir iş fikrinin inovatif uyarlaması da yer alıyor. Piyasadaki satış fiyatının altında bulunan ürünler online olarak kârlı bir şekilde satılabildiğinde iş sahibine düzenli kazanç elde etme fırsatı sunuyor.  

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (15)
satılık domain 51 ay önce
366thday.com satılıktır. doganak86@gmail.com adresinden iletişim kurulabilir
Teknocs 52 ay önce
teknocs.com domainim için tekliflerinizi bekliyorum bydesigner35@gmail.com
temel 70 ay önce
sislibilet.com beyoglubilet.com galatasaraybilet.com fenerbahcebilet.com satılıktır. spor uçak otobüs ido konser tren sinema tiyatro biletleri satılmaya uygun domainlerdir. alıcılar temelsaltan@mynet.com a mesaj atabilirler.
Ali Emin 71 ay önce
Ali Emin bayildimaldim.com.tr Patentli site satılıktır.İlgilenenler 05330216279 arayabilirler.
erdal 71 ay önce
10 Yaşın Üzerindeki DOMAİNLER SATILIKTIR. 10 Yaşın Üzerindeki Aşağıdaki Örnek Domainlerden Bazıları için Teklif verenler oldu, Sizde Teklif veriniz. alisverisdunyasi.com.tr alisverisdunyasi.com alisverisdunyasi.net Ayrıca Alış verişe yönelik Özel projelerimiz içinde Bilgi alın. kobidunyasi.com.tr kobidunyasi.com kobidunyasi.net Ayrıca kobilere yönelik özel projelerimiz içinde reklamverecem@gmail.com - firmasor@gmail.com ‘a Mail atıp Bilgi alabilirsiniz..
Mesut 86 ay önce
www.istanbulsatis.com satılıktır...
Mesut 86 ay önce
www.istanbulmuhasebe.com satılıktır...
onlinefirsatci 86 ay önce
Merhabalar, www.saatvitrini.com alan adımız satılık ,daha önce açık ve faal olan bir sitemiz di şimdi iş yoğunluğundan ilgilenemiyoruz, sektor ile ilgilenmek isteyen kişi veya kurumlara başlangıçta destek olabiliriz. İletişim için alp713@gmail.com adresine bilgilerinizi göndermeniz durumunda geri dönüş sağlanacaktır.
tayfun 86 ay önce
merhaba arkadaşlar istanbul için yeni uzantılarda güzel bir domain www.istanbul.gift satılıktır.teklifleriniz için tayfun300@hotmail.com
mustafaefe 87 ay önce
merhaba arkadaslar elımde 2 adet web sıtesı mevcut ıstegınız kadar muzık resım vıdeo paylasabılırsınız kesınlıkle kota sınırı yoktur. alıcılar lutfen bu numaralardan ulassın 0541 899 55 12 ve 0531 609 46 88
yasin maçka 138 ay önce
antalyanakliyat.net 09.03.2010 150 tl tekirdagotokiralama.com 09.03.2010 200 tl antalyaotokiralama.org 26.02.2010 300 tl gaziantepguvenlik.com 18.02.2010 200 tl antalyasozluk.com 11.02.2011 250 tl kutahyasohbet.com 10.02.2010 150 tl karadeniztoplist.com 10.02.2010 300 tl izmirhaliyikama.net 05.02.2010 250 tl trabzonsohbet.com 03.02.2010 150 tl siyasalforum.com 02.02.2010 150 tl karadenizgundemi.net 02.02.2010 200 tl izmirinsaat.com 01.02.2010 250 tl dulevlilik.com 10.01.2010 250 tl nakliyatturkiye.com 01.02.2009 150 tl otokiralamaservisleri.com 03.02.2009 100 tl karadenizfirmalari.com 09.02.2009 150 tl istanbulsektor.com 10.02.2009 100 tl ankarasektor.com 09.02.2009 100 tl afyonotelleri.com 22.04.2009 100 tl istanbulotokiralama.tk 23.04.2009 100 tl karadeniztatilkoyleri.com 23.04.2009 100 tl chatwebmaster.com 05.05.2009 50 tl trabzonotokiralama.net 20.05.2009 200 tl ankarasurucukurslari.com 28.07.2009 100 tl ankahost.com 28.07.2009 250 tl istanbulsurucukurslari.com 21.08.2009 100 tl surucukursuankara.com 21.08.2009 150 tl sinopotokiralama.com 22.08.2009 250 tl nakliyatsirketleri.net 22.08.2009 150 tl ankararentacar.net 24.08.2009 450 tl amasyabilisim.com 16.11.2009 200 tl edirnebilisim.com 16.11.2009 150 tl vanrentacar.com 16.11.2009 200 tl siirtotokiralama.com 21.11.2009 200 tl batmanotokiralama.com 21.11.2009 200 tl hostsepeti.com 28.11.2009 250 tl yomra.net 11.12.2009 150 tl rizehost.com 13.12.2009 150 tl muglaticaret.com 14.12.2009 150 tl etkinlikler.net 16.12.2009 200 tl bartinbilisim.com 23.12.2009 200 tl siyasetci.com 23.12.2009 100 tl erkeksepeti.com 25.12.2009 150 tl cocukoyuncaklari.com 05.01.2010 200 tl antalyainsaat.com 06.01.2010 200 tl mackam.net 23.01.2006 150 tl ozelmuhabbet.com 10.01.2010 150 tl 1inciyiz.com 18.04.2007 90 tl programcilik.net 12.01.2010 90 tl karadenizrehberi.net 21.01.2010 150 tl malatyaforum.com 24.01.2010 150 tl msnfriendship.com 30.01.2010 100 tl comradeliness.com 30.01.2010 100 tl mackailcesi.com 20.03.2007 100 tl webservis.info 01.01.2008 50 tl ilan61.com 12.04.2008 400 tl cafe61.com 18.04.2006 250 tl radyo61.com 24.04.2008 250 tl kuranikerim.info 15.07.2008 100 tl guclukalemler.com 03.08.2008 90 tl forumtarih.com 29.10.2008 50 tl cocukkurslari.com 04.12.2008 90 tl cocukyasam.com 09.12.2008 90 tl trabzon.name.tr 12.12.2008 250 tl toplist.info.tr 27.12.2009 60 tl reseller.info.tr 10.01.2010 100 tl irtibat: kanzilis@gmail.com
Kasım Gurbuz 156 ay önce
. Tabiki en cok bilinen alan adları com . net ve org .Bu alan adları ABD ye bağlı katıtlı firmalardan alınır .Bunda ilk başvuran alır kuralı gecerlidir .Bu su demektir .Size veya firmanıza uygun bir domaini önce herhangi birisi başvurmuşsa üzerinize kayıt edebilirsiniz .Sayet zamanında almamışsa yer alan kişi ile irtibat kurup belirli meblalar üzerinde pazarlık yaparsınız .Pazarlık fiyatları cok sacma bana inandıdırıcı gelmiyor .Biz web tasarım domain Hosting işini yapıyoruz . Örnek nakliyatsirketi.com bu kişi bunun alan daresleri : com net ve org ve com tr sini almıştır .Başka yerden net alan adına müşteri cıktı bizimle iletişim kurdu bizim yapacağımız sahibi olan kişi ile irtibatını sağlamak ve satan kişide 100 tl satmıştır Genelde ticari siteler zamanında isimlerini ( Domain) internetten tescil etmedikleri için bu druma düşerler ve fiyatla aşağı yukarı aynı oynar .Com. net. org.comtr. co . info. eu. in. biz. gentr. .web.tr. ve onlarca alan adresi vardır .İllan com. net. dolu ise buraya bağlı kalmayın Bu değişik alan adreslerdende alabilirsiniz Yüzbin dolarlık siteler amerıka yaşanmış olabilir .Bunu piyango vurmuş gibi olabilir yanı milyonda bir gibi .. Türkiyeden örnek verirsen akp partisi kurulmadan once parti duyan iki öğrenci akp parti ismini duyup com tr sini almışlardır .Akp si bunu yuksek mebla ile satın almıştır .( burda işte takip onemli sallama ile domainden para kazanılmaz ) Benim tek bildiğim bu.--İnsaat ruhsatı : Domain - Arsa : Hosting -İnsaat malzemeleri : Gerekli teknık donanıma sahip kaliteli web tasarım . Size bir adres vericem burdan www.netadi.com dan domainlerin ( alan adı ) tescilli olup olmadığına bakabilirsiniz ..Bizim bilişim şirketinin web sayfası : www.bilikom.com dur .Burda yaptığımız web tasarım sitelerinin referansları ve domain ve hostinglerin fiyatları mevcuttur .Hotmail adresim : gurbuzkasim@hotmail.com ve ya kasim@bilikom.com adresinden bana ulaşıp size yardımcı olabilirim . Derin hürmet sevgi e saygı ile selamlıyorum
Arif Gökmen 153 ay önce
SELAM ARKADASLAR BU DOMAİN ADRESLERİMİN HEPSİNİ SATIYORUM --- ---- www.mngtour.com ------- >> turizm ve tatil içeriklibir siteye uygun olur >Türkiyenin en büyük inşşaat firmalarının birinin adını çok andırıyor >Tam bir arkadalık sitesi ismine uygun bir domain > Türkiye ve istanbulun Dünyada tanıtılması ve kendinizi veya şirketinizi tanıtmada uygun bır ad > her yöne uyarlanan bır domain adı gerisi size kalmış > Festivalcilerrrrrrrrrr buda size buyrun alın sizde marka olun > bir akü firmasının domain adı aklıllı yatırımcılar buyrun >Sayın obamaya sevgiler:)))) ne yapalım ne yapalımmmmm<< tüm bu domainlerin ''who is ''lerine bakarak güncellenme ve açılış tarihlerini öğrene bılırsınız irtibat : avliyana@hotmail.com 0534 361 27 94 Arif Gökmen Yılmaz
domainturkiye 154 ay önce
Domain Adı : goz6.net Kayıt Tarihi :11.2008 Bitiş Tarihi :11.2009 Registar : markum.net Transfer Ücreti :markum hesabınıza ücretsiz Minimum Fiyat :25 ytl ------------------------------ Domain Adı : 6yuz.net Kayıt Tarihi :11.2008 Bitiş Tarihi :11.2009 Registar :markum.net Transfer Ücreti :markum.net hesabınıza ücretsiz Minimum Fiyat:25 ytl ------------------------------------ Domain Adı : Tekbir.biz Kayıt Tarihi :23:10.2008 Bitiş Tarihi :23.10.2009 Registar :markum.net Transfer Ücreti:markum.net hesabınıza ücretsiz Minimum Fiyat:25 ytl ----------------------------------------- Domain Adı:bilgichat.com Kayıt Tarihi :20.10.2008 Bitiş Tarihi :20.10.2009 Registar :markum.net Transfer Ücreti :markum.net hesabınıza ücretsiz Minimum Fiyat:20 ytl ------------------------------------------ Domain Adı:populeralem.com Kayıt Tarihi :23.10.2008 Bitiş Tarihi :23.10.2009 Registar :isimtescil.net Transfer Ücreti :İsimtescil hesabınıza ücretsiz Minimum Fiyat: 30 ytl -------------------------------- Domain Adı: dinitv.net Kayıt Tarihi :11.2008 Bitiş Tarihi :11.2009 Registar :markum.net Transfer Ücreti :markum hesabınıza ücretsiz Minimum Fiyat: 20 ytl info@domainturkiye.org
vedat 157 ay önce
www.EvlilikListesi.com Yurt dışında çok popüler olan wedding list kavramı için kullanabileceğiniz, projesi ve amacını çok iyi anlatan bir domain. www.EstetikRehberi.com: İnternetin en popüler sektörlerinden biri de estetik siteleri. Reklam geliri ve sektör çok geniş. BeniAffet.com: Bir nevi itiraf sitesinin, af versiyonu gibi, insanların hatalarını ve karşılığında af dileyebilecekleri bir site www.KobiAjans.com Türkiye'de Kobilerin hala kurumsal kimlik açısından eksikleri mevcut ve ülkemizde şirketlerin büyük çoğunluğu kobi işletmesi. Kobilere yönelik bir internet markası oluşturabilirsiniz. TurkishMedical.com / Turkeymedical.com: Yurt dışı sağlık turizmi yapabileceğiniz bir çalışma ile popüler olan bir sektöre giriş yapabilirsiniz. Türkiye sağlık turizmi açısından çok zengin. HaberMag: Haber sitesi açmak için kullanabileceğiniz, yurt dışında çok popüler olan mag uzantılı bir domain. örnek: Nymag, infomag vs TurkishLuxury.Com Yurt dışına Lüx Türk ürünlerini tanıtın pazarlayın TurkeyStyle.Com Türk Moda Stil Sitesi
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.