Nasıl Ek İş Bulabilirim Sorusunu Soranların Dikkatine!

Siz de bütçenize ilave kaynak sokmak için ek iş arıyorsanız doğru yerdesiniz. Burada kendiniz için nasıl bir ek bulacağınızı inceleyeceğiz.
Nasıl Ek İş Bulabilirim Sorusunu Soranların Dikkatine!
29 dk
Son güncellenme: 17/11/2019
Tüm Başlıklar

Günümüzün ekonomik şartlarında ev geçindirmek gerçekten çok zor. Sürekli artan fiyatlar, zamlanan hizmetler ve daha da önemlisi kaliteli bir yaşam için gereksinim haline gelen ürün ya da hizmetlerin her geçen gün daha zor ulaşılabilir olması ev geçindirmeyi zorlaştıran faktörler arasında yer alıyor. Çocuk sahibi olmak ya da evde çalışan bir kişinin olması da geçinmenin zorlaşmasında oldukça etkili oluyor. Tüm aile bireylerin refahını sağlamak ve yaşam kalitesini yükseltmek için aile fertlerinin ek iş yapması gerekebiliyor. Ek iş yapmak günümüzde pek çok insan arasında oldukça yaygın şekilde yapılan bir tercih. Ev hanımlarından hali hazırda iş arayanlara; evin geçimini sağlayan kişiden gençlere kadar herkes ek iş olarak yapabileceği, ufak da olsa gelir elde edebileceği bir çözüm arıyor.  

Teknolojinin gelişmesi, dünyanın her zaman olduğundan daha küçük bir yer haline gelmesi ve iletişim yöntemlerinin çeşitlenip, yaygınlaşması sayesinde ek iş olanakları artarken; insanların da bu tür işlere olan ilgisi her geçen gün biraz daha artıyor. Her kesimden insanın yapabileceği çok sayıda ek iş seçeneğinin olması ister ek gelir elde etmek ister boş zaman değerlendirmek amacıyla bu tür iş arayanlara imkân sunuyor.

Ek İş Derken Neyi Kastediyoruz?

Ek iş kavramını farklı açılardan değerlendirmek gerekir. Doğrudan bir iş sahibi olan kişinin mevcut işinin yanında ek olarak yaptığı işleri “ek iş” adı altında tanımlamak her zaman doğru olmayacaktır. Ev hanımları tam zamanlı bir işte çalışmasalar da onların ekonomiye olan katkısı dolaylı olarak çok önemlidir. Günümüzde ev hanımlığının da bir iş olduğu hala tartışılıyor olsa da bir kadının evde kalarak da aile ekonomisine katkı sağladığı unutulmamalıdır. Bu nedenle ek iş tanımını yaparken biraz daha esnek davranmakta her zaman fayda vardır. Tam zamanlı olarak adlandıran 8 ila 9 saatlik mesaisi olmayan; sigortasız, yarı-zaman sigortalı veya günlük sigortalı olarak çalışılabilen; tam zamanlı bir işe göre daha az gelir getiren işleri genel olarak ek iş kategorisinde değerlendirebiliriz.  

Kimler ek iş yapabilir sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Ahlaki değerler ve kanunlar açısından ek iş yapmakla ilgili bir sorunu olmayan, zaman ayırabileceğini düşünen, gelir elde etmek isteyen herkes ek iş yapabilir.  

Nasıl Ek İş Bulunur?

Ek iş bulmanın çok sayıda yöntemi vardır. Bunlar tamamen yapacağınız işe ve ihtiyacınıza göre şekillenmektedir. Serbest çalışanlar için iş bulma imkânı sunan kariyer sitelerinin yanı sıra hizmet sektörü için de çok sayıda iş bulma imkânı sunan platform vardır. Bunların yanı sıra kendi ek işinizi kendiniz de kurabilirsiniz.  

Aracı Sitelerle Ek İş Bulmak  

Serbest çalışan ya da freelance olarak çalışan kişilerin yoğun olarak kullandığı aracı platformlar alıcılar ile satıcıları buluşturan pazaryeri siteleri gibi hizmet verirler. Nasıl bir e-ticaret platformunda bir satıcı ürünlerini sergilerse, serbest çalışanlar da bu platformlarda yaptıkları işleri sergilerler. Bir aracı sitede profil oluşturmak ve ilan açmak ek iş bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu siteler sayesinde yazarlıktan, paketlemeye; köpek gezdirmeden boyacılığa kadar pek çok farklı alanda iş bulabilirsiniz. Platformların çalışma sistemi tamamen güven sağlama odağında olduğu için birisi size iş verdiği zaman hizmet bedelini ya da iş karşılığını aracı platforma öder. Siz işi ya da hizmeti teslim ettikten sonra da bunu platforma beyan edersiniz. Aracı sitenin belirlediği süre içerisinde satıcı işinize onay vermezse, onay otomatik olarak verilir ve ödemenizi alırsınız. Bu onay süresi 3 ila 10 gün arasında işin yoğunluğuna ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Alıcı için tanınan itiraz süresi olası bir iş tesliminin gerekli şartlarda yapılmaması durumunda alıcının hakkını korumak için vardır. Alıcı itiraz etmediği ama onay vermediği durumda da platform belirlenen sürenin sonunda ödemenizi yapar.  

İlanlar  

Kariyer siteleri ya da sarı sayfalar fark etmeksizin pek çok platformda ek iş bulabilirsiniz. Düzenli olarak tarama yaptığınız zaman mutlaka kendinize uygun yarı zamanlı ya da süreli bir iş bulursunuz. Bu sitelerde yer alan ilanlar daha kurumsal yapıda oldukları için eğer yaptığınız ya da yapmayı düşündüğünüz ek iş bu yapıya uygun değilse zamanınızı boşa harcamanıza gerek yoktur. Hafta sonları duvar boyacılığı yaparak ek gelir elde etmek istiyorsanız hizmet satışını mümkün kılan aracı siteler kariyer sitelerinden daha çok işinize yarar.  

Tanıdıklarınıza Haber Verin  

Bir işi yapmaya başladığınız zaman o işe ihtiyaç duyan insan sayısının tahmininizden çok daha fazla olduğunu görmek sizi genel olarak şaşırtsa da sık yaşanan bir durumdur. Bir ek iş yapmaya karar verdiğiniz zaman sizi tanıyan ve size kefil olabilecek insanlara haber vermeyi unutmayın. Bir ilan üzerinden tanışılan insanla iş yapmaktansa bir kefil aracılığı ile tanışılan insanla iş yapmak her zaman daha çok tercih edilir.  

Dijital Dünyaya Uzak Kalmayın  

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha detaylı olarak bahsedeceğimiz internet ve mobil uygulamalar üzerinden yapılabilecek ek işler güzel bir kazanç elde etmeniz için önemlidir. Bu nedenle ek gelir elde etmenizi sağlayacak internet sitelerini ve mobil uygulamaları mutlaka yakından takip edinç. Görev bazlı kazanç elde edebileceğiniz, anket doldurarak oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz pek çok sistem sayesinde evinizden bile çıkmadan ek iş yapabilirsiniz.  

Zamanla Kendinize Yatırım Yapın  

Ek iş bulmak için pek çok farklı yöntem varken bir yandan kendinize de yatırım yapmaya devam edin. Kazandığınız miktarın artması için verdiğiniz hizmetlere ya da sunduğunuz ürünlere çeşitlilik kazandırmanız her zaman fark yaratmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle ek iş yapmaya başladıktan bir sonra kendi çevrenizi, referanslarınızı ve hatta gerek duyarsanız web sitenizi organize edin ve ek işinizi çok daha profesyonel bir şekilde sunun. Eğer yaptığınız ek işi normal işinizden daha çok severek yapıyorsanız belki bir gün ek işiniz ana gelir kaynağınız olabilir.  

Hangi Alanlarda Ek İş Bulabilirsiniz?

Günümüzde ek iş bulabilmeyi mümkün kılan pek çok aracı platform olması insanların bu alanda daha aktif olarak iş aramasında etkili oluyor. Ek iş bulmak için öncelikle ne tür bir iş yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Ekstra gelir elde etmek için yeteneklerinizi, hobilerinizi, zamanınızı ya da bilgilerinizi kullanabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu dört farklı nitelik üzerinden birbirinden farklı şartlara sahip olan ek gelir kaynakları mümkündür.  

Hobilerinizle Nasıl Ek İş Bulursunuz?

Hobisini işe dönüştüren herkes kendi seçimleri ile ayakta kalmanın tadını çıkarırken bazı insanlar ne yazık ki bu şansa sahip olamıyor. Ama istedikten sonra her şeyin mümkün olduğu dünyamızda hobileriniz ile ek iş bulmanız oldukça kolay. Ünlü filozof Konfüçyüs’ün “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” sözünden yola çıkarak hobiyi işe dönüştürmek oldukça mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Hobisini ek iş olarak yeniden şekillendiren ve bir süre sonra işlerini büyütüp gerçek işi haline getiren pek çok insan var. Hobiler ile nasıl ek iş bulunacağına dair bilgi vermeden önce bu alanda birkaç iş fikrinden ve bu fikirleri nasıl hayata geçireceğinizden bahsetmek istiyorum.  

Yemek - Pasta Yapmak  

Bazı insanlar mutfakta zaman geçirdiklerinde geçen sürenin onlar için meditasyon etkisi yaptığını söylerler. Yemek ya da pasta yapmayı seven bir insanın ek iş bulmaması için hiçbir engeli yoktur. Eğer siz de hobi olarak mutfakta zaman geçirmeyi seviyorsanız, yaptığınız her tarif beğeniliyor ve mutlaka sırlarınızı paylaşmanız için çevrenizden baskı görüyorsanız çok şanslınız. Çünkü ek iş fikriniz yapmaktan keyif aldığınız bir hobiniz olabilir. Yoğun çalışan insanlar, butik kafeler, üçüncü nesil kahveciler ev yapımı, doğal, organik gibi önemli kriterlere sahip yemekler ve atıştırmalıklar için dışarıya ciddi paralar öderler. Çevrenizde dışarıdan yemek siparişi veren, özel bir gün için pasta ya da hamur işi hazırlatan birilerine mutlaka denk gelmişsinizdir. Yemek yapmayı bir hobiden işe dönüştürmek için ufak siparişler alarak para kazanabilirsiniz. Bir kahve ile anlaşıp günlük belirli bir sayıda taze, içeriği belli, el yapımı muffinler satabilir ya da yoğun iş temposunda çalışan bir annenin kreş günü için birbirinden leziz poğaçalar yapıp satabilirsiniz.  

Maket Yapmak  

Popüler hobilerden birisi de maket yapmak. Maketçiliğin pek çok alt dalı bulunuyor. Uçak, araba, gemi, mimari ögeler maketçilerin ilgisini çeken tasarımlardan sadece bazıları. Maket yapmayı seven birisi için bu hobi gerçek bir keyif ve meditasyon zamanıdır. Bazı insanlar da tamamlanmış maketleri sergilemekten ya da koleksiyon yapmaktan keyif alırlar. Siz de daha önce yapmış olduğunuz maketleri satışa çıkararak ya da sipariş üzerine yeni maketler yaparak kaliteli zaman geçirirken para kazanabilirsiniz.  

Puzzle Yapmak  

Puzzle yapmak pek çok insan için zor ve korkutucu bir eylemken bazı insanlar açısından oldukça rahatlatıcı ve dinlendirici bir hobidir. Günümüzde +1000 parçalı puzzleların tablo olarak sergilendiğine siz de mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Ünlü bir ressamın eserini replika olarak sergilemek yerine yüksek parçalı bir puzzle olarak sergilemek pek çok insana daha cazip gelmektedir. Puzzle yapmaktan keyif alarak sipariş üzerine ya da ufak bir pazar araştırması ile çok satılan puzzle modellerini yaparak ek gelir elde edebilirsiniz.

Yeteneklerinizle Nasıl Ek İş Bulursunuz?

Yetenek denildiği zaman genellikle ilk akla büyük müzisyenler, ünlü ressamlar ve sanatçılar gelir. Elbette bu oldukça doğru bir bakış açısıdır ancak her yetenek en üst düzeyde olmak ya da en üst düzeye kadar geliştirilmez. Bazı insanlar için yetenek arkadaş ortamında söylenen birkaç şarkıdan ibaretken bazı insanlar milyonların izlemeye gittiği konserler verirler. Yetenekle ek iş bulma noktasında kendinizi ve sahip olduklarınızı küçümsemeden önce mutlaka bu konuya daha geniş bir perspektif ile yaklaşmayı denemelisiniz.

Yetenekleriniz ek iş bulmanızda size en çok yardımcı olacak değerlerinizden birisidir. Eğer size gelir getireceğini düşündüğünüz bir hobiniz yoksa yeteceğiniz olan alanda ek iş bulmayı deneyebilirsiniz. Yeteneksiz olduğunuza karar vermeden önce bu konu ile ilgili daha derin ve detaylı bir düşünme sürecine girmeniz gerekir. İlk bakışta her insan için yeteneklerini sıralamak zordur ya da yeteceğinden ek gelir elde edebileceğine inanmadığı için bu odakta düşünürken aklına sahip olduğu yetenekler gelmeyebilir ama biraz araştırma ile siz de yeni fikirlere sahip olup kendi yeteceğiniz ile nasıl ek gelir elde edeceğinizi keşfedebilirsiniz. Siz içsel keşif yolculuğuna çıkmadan önce birkaç örnekle yetenekle ek iş bulmanın nasıl mümkün olacağından bahsetmek ve size zaman kazandırmak istiyoruz.  

Güzel Bir Ses  

Arkadaşlarınız sürekli şarkı söylemeniz konusunda ısrarcı mı? Ailenizde sizden bahsedilirken mutlaka sesinizin güzelliği de anlatılıyor mu? İşte size harika bir ek gelir fırsatı. Elbette hayatınızı değiştirip ses sanatçısı olmanızdan bahsetmeyeceğiz. Ancak insanların duymaktan keyif aldığı bir sesiniz varsa seslendirme yapabilirsiniz ya da reklam videoları, çocuk şarkıları gibi farklı alanlarda sesinizin güzelliğini kullanarak ek gelir elde edebilirsiniz. 

Özgün Resimler  

Resim yeteneği her yetenek gibi oldukça özeldir. Sevdikleriniz ya da kendiniz için yaptığınız resimlerle gurur duymaktan fazlasına sahip olabilirsiniz. Çizim yapabiliyorsanız ya da bir fotoğrafa bakıp özgün tarzınızda resmedebiliyorsanız bu yeteneğinizi kullanarak çok farklı yöntemlerle ek gelir elde edebilirsiniz. Özgün çizimleri tek başına satabilir, farklı yorumunuzu getirdiğiniz portre çalışmaları ile insanlara alternatif bir hediye fikri sunabilir ya da çok özel çizimlerinizi bardak, yastık ya da t-shirt gibi eşyalara basmak isteyenlere satabilirsiniz. Globalleşen dünyada özgün içeriklerin her zaman çok değerli olduğunu ve mutlaka pazar kazandıracağını hiç aklınızdan çıkarmamalısınız. 

Şiirler ve Mektuplar  

Dili güzel kullanmak, dile hâkim olmak ve yazmaya yatkın olmak bir yetenektir. Herkes doğru bir çalışma ve eğitim ile dilin kurallarına hâkim olabilse de gerçekten yazabilmek için yaratıcılık ve duyguya ihtiyaç vardır. Eğer kendinizi yazılı olarak daha iyi ifade edebildiğinizi düşünüyorsanız yazı yazma üzerine bir ek iş sahibi olabilirsiniz. Kişiye özel şiir yazmanın yanı sıra özür, aşk ilanı, evlilik teklifi ya da farklı içeriklere sahip mektuplar yazabilirsiniz. Yazı yazarak ek gelir elde etmenin çok daha farklı yöntemleri var. Yetenek bazlı yazı yazarak ek gelir elde etme sürecinden bahsettiğimiz zaman şiir, mektup, mani gibi kişiye ya da duruma özel içerikler hazırlamak oldukça güzel ve keyifli bir iş olacaktır.  

Rol Yapma  

İnsanlar mimiklerinizi, konuşma tarzınızı ve taklit yeteceğinizi beğeniyorsa neden siz de oyuncu olmayasınız? Burada bahsettiğimiz profesyonel oyunculuk değil elbette ama figüranlık yapmak ya da yerel reklam filmlerinde oynamak iyi bir ek gelir kaynağı olabilir. Yardım kuruluşlarının düzenlediği etkinliklerde görev alabilir, tiyatro sahnesinde ışığınızı parlatabilirsiniz. Eğer rol yapma yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız güvenilir bir ajans ile iletişime geçerek bu alanda ek gelir imkânı yaşayabilirsiniz. Ajans noktasında ufak bir tavsiye gerçekten işini kurumsal olarak yapan ve profesyonel hizmet veren ajanslar, portfolyolarına girmeniz için sizden para istemezler. Siz bu süreçte dilerseniz profesyonel bir video ya da fotoğraf çekimi yaptırmak isterseniz bireysel olarak bütçe ayırabilirsiniz.

Zamanınızı Kullanarak Nasıl Ek İş Bulursunuz?

Yeteneklerinizle ya da hobileriniz ile ek gelir elde edebileceğinizi düşünmüyorsunuz. Bu iki alan sizin ek gelir elde etmedeki tek şansınız değil elbette. Dünyanın en değerli varlığı olan zamanı kullanarak da ek gelir elde edebilirsiniz. Zamanınızı iyi planlayabilir ve verimli bir şekilde çalışmayı öğrenirseniz çok kolay bir şekilde gelir elde edebilirsiniz.  

Servis Ablalığı/Abiliği  

Günün belirli saatlerinde çocukları okula götüren servislerde çocuklara eşlik etmesi için birinin bulunması artık zorunluluk. Okula gidiş ve dönüş saatlerinde serviste olmak şartıyla bu işten ek gelir elde edebilirsiniz. Günün sadece belirli birkaç saatini doğru bir şekilde planladığınız zaman oldukça keyifli ve kolay bir iş yaparak ufak tefek masraflarınızı çıkaracak parayı kazanabilirsiniz. Eğer gerçekten çok zaman ayırabilecekseniz bir servis birliği ya da şirketi ile anlaşıp aynı gün içerisinde birden fazla serviste refakatçilik yapabilirsiniz.  

Köpek Gezdirme  

Köpek sahibi olmak oldukça keyifli ve özel bir durum. Pek çok insan evini bir kedi ya da köpek ile paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Ancak söz konusu köpek bakımı olduğu zaman çalışan insanlar biraz sorun yaşayabiliyorlar. Bildiğimiz üzere köpeklerin kedilerden en büyük farkı gün içerisinde dışarıya çıkmaya ihtiyaç duymalarıdır. Büyüme çağındaki köpekler bazen günde 3 kez yetişkin köpekler ise 2 kez dışarı çıkmaya ihtiyaç duyarlar. Köpek bakımı ile ilgili en dikkat edilmesi gereken nokta ise köpeğin rutininin bozulmamasıdır. Eğer bir köpek alıştığı saatin dışında dışarı çıkarılıyorsa ya da sahiplerini beklediği saatlerin dışında görüyorsa agresifleşebilir; dikkat çekmek için yaramazlıklar yapabilir. Pek çok çalışan insanın mesai saatinin uzayabildiği, toplantı saatlerinin esnediği bir düzende köpek gezdirerek ek gelir elde edebilirsiniz. Hayvanları sevdiğiniz ve onlarla iyi anlaştığınız sürece hem gün içerisinde yürüyüş yapmış olmanın hem de bir canlıyı mutlu etmenin tadını çıkarırken ek iş yapmış olursunuz.

Evcil Hayvan Bakımı

Köpek gezdirmekten biraz daha farklı olarak evcil hayvan bakımında genellikle evcil hayvanların düzenli olarak kontrol edilmesi ile ilgili bir hizmet verebilirsiniz. Tatile giden, şehir dışına çıkması gereken ya da bir süre eve düzenli olarak gidemeyecek insanların kedi, hamster, kuş ya da balık gibi evcil hayvanlarının günlük bakım ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Günde bir kez hayvanları kontrol etmek, yemlerini ve sularını tazelemek, bir süre onlarla vakit geçirmek karşılığında ek gelir elde edebilirsiniz.  

Çocuk Bakımı  

Çocuk bakmak çok uzun yıllardır ev hanımlarının gelir elde etmek için yaptıkları bir iş. Tam zamanlı çalışan kadınların sayısı her geçen gün artarken bazı anneler de çocuklarını büyütürken başka çocuklara da bakarak hem ek gelir elde ediyorlar hem de çocukları için sosyal bir ortam oluşturuyorlar. Tam zamanlı çocuk bakımı ek iş olarak kabul edilmese de hafta sonu ya da ebeveynleri dışarı çıkmak istediği zamanlarda saatlik olarak çocuk bakmak güzel bir ek gelir kaynağı olabilir.  

Yaşlı Desteği

Çocuklarımız geleceğimiz, yaşlılar ise geçmişimiz ve tarihimiz. Elbette yaşlıların aileleri, çocukları ve torunları ile zaman geçirmeleri her zaman en doğru olan. Ancak gün içerisinde desteğe ihtiyaç duyan aile fertleri şehir dışında ya da iş yerinde olduğu için yalnız kalan yaşlılara destek vererek ek gelir elde edebilirsiniz. Her gün belirli bir zaman aralığında ziyaret yapmak, faturalarını takip etmek, alışverişini yapmak ya da ilaçlarını almak gibi yaşlı insanların hayat konforunu arttıracak hizmet sunarak ek gelir elde edebilirsiniz.  

Bilginizi Kullanarak Nasıl Ek İş Bulursunuz?

Bilgi yeni çağın zamandan sonra en değerli varlığıdır. Bilgi birikimi sahibi olmak her insana birbirinden güzel fırsatlar yaratabilir. Bilginizi kullanarak ek gelir elde ettiğiniz zaman sadece bilginizi para dönüştürmüş olmazsınız. Bildiklerinizi kullanmanın keyfini yaşarken aynı zamanda hiç bitmeyecek bir öğrenme sürecine dahil olur ve kendinizi geliştirmeye devam edersiniz. Bilgi ile yapılabilecek ek işler biraz daha spesifik alanlarda olsa da üzerine düşündüğünüz zaman kendinize uygun bir alan mutlaka bulursunuz.  

Yabancı Dil ile Ek İş Bulmak  

1 dil 1, 2 dil 2 insan sözünden yola çıkarsanız yabancı dil bilmenin size mutlaka güzel bir ek gelir getirebileceğini fark edersiniz. Yabancı dil biliyorsunuz aman bu alanla ilgili bir diplomanız ya da sertifikanız yok ve bunu sorun ediyorsanız bırakın etmeyin. Yabancı dilinizi kullanarak ek gelir elde etmeye başladıktan sonra dilerseniz sertifikalarınızı alır ve daha profesyonel hizmet vermeye başlarsınız.  

Peki siz herhangi bir sertifikanız olmadan yabancı dil ile nasıl gelir elde edeceksiniz? Günümüzde iletişim olanakları artık sınırsız diyebileceğimiz seviyede. Dünyanın pek çok yerindeki her insana kolayca ulaşabiliyoruz. Bu da insanların dil bilmeye olan ihtiyacının artmasına neden oluyor. Yabancı dilinizi küçük ölçekli işletmelerin büyüme süreçlerine katkı sağlamak için kullanabilirsiniz. İthalat ve ihracat için ön görüşmeleri yapabilir, mail trafiğini yetkili kişilere ana dilinize çevirerek iletir ve bunları yaparken dilini kullanıp geliştirmenin yanı sıra ek gelir elde edebilirsiniz.  

Eğitim Alanında Ek İş Bulmak  

Diploma sahibi olup evde çocuğu ile ilgilenmeyi tercih eden pek çok kadın var. Son sınıf öğrencisi olup ek gelir elde etmek için eğitim aldığı alanı kullanmak isteyenlerin de sayısı haylice yüksek. Peki çözüm ne? Eğitim aldığınız alanda özel ders verebilirsiniz. Dilerseniz belirli bir konu üzerinde dilerseniz genel olarak bilgilerinizi aktarabilirsiniz. Makine mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi olan birisi, aynı bölümde birinci sınıfta olan ve Termodinamik dersinde sorun yaşayan bir öğrenciye özel ders verebilir. Tercümanlık mezunu olan bir kadın dilerse özel olarak yabancı dil dersi verebilir. Bu tür örnekleri rahatlıkla çoğaltabiliriz. Eğitim aldığınız alanı ek iş bulmak için kullanırken tek ihtiyacınız bilgilerinizin tazeliğinden ve bilgiyi aktarabileceğinizden emin olmanızdır.  

Ek İş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek iş yapmak isteyenlerin yapacakları işe ve mevcut iş durumlarına göre farklı noktalarda dikkatli olması çok önemlidir. 657’ye tabii olan bir memurun ek iş yapması kanın tarafından belirlenen sınırlar içerisindeyken ev hanımlarının ya da öğrencilerin ek iş yapmasında farklı dinamikler devreye gider. Özel şirket çalışanlarında ise her çalışan için farklı bir senaryo vardır. Çünkü her şirketin işe giriş sözleşmesi farklılıklar içerir. Bazı şirketlerin yaptığı sözleşmelerde ek iş ile alakalı genel bir madde bulunmazken bazı şirketler kesinlikle ek iş yapmayı yasaklar. Bu nedenle ek iş yapmak isteyen her bireyin kendi şartlarını gözden geçirmesi ve bu şartlara göre plan yapması gerekir. Memurlar, özel şirket çalışanları ve çalışmayanlar için ayrı ayrı ek iş yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları ele alacağız.  

Memurlar İçin Ek İş Yapmak  

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28. maddesinde memurların ticari ve diğer türde kazanç getirecek faaliyetlerde bulunması yasaklanmıştır. Bu maddeye göre memurların tacir ya da esnaf sıfatı ile herhangi bir faaliyetle bulunması; başka bir ticari ya da sanayi müessesinde görev alması; kolektif şirketlerde ortak olması; herhangi bir şirkette ticari mümessil ya da ticari vekil olması ya da komandit ortaklık yapısındaki şirketlerde komandite olması kesinlikle yasaktır. Bir memur farklı bir meslek ile ilgili ofis, dükkân ya da muayenehane açamaz bununla birlikte herhangi bir iş yerinde ya da vakıf kurumunda çalışamaz.  

Memurlar ile ilgi söz konusu madde, bu kişilerin ek gelir elde etmesini imkânsız kılıyor gibi gözükse de aslında 05/12/2012 yılında düzenlenen 5864 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 1. maddesini göz önünde bulundurulduğu zaman memurların farklı alanlarda gelir elde etmesi mümkün olmaktadır. İlgili kanun maddesinde “Fikir ve sanat eserlerini meydana getiren eser sahipleri ile bu eserleri icra eden ya da yorumlayan sanatçıların, seslerin ilk tespitini yapan fonogram yapımcıları ile filmlerin ilk tespitini yapan yapımcıların ve radyo - televizyon kuruluşlarının ürünleri üzerindeki manevi ve mali haklarını belirlemek, korumak, bu ürünlerden yararlanma şartlarını düzenlemek, öngörülen esas ve usullere aykırı yararlanma halinde yaptırımları tespit etmektir.”  hükmü bulunmaktadır. Bahsi geçen 1. maddenin B bendinde ise sahibinin hususiyetini taşıyan ve ilim, edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsulleri eser olarak ifade edilmiştir.  

5864 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 18. Maddesi “Hakların Kullanılması” başlığına sahiptir ve bu başlık altında "Mali hakları kullanma yetkisi münhasıran eser sahibine aittir. Aralarındaki özel sözleşmeden veya işin mahiyetinden aksi anlaşılmadıkça; memur, hizmetli ve işçilerin işlerini görürken meydana getirdikleri eserler üzerindeki haklar bunları çalıştıran veya tayin edenlerce kullanılır. Tüzel kişilerin uzuvları hakkında da bu kural uygulanır. Bir eserin yapımcısı veya yayımcısı, ancak eserin sahibi ile yapacağı sözleşmeye göre mali hakları kullanabilir.” ifadesi yer almaktadır.  

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu içerisinde yer alan bu açıklamalara göre 657’ye tabi olan devlet memurlarının fotoğrafçılık, yazarlık, şairlik, söz yazarlığı, mütercim tercümanlık ya da bestekarlık yapması ancak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28. Maddesinde yer alan davranış biçimlerine uyulması suretiyle mümkündür. Bununla birlikte Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre elde edilen mali hakların haricinde herhangi bir ticari kazanç sağlanmaması şartı ile memurlar ek gelir elde edebilirler.  

Özetlemek gerekirse bir memur kanunen yasaklanmamış, uygun şekilde vergilendirilmiş; bir devlet memurunun sicilini zedeleyecek, itibarına zarar verecek davranışlar ve sonuçlar içermemesi; memurun işinin verimliliğini azaltmayacak ve mesai saatlerinde çalışmasına engel olmayacak bir uğraş olması; ayrıca 657’li olmanın vermiş olduğu nüfuzu söz konusu geliri elde ederken kullanmaması şartıyla arızi kazanç elde edebilir. Bu şartlardan bir veya birden fazlasının sağlanmaması durumunda kişinin memuriyet ile doğan hakları ile birlikte devlet memurluğu da riske girer.  

Özel Şirket Çalışanları İçin Ek İş Yapmak  

Özel şirketlerde çalışanlar için ek gelir elde etmek daha esnek ve kolay gibi gözükse de bu kişilerin çok daha dikkatli olması gerekir. Özel şirket çalışanlarının devlet memurları gibi bir kanuna bağlı olarak ek iş yapıp yapmayacağına dair bir belirleyici hüküm yoktur. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre bu kanuna tabi çalışan kişilerin ek iş yapmasını yasaklayan ya da engelleyen bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak özel şirketler İş Kanunu’nun yanı sıra kendi özel sözleşmelerini de işe alım sürecinde imzalattıkları için özel şirket çalışanlarında ek iş yapma süreci çok daha farklı olabilmektedir. Bu nedenle özel şirkette çalışan herkesin ek iş aramaya başlamadan önce sözleşmesi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.  

Özel şirketler bazı durumlarda kişilerin ek iş yapmasını engelleyecek maddeler içeren sözleşmeler imzalatırlar. Bu tür bir durumda olan çalışanın ek iş yaparken aldığı risklerin farkında olması gerekir. Şirket çalışanının ek iş üzerinden gelir elde ettiğini ya da gelir elde etmese ile ek iş yaptığını fark ettiği anda tek taraflı sözleşme fesih etmenin yanı sıra çalışanın kazanılmış haklarına da müdahale de bulunabilir. Elbette 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında gerekli savunmaların yapılması ve sürecin İş Mahkemesi’ne götürülmesi durumunda aksi durumlar mümkün olacaktır ancak kazanılmış haklardan bağımsız olarak mutlaka iş kaybı ile ilgili detaylı inceleme yapılması önemlidir. Ek işe bağlı olarak iş kaybı yaşanması kişinin kariyeri açısından oldukça ciddi sorunlara yol açabilir. Ek iş sebebiyle ayrıldığınız şirketin sizin için kötü referans olması uzun vadede kariyeriniz için dezavantaj sağlarken aynı zamanda çalıştığınız sektörde ya da bölgede prestij kaybına uğramanıza neden olur. Ek iş yapmak pek çok insan için mevcut ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda neredeyse zorunlu olsa da maalesef şirketlerin insan kaynakları departmanlarının bu konu ile ilgili çok ciddi yaptırımları olabiliyor. Şirketlerin uyguladığı yaptırımların yanı sıra etik olarak da bir yerde çalışırken ek iş yapmanın getirdiği insani yükümlülükler olduğu da kesimlikle unutulmamalıdır.  

Sigortası Olmayan ya da Bir Yere Bağlı Çalışmayanlar İçin Ek İş Yapmak 

Ek gelir elde etmek isteyen en rahat kesimin sigortası olmayanlar ya da bir yere bağlı çalışmayanlar olduğu düşünülse de aslında bu kişiler arızi kazanç limitini aştıkları zaman vergi cezasına tabi tutulurlar. Bu nedenle söz konusu kişilerin ek iş yaparken dikkat etmesi gereken çok daha farklı hususlar bulunmaktadır. Bu kapsam ek gelir elde etmek isteyen kişilerin genel olarak öğrenciler ya da ev kadınları olduğunu söylemek mümkün. Bu çerçeveden bakıldığı zaman kişilerin haklarını koruyabilmeleri; dolandırılmamaları ve devlete karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri için uymaları gereken bazı kurallar bulunmaktadır.  

Part-time çalışmak çocukların okulda olduğu saatlerde ev kadınları için uygunken, üniversite eğitiminde ders olmayan saat dilimlerinde de öğrenciler için uygundur. Böyle bir ek gelir kaynağında part-time sigortalı çalışmayı talep edebilirsiniz. Sigortasız eleman çalıştırmanın kanunen yasak olduğunu da göz önünde bulundurmayı ve kendiniz için bu hususta dikkatli davranan bir iş yeri aramayı unutmamalısınız.

Günlük ya da saatlik olarak ek iş yapacaklar için de vergi ödemeyi mümkün kılacak sigorta çeşitleri bulunmakta hatta bu sigortalar çok kolay bir şekilde e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Günlük olarak temizlik, yemek ya da çay-kahve servisi gibi işler yapmak için kısa süreli zaman ayıranlar; bakıcılık yapanlar ya da belirli saatlere bağlı olarak aldıkları işi yerine getirenler için günlük sigorta yaptırma imkânı bulunmaktadır. Bu hem sigorta gün sayısı hem de prim miktarı açısından da uzun vadede işinize gelecek bir uygulama olduğu için vergilendirilmiş kazanç konusunda daha hassas davranmanızı tavsiye ediyoruz.  

Ek gelir elde ederken parça başı, kelime sayısı, tasarım adeti gibi farklı birimler ve hizmetler üzerinden para kazananların vergi ödemesi ve elde ettikleri geliri yasal hale getirmesi için illa şirket sahibi olmasına gerek yoktur. Bu kişiler serbest meslek erbabı statüsünde gider pusulası ile gelirlerini beyan edebilirler. Gider pusulası kullanıldığı zaman bir noktadan sonra elde ettiğiniz ek gelirlerin size olumsuz olaylar yaşatmasına engel olursunuz. Ek gelir elde etmek için başladığınız işiniz uzun vadede büyür ve kapsamlı bir noktaya gelirse şirket kurarak işinizi ek gelirden çıkarıp ana gelir kaynağı haline getirebilir ve hatta başkalarının ek gelir kazanması için fırsat sunabilirsiniz.  

Ek İş Yaparken Etik Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler  

Ek iş yaparken kanunlar çerçevesinde dikkat edilmesi gerekenlerin yanı sıra genel etik ve toplum kuralları gereğince de dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Para kazanmanın zor, geçinmenin daha da zor olduğunu herkes kabul ediyor olsa da bu süreçte mutlaka etik açıdan değerleri ön planda tutmak her zaman daha büyük kazanç elde etmenize yardımcı olacaktır.  

Hali hazırda çalıştığınız bir işiniz varsa ek gelir elde ederken işinize olan saygınızı kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Yaptığınız işi, ekip arkadaşlarınızı ya da çalışma şartlarınızı sevmiyor olabilirsiniz ancak günün sonunda gelirinizi elde ettiğiniz şirkete ve işe saygınızı göstermeniz gerekir. İş saatlerinde veriminizi düşürecek bir ek iş sizin için doğru değildir. Benzer bir şekilde mesai saatleri içerisinde yaptığınız ek işe zaman ayırmanız da doğru olmayacaktır. Eğer sözleşmenizde ek iş yapmanızı engelleyen bir madde yoksa hak edilmiş tatillerinizin ve dinlenme zamanlarınızın tamamında bu işe zaman ayırabilirsiniz. Burada belirleyici olan kriter mutlaka kriter ayırdığınız zamanın iş verimliliğine etkisinin olmamasıdır.  

Ek gelir elde etmek sizi pek çok dertten kurtarabilir ancak ailenize ve sevdiklerinize hatta kendinize zarar verdiğiniz noktada durmanız gerekir. Aksi takdirde maddi kazanç elde ederken ciddi manevi kayıplar yaşayabilirsiniz. Çocuklarınızla geçireceğiniz birkaç saati düşünüp, onlara alacağınız yeni bir ayakkabının vereceği mutluluk arasında bir seçim yapmak elbette güçtür. Bu noktada her insan ailesine ve sevdiklerine en iyiyi vermek için daha çok çalışması gerektiğini düşünse de bu kararı tek başına almak kişinin sevdiklerine yapabileceği kötülüklerden birisidir. Ailenizi geri plana atıp tüm zamanınızı ek gelir elde etmek için harcamadan önce bu konuyu onlarla konuşmalısınız. Bir Yeşilçam örneği gibi gelse de ailesine haber vermeden gece taksicilik yapan bir erkeğin, eşinin ve çocuklarının kalbini yok yere kırması çok mümkündür. Bu tür durumlar ne yazık ki sadece filmlerde yaşanmıyor. Elbette sizin yaşayacağınız durum bir Yeşilçam dramasın kadar acıklı olmasa da yine de mevcut işinizin yanında ek iş yapacağınız zaman mutlaka bu durumu sevdiklerinizle paylaşmalısınız.  

Sağlıklı olmak kaliteli bir hayat sürmenin ilk şartıdır. Pek çok insan kendisinin ve sevdiklerinin yaşam kalitesini yükseltmek için daha çok çalışmak istese de sağlık söz konusu olduğunda bir kere daha durup düşünmek gerekir. Bu nedenle ek iş yaparken sağlığınızı ikinci plana atacak seçimler yapmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde belirli bir sürenin sonunda çok daha kalitesiz bir hayat için zemin hazırlamış olursunuz.  

İş ahlakına tam zamanlı da olsa yarı zamanlı da olsa sadık kalmak her zaman uzun vadede kazanç elde etmenizi sağlar. Özellikle çok fazla iş deneyimi olmayan kişiler ek gelir elde edebilecekleri bazı işlerde anlaşma yaptıkları taraflara verdikleri sözleri tutmakta zorluk çekerler ya da daha kötü ihtimalle verdikleri sözü tutmayarak bir anda ortadan kaybolabilirler. Ek iş yapanların da ek iş ile hizmet alanların da aldığı en büyük risk anlaşmanın şartlarının yerine getirilmemesidir. Ek işi veren taraf ödemeyi yapmayabilirken ek işi alan taraf da işi teslim etmeden ortadan kaybolabilir. Bu süreçte iki tarafında olabildiğince hassas ve kendini koruyucu önlemler almasına gerekir. Hizmet bekleyen kişi zaman kaybı ve buna bağlı olarak belki gelir kaybı yaşarken hizmet veren kişi hem zaman hem de gelir kaybı yaşar. Bu nedenle ek iş yaparken olabildiğince kurallara bağlı olmak, kendinizi güvende tutarken karşı tarafa da güvende hissettirmek önemlidir.  

İlk ek işinizi alırken aracılık yapan platformları kullanabilirsiniz. Bu platformlar tıpkı e-ticaret sistemlerindeki pazaryerleri gibi tarafların güvenliğini sağlamak için komisyon alarak çalışan yerlerdir. Ek iş arayanlar ve ek iş ile hizmet almak isteyenleri buluşturan bu platformlarda yer alarak hem kendinize bir müşteri kitlesi edinirsiniz hem de yaptığınız işi koruma altına almış olursunuz. Bu platformlarda bireylerin yaptıkları işler ve sundukları hizmetler alıcılar tarafından değerlendirmektedir. Değerlendirmeniz ne kadar olumlu ve yüksek puanlı olursa uzun vadede o kadar rahat ek iş bulabilirsiniz. Tüm bu nedenler ek iş yaparken neden belirli kurallara bağlı kalmanız gerektiğine dair yeterli bir cevaptır.  

Mobil Uygulamaların Sunduğu Ek İş Seçenekleri Nelerdir?

Akıllı telefonların her geçen gün daha yaygınlaştığı dünyada mobil uygulamalar artık hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İletişimden alışverişe pek çok alanda aktif olarak kullanılan mobil uygulamalar üzerinden ek gelir elde etmek mümkün. Bu alanda hizmet veren yazılım şirketleri özellikle global markaların ihtiyaçlarını mobil uygulamalar aracılığı ile giderebilmesi dünyanın dört bir yanında yaşayan herkes için ek gelir kaynağı oluşturuyor.  

Gizli Müşteri  

Özellikle global düzeyde franchise veren firmalar için gizli müşteriler büyük önem taşımaktadır. Markanın dünya genelindeki kalitesini korumanın en doğru yöntemlerinden birisi olan gizli müşteri kullanımı teknoloji sayesinde artık herkesin yapabileceği güzel bir ek iş haline geldi. Mobil uygulama aracılığı ile istenilen bölgede yaşayan kişilere ulaşan markalar belirli bir ödeme karşılığında gösterdikleri adresin fotoğraflarını, videolarını talep edebiliyorlar hatta müşteri deneyimini ses kaydı ile alarak markalarının nasıl korunduğunu en güzel şekilde gözlemleme fırsatı elde ediyorlar. Ülkemizde de aktif olarak faaliyet veren bu uygulamalar ile haftada 100-200 TL gelir elde etmek mümkün oluyor.  

Marka Takibi  

Bir markanın standını, vitrinini ya da tabelasını takip etmek istediği zaman aldığı hizmet artık mobil uygulamalar aracılığı ile verilebiliyor. Size verilen adreste bulunan işletmenin gerekli kriterleri yerine getirip getirmediğini kontrol ettiğiniz zaman para kazanabiliyorsunuz. Bu uygulamada tıpkı gizli müşteri uygulamalarında olduğu gibi özellikle büyük ölçekli firmaların bayilerini ya da franchiselarını takip etmelerini mümkün kılıyor. Her bölge için birçok çalışan istihdam etmek yerine bu istihdamı uygulamalar aracılığı ile sağlayan firmalar işletme maliyetlerini azaltırken aynı zamanda markalarını yakından takip edebiliyorlar.  

Anket Doldurma  

Anket doldurma uzun yıllardır ek iş arayanların ilk başvurdukları para kazanma yöntemlerinden birisi. İnternet üzerinden de yapılabilen bu işlem artık mobil uygulamalar aracılığı ile daha kolay bir şekilde ve her yerde yapılabiliyor. Toplu taşıma araçlarında, sıra beklerken ya da sıkıcı bir sohbetin ortasında kalmışken ek gelir elde etmenize yardımcı olacak işlerden birisi olan anket doldurma uygulamalarında tek önemli nokta verdiğiniz bilgilerin doğru ve tutarlı olması. İnternet üzerinden anket doldurma ile alakalı araştırma yaptığınız zaman platform özelinde tavsiyeler olduğunu görebilirsiniz. Bu tavsiyelerden bazıları hangi bilgilerle daha çok anket alacağınız doğrultusundadır. Eğer gerçekten ek gelir elde etmek ve bunu doğru şekilde yapmak istiyorsanız anket doldurarak para kazanmanıza olanak sağlayan uygulamaları kullanırken olabildiğince dürüst olmaya özen gösterin. Artık bu uygulamalar global olarak hizmet verdikleri için pek çok markanın anketleri kullanıcılara sunulmaktadır. Bu da doğru bilgi veren, tutarlı anket dolduran kişilerin uygulamalarda daha değerli olduğu anlamına gelir. Ayrıca teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kişisel verilen takibinin rahatlıkla yapıldığı, bu nedenle de yalan söyleyen kullanıcıların kolayca tespit edildiği unutulmamalıdır.  

Uygulama veya Oyun İndirme  

Cep telefonunuza oyun ya da uygulama indirerek, hatta işi biraz daha eğlenceli hale getirip indirdiğiniz oyunda belirli bir seviyeye gelerek ek gelir elde edebilirsiniz. Mobil reklamcılık hizmetlerinden birisi olan bu sistem kullanıcıların uygulama indirme ve kullanma rakamları üzerinden gelir elde etmelerini mümkün kılar. Bu tür platformlar aslında reklam ağları ile çalışırlar. Reklam ağlarından elde ettikleri gelirleri de kullanıcılar ile paylaşarak hem hizmetlerini kolay bir şekilde verirler hem de ek gelir kazanma imkânı sunarlar.  

Evden Yapılabilecek Ek İş Seçenekleri Nelerdir?

Ek iş yapmanın en kolay yöntemlerinden birisi de bunu evde yapmaktadır. Ev ekonomisine katkıda bulunmak ve zamanın zorlu ekonomik koşullarında bir nebze olsun daha rahat edebilmek için her geçen gün daha fazla kişi evden ek iş seçeneklerini değerlendirmektedir. Birçok kişi fatura, kira ve ulaşım masrafları gibi aylık sabit giderleri evden yaptığı ek işlerden kazandığı para ile ödemeyi tercih etmektedir. Evden ek iş yapmanın birçok farklı seçeneği bulunmaktadır. Farklı kesimden herkese hitap eden bu yöntemler arasında siz de kendinize en uygun olanını bulabilir ve bu sayede ev ekonomisine yaptığınız katkıyı bir miktar daha arttırabilirsiniz.  

Çeviri Yapmak

Yabancı dili olan ve mesaili çalışanlar için en doğru tercihlerden bir tanesi çeviri yapmaktır. Başta dizi, film, kitap ve çizgi roman gibi mecralar olmak üzere birçok farklı alanda çeviri yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Bu tarz çeviriler yapmanın bir diğer avantajı ise çalışırken dizi, film ya da kitap kültürünü genişletmektedir. Sadece bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile kolayca yapabileceğiniz çeviriler aynı zamanda önemli bir gelir kaynağı haline gelmektedir. Evde çeviri yapanlar için sadece İngilizce- Türkçe çevirileri için bile birçok alternatif mevcutken İngilizce dışında bir yabancı dil bilenler için bu alternatifler daha da artmaktadır. Özellikle yabancı dilden başka bir yabancı dile yapılan çeviriler çok daha fazla para kazanmanın yolunu açmaktadır.  

Paketleme Yapmak

Bugün imalat sektöründe yer alan firmaların büyük bir çoğunluğu evde paketleme işine sıcak bakmaktadır. Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler için paketleme yapma hizmeti sunmak son derece kolay olmaktadır. Nikah şekeri paketleme, cetvel seti paketleme, boncuk paketleme, kuruyemiş paketleme, çiçek süsleme ve paketleme, bitki çayı paketleme, mandal paketleme, plastik bardak ve tabak paketleme işleri evden yapılabilecek paketleme işlerinin bazılarıdır. Akşam evde oturarak bu işi yapmanın bir diğer avantajı ise çok fazla efor sarf etmeye gerek olmamasıdır. Bu işlerin bir diğer avantajı ise paketleme hizmeti vereceğiniz imalathanenin ya da işletmenin başka şehirde olsa bile bunları size kargo ile ulaştırabilme şansının olmasıdır.  

Özel Öğretmenlik Yapmak

Özellikle bir alanda uzmanlaşan kişiler için o alanda öğretmenlik yapmak en avantajlı alternatiflerden birisi olarak kabul edilmektedir. Yabancı dil bilen kişiler, ileri seviyede bilgisayar bilgisi olan kişiler, bir enstrüman çalmada usta olan kişiler için özel öğretmenlik en iyi seçeneklerin başında gelmektedir. Özel ders vermek evde olduğu gibi internet üzerinden de yapılabilmektedir. Ayrıca internetin bir diğer avantajı da hem birebir ders vermek hem de ders videoları çekip bunu çeşitli eğitim sitelerine yükleyebilmektedir. Eğitim siteleri o alanda eğitim vermek isteyenler ile eğitim almak isteyenleri bir araya getiren ortamlardır. Bu ortamlarda derslerinizi ücretli olarak ekleyebilirsiniz ve belirlediğiniz ücreti ödeyen kişiler hazırladığınız videoları satın aldığında bu alandan para kazanabilirsiniz.

Mum ve Sabun Yapımı

Günümüzde birçok kişi içinde çeşitli kimyasalların bulunduğu, seri üretim sabunlar yerine doğal ürünlere doğru yönelmektedir. Bu da evde sabun yapımının daha avantajlı hale gelmesini sağlamaktadır. Evde mum ve sabun gibi ürünleri üretimi hem kolay olmaktadır hem de satışı farklı kanallar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Fazla bir maliyet gerektirmeyen bu ürünleri internet üzerinden kendiniz satabileceğiniz gibi aynı zamanda bulunduğunuz şehirdeki hediyelik eşya satan dükkanlar ile anlaşarak onlar üzerinden de satış gerçekleştirebilirsiniz. İlk başta evde mum ve sabun yapımı her ne kadar kulağa zor bir şey gibi gelse de birkaç küçük denemeden sonra ustalaşabilirsiniz.  

İnternet Üzerinden Yapılabilecek Ek İş Seçenekleri Nelerdir?

Türkiye’de internet ve bilgisayar kullanımı her geçen yıl daha da artış göstermektedir. TÜİK’in yayınladığı raporlara göre ülkemizde bilgisayar ve internet kullanımı 2008 yılından beridir sürekli olarak artış eğilimindedir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile internet erişiminin giderek daha kolay hale gelmesi birçok kişinin alışveriş için interneti tercih etmesini sağlamaktadır. Aradığı bir ürünü ya da hizmeti evden dışarı çıkmadan, oturduk yerden gidermek çok daha kolay olmaktadır ve bu nedenle internetten yapılan alışveriş de tıpkı bilgisayar ve internet kullanımı gibi giderek artış göstermektedir. Bu da ek iş yapmak isteyenlere büyük fırsatların olduğu yeni bir alan anlamına gelmektedir.  

Stok Fotoğrafçılığı Yapmak

İnternetin tüm dünyada hızla yayılması ile telif hakları konusundaki endişelerde artış göstermekte ve bu da bu konunu daha hassas hale gelmesine neden olmaktadır. Günümüzde haber siteleri, reklam ajansları, gazeteler ve dijital pazarlama ajanslarını herhangi bir telif hakkını ihlal etmemek ve bir dava ile karşılaşmamak için stok fotoğraflarının sunulduğu internet sitelerinden ücretli ya da ücretsiz fotoğraflar almaktadır. Eğer bir kameranız ve fotoğrafa merakınız varsa çekeceğiniz fotoğrafları stok fotoğraf siteleri üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Dünyada Shutterstock, Gettyimages ve PhotoDune gibi çok ziyaret edilen stok fotoğraf siteleri bulunmaktadır. Bu siteler üzerinden fotoğraflarınızı dünyanın herhangi bir yerindeki bir reklam ajansına satmanız mümkün olabilmektedir.  

Blog Yazmak

Özellikle 2000’li yıllardan itibaren blog yazıları oldukça popüler hale geldi ve günümüzde de bu popülerliğini korumaya devam ediyor. Günümüzde çok uluslu, büyük şirketlerin internet sitelerinde mutlaka bir blog kısmı bulunuyor. Bir internet bağlantısı ve bilgisayar ile siz de kendi blogunuzu oluşturabilirsiniz. Wordpress ve Blogspot gibi dünyanın en popüler hizmetleri ücretsiz blog servisleri sunuyor. Bu servislerden yararlanarak kendi blogunuzu açıp kendinize hitap edebileceğiniz bir kitle yaratabilirsiniz. Blogunuza Adsense gibi reklam ağlarını entegre ederek para kazanmak mümkün olabilmektedir. Ayrıca hitap ettiğiniz kitleyi hedef kitle olarak gören markalardan alabileceğiniz reklamlar ile de ek gelir sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesabı Yönetimi

Bugün birçok küçük ve orta ölçekli işletme sosyal medya hesabını yönetmeleri için dışardan bir kişi bulmaktadır. Bir markanın ya da firmanın Facebook, Instagram ve Twitter gibi popüler sosyal medya mecralarındaki hesaplarını yöneterek evden para kazanmak mümkün olmaktadır. Bu markanın bilinirliğini arttırmak, hedef kitlesine hitap etmek, sosyal medya çalışmalarından elde edilen geri dönüşleri raporlamak için sadece bir internet bağlantısı ve bilgisayar yeterli olmaktadır. Günde bu iş için ayrılacak 2-3 saatlik süre yeterli olmaktadır. Ayrıca bu sosyal medya hesaplarının yönetimini sağlayan Hootsuite gibi çeşitli araçlar bütün birçok sosyal medya mecrasını tek bir yerden yönetmeyi sağlamaktadır.  

Kripto Para Madenciliği Yapmak

Kripto paraların popülerliği ve kullanım alanları giderek artıyor. Her ne kadar uzaktan bakıldığında biraz karmaşık sistemler gibi görülse de aslında ufak bir araştırma ile kripto paralara dair bir fikir edinebilmek mümkün. Kripto paralar ile evden para kazanabilmenin birçok yolu vardır. Bunlardan bir tanesi de bilgisayar ile madencilik yapmaktadır. Her ne kadar Bitcoin gibi popüler bir kripto para madenciliği yapabilmek için büyük sistemler gerekse de Monero gibi bazı kripto paraların madenciliğini evdeki sıradan bir bilgisayardan yapmak mümkündür. Ayrıca birçok büyük şirket bulut madenciliği hizmeti veriyor. 5 dolar ile 1000 dolar arasında bulut madenciliği hizmeti ile madencilik işlemini bu hizmet üzerinden daha hızlı bir şekilde gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.